Útmutató a legyezőbotokhoz
Megjelent: 2010. március 22. | Forrás: Murányi Antal | Írások


A legyezőbot elsősorban dobóeszköz, és csak másodsorban fárasztó vagy csalivezető eszköz is. Tehát amikor a legyezőbotokról elmélkedünk, minduntalan kénytelenek vagyunk utalni a bot-zsinór összhang fontosságára is. Bot és zsinór – ez a két összetevő alkotja azt az „ostort", amely ördöngös praktikákra képes!


Minden Vision botot kemény tokkal kapunk


A bottartó cső rekeszekre van osztva, így az
egyes botrészek nem ütődnek egymáshoz


Ahogy más botok esetében, a legyezőbotoknál is beszélhetnénk valamiféle dobósúly-kategóriáról, vagy bármiről, ami alapján be tudjuk sorolni a keményebb-erősebb vagy lágyabb-gyengébb botokat. A legyezőzsinórokról szóló írásomban már említettem a bizonyos AFTMA-rendszerben történő számozást (vannak 2-től 13-ig számozott zsinórok) – nos, ugyanez a számozás érvényes a botokra is: tehát egy adott számú zsinórhoz, azonos számú botot ajánlott választani.

A legyezőbotok anyaga ma már nem olyan gyakori téma, mint mondjuk a bambusz vagy a forradalmi műanyagok, üvegszálak idejében. A legyezőbotok is ugyanazt az élvonalbeli grafit-kompozíciót kapják, mint napjaink összes többi horgászbotja. Persze folyamatos kísérletezés megy a formákkal, szénkeverékekkel, akciókkal meg keménységgel. Egy alaptétel viszont már nem sokat változik ebben az évtizedben: az olcsóbb botok nehezebbek, vastagabbak, és lágyabbak (kisebb tisztaságú szénkompozíció), a drágább botok pedig vékonyabbak, keményebbek és könnyebbek is (nagyobb tisztaságú szénkompozíció) – mindenki választhat tehát pénztárcája és igényei szerint.


A krómozott orsótartó és szép faberakás a legyezőbotok többségén megtalálható

Néha az egész orsótartót
parafa borítja
(Vision Cult)


A legyezőbot felépítése egyedinek tűnhet a többi horgászbot között. Mivel a nálunk forgalomba kerülő botok többnyire egykezesek, csupán egy nyéltagot találunk rajtuk, többnyire parafából. Az orsó ebben a módszerben nem nyer akkora teret, jószerivel csak a zsinór tárolására való, mindenestől a bot legvégére került, ahol legkevésbé akadályoz bennünket. (Láttam már olyan horgászt is, aki a zsebéből „adagolt" zsinórral legyezett – bár nem túl kényelmes és elegáns, elvileg akár így is lehet legyezni.)

A legyezőbot gyűrűzése főleg a vastag legyezőzsinórhoz lett kifejlesztve. Egyszerű keménykrómozott drótgyűrűk is megteszik tehát, igen kicsi az esélye, hogy a puha legyezőzsinór bevágja őket. Csupán az orsó előtti keverőgyűrű kapott kerámia betétet. Mielőtt bárki gagyinak nevezné, hadd jegyezzem meg gyorsan, hogy ezek a gyűrűk is roppant minőségiek és drágák – elég csak összehasonlítani egy átlagos legyezőbot és pergetőbot árcímkéjét, a legyezőpálca mindig sokkal többe kerül!

Utaltam már rá, hogy a szénszál és egyéb összetevők (műgyanta, üvegszál) arányának módosításával könnyedén létre lehet hozni keményebb vagy lágyabb botokat, ízlés szerint. Ennek azért van jelentősége, mert néha éppen a lágyabb botokat szeretnénk (pérezés, finom szárazlegyezés), máskor meg keményebbet (távoli dobások, sztrímerezés, nehezebb műfajok). Ezt a legyesek „lassú" meg „gyors" jelzőkkel illetik – viszonylag lassú bot (medium) például a Vision Cult sorozat, közepesen gyors (medium fast) a Vision 3Zone, GT Four és Attack, míg határozottan gyors akcióval (fast) dolgozik a GT Four SW (salt water), Nite Catapult vagy GT Four Catapult.

A gyorsabb botok az erőszakosabb és némileg csiszoltabb dobóstílushoz passzolnak inkább – jobban ugrik a zsinór, szélben vagy nagyobb sodrásból feltépve is, határozottabban indulnak a nagyobb legyek, és nem utolsó sorban pedig hosszabb távokat dobhatunk meg. Ehhez viszont rendelkeznünk kell némi dobó praxissal, különben egy „lelketlen karó" érzését fogja kelteni kezünkben a gyors pálca, amely nem hajlandó együttműködni a zsinórral, és csak megkeseríti az életünket.


A négyrészes Vision Nite
ilyen kicsire szétszedhető


A lassúbb botok már a kezdők kezében is engedelmesen viselkednek, kiválóak a különböző dobástechnikák megtanulásához. Viszonylag lassan küldik a zsinórt, van időnk korrigálni a dobást, vagy éppen megszakítani, ha éppen rossz irányba megy. A legtöbb módszerhez ideális lesz – nimfázás, szárazlegyezés, nedveslegyezés, vagy könnyebb sztrímerezés.


A közepes árfekvés legkedveltebb
botja: Vision 3Zone

És a Vision legszebb
botja: GT Four


Milyen hosszú legyen? Nos, itt nem könnyű mellényúlni, hiszen a legyezőbotok túlnyomó része 9 lábas (274 cm) vagy 8 lábas (240 cm) hosszban kerül hozzánk, Magyarországon elvétve találunk más méreteket. Néha 6,6 láb vagy 7,6 láb is előfordul, felfele pedig a 10 vagy 10,6 láb. A „láb" mértékegységről elég annyit tudnunk, hogy 1 láb = 30,48 cm, ezzel kell szoroznunk tehát, ha tisztábban szeretnénk látni a hagyományos angol mértékek mögött.

Mit jelent a gyakorlatban a legyezőbotok hossza? A rövidebb bot szűkebb helyeken is elküldi a zsinórt, és némileg gyorsabb is. A hosszabb bottal magasabban jár a zsinór (magas fű vagy nádas felett), ellenben nagyobb teret is igényel. A hosszú dobás szemszögéből nincs túl nagy jelentősége a bothossznak, de a legalább 9 lábas bot mégis kézhez állóbb lesz a legtöbb helyzetben.

A Vision botok többsége három részes, ami nagyon kényelmesebb szállítást tesz lehetővé. Az új modellek között viszont találunk négy részeseket is (Nite, GT Four SW), ezeket még könnyebb megszeretni. Minden Vision botot belső rekeszekre osztott kemény tokban kapunk, ami önmagában is jelzi, hogy magasabb minőséget vehetünk kézbe.


Bár egy legyezőbot, kézbe véve lágynak tűnhet, elképesztő erőtartalékokkal rendelkezik!

Szákolásnál ügyelni kell a helyes
görbület megtartására, a
legtöbb bot ilyenkor törhet el!


Orsónk főleg a zsinór tárolására
szolgál, de minőségi fékrendszerét
a fárasztásban is hasznosíthatjuk


Végezetül pedig, hadd segítsem a választás előtt álló sporttársakat néhány tanáccsal. A pályakezdő legyesek komolyabb befektetés előtt állnak, egy minőségi (vagy fogalmazzak nyíltabban: drága) legyezőbot megvásárlása pedig legtöbbünk számára nagyobb befektetést jelent, amit nem szabad elkapkodni. Érdeklődjünk utána, és sokadszorra is vessük össze a mi szempontjainkkal. Gondoljuk át alaposan, hogy milyen vizekre járunk gyakrabban, és milyen halakat veszünk célba.

Kezdőknek a Vision Attack bot lehet egy igen kedves darab. Húszezerért megkaphatják a Vision egyik legszebb botját – mélybordó színben, strapabíró szerelvényekkel, kemény tokban. A háromrészes modell egy közép-lassú akcióval bír, ami a legtöbb zsinórfajtával és dobóstílussal passzolni fog. Nagyon kis vizekre, kisebb halakhoz (domolykó, sügér, vörösszárnyú, pisztráng, pér) elég egy 4-es erősségűt választanunk, 8 lábas hosszban. Viszont találunk amolyan „mindenes" 5-6-os osztályt is, 9 lábas hosszban, amivel már nagyobb vizekre is kimerészkedhetünk, és szinte bármilyen halra rápróbálhatunk (domolykó, balin, jász, sügér, kisebb csuka, pisztráng)


Egyszerű drótnak tűnik, de ez egy
drága keménykróm bevonatú
gyűrű a Vision GT Four SW boton


Aki ezen is tovább szeretne lépni, az a Vision 3Zone szériában találhat nagyon kezes darabokat. Némileg gyorsabb és könnyebb bot ez, koromfekete színben. A haladó kategória legkedveltebb botja a 3Zone, kifutó modell, helyét hamarosan átveszi a hasonló tulajdonságokkal bíró, ellenben immár négyrészes Vision Nite. Egyszerre ajánlom tehát mindkét botot. A 3-4-es osztály nagy favorit a szárazlegyesek körében, a 6-8 osztályt pedig a csukázó túrákon szerettük meg igazán. Ezzel is (fekete) keménytokot kapunk.

A Vision GT Four már a csúcs-közeli szintet jelenti, árban is érződik rajta. Ajánlani nem kell, hiszen aki egyszer kézbe vette, örökre megjegyzi ezt a méregzöld modellt. Rendszerint 4-5-ös erősségű GT Four botok forognak közkézen, de nálam a 6-8-as kategória is nagy kedvenc.

Érettebb legyesek figyelmébe pedig a GT Four SW ultragyors szériáját ajánlanám. Ebből főleg nehezebb, 7-8-9-es osztályokat találunk, de aki ilyen nehéz botokkal horgászik, pontosan tudja, hogy mit jelent egy határozott akciójú bot, és az a plusz öt-nyolc méter!

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...