Vadvízen pergetve
Megjelent: 2008. június 13. | Forrás: Nagy Levente | Írások
Hajdani gyermekkorom legszebb élményei a hegyek gyomrából csordogáló, kristálytiszta patakok legpompásabb ragadozójához, a sebes pisztránghoz fűződnek.
Tisztán emlékszem azokra a napokra, mikor néhány óra alatt 4-5 de akár 10 pisztrángot is kipergettünk barátommal a Gyergyói havasokban eredő Somlyó, Borzont, Bakta, vagy a nálunk még kis patakként csordogáló Marosból…

De hol vannak már azok a szép idők?
Azóta sok minden megváltozott és a pisztrángozás ma már amolyan kuriózum, melyet egyre ritkábban emlegetünk a többi módszer mellett. Ennek fő oka a pisztráng életterének folyamatos szűkülése.
Tény, hogy természetes vizeinkben ma már egyre ritkábban fordul elő az őshonos sebes pisztráng, életterét egyre inkább elfoglalja a domolykó és az Észak Amerikából betelepített szivárványos pisztráng, mely kevésbé igényes a víz tisztaságára és oxigéntartalmára.

"A pisztrángállomány csak azokban az országokban tartható fenn, ahol a horgászkultúra is fejlett" - ezt nemrég olvastam egy pergetésről szóló könyvben. Azt hiszem, ehhez nincs is mit hozzáfűzni.


Egyik legszebb vizünk a Nagyküküllő.

Ez a rosszabbik megvilágítása a dolgoknak. A jó az, hogy még vannak Székelyföldön olyan nehezen megközelíthető patakok, melyekben "szép" számban jelen van ez a színpompás ragadozó.

Mielőtt a pisztránghorgászat, meg egyáltalán a vadvízi pergetés csak ködös emlékké formálódna bennem, néhány gondolat erejéig kitérek a témára, rávilágítva azon apró részletre, mellyel minden egyes alkalommal szembe kell néznünk.


Lassan-lassan az enyém vagy…de csak egy fotó erejéig.

Mint ahogy megszokhattuk, a pergető horgászatban egyik legfontosabb, legnehezebben kezelhető gondolat, hogy milyen műcsalit válasszunk. Ez egy olyan kérdés, melyet elkerülni csak akkor lehet, ha éppen nem pergetve keressük a halakat.
Az tény, hogy a gyorsan rohanó, sekély vízben nem könnyű egyetlen műcsalit se megfelelően vezetni. Másrészt meg ezekből van a legtöbb: körforgók, támolygók, wobblerek, gumihalak, ilyen-olyan kombinációk, melyet egyetlen kategóriába sem lehet besorolni…


Egyre gyakrabban találkozni szökött, szivárványos és tavi pisztrángokkal.

Hajdan ez nem így volt. Piros, fekete pöttyös orosz körforgók, melyeket már eleve rozsdásan gyártottak. Akkor könnyű volt a választás mindkettőből egy-egy darabot, aztán irány a patakpart…
Wobblerekről, gumihalakról akkoriban álmodni sem mertünk, de ha esetleg valamelyikünk hozzájutott egy-egy mintadarabhoz, azt féltve őriztük a doboz mélyén, és csak dicsekvésképpen szedtük elő néha, mígnem egy "felvilágosultabb" horgász el nem csalta tőlünk egy-két orosz körforgóért cserébe. Ha a körforgó működött, akkor minek kísérletezni mással… Hát nem?

Aztán, ahogy telt az idő egyre tanultabbak, tapasztaltabbak lettünk és egyre több műcsalit tettünk próbára, köztük néhány fahalat is. Voltak eredményes, kevésbé eredményes modellek, de szinte mindeniknél ugyanaz a probléma merült fel. Gyors, rohanó vízben lehetetlen volt folyás iránnyal szembe vontatni, anélkül, hogy az oldalra dőlve ki ne ugorjon a vízből.
Így legtöbbször megint csak a körforgóknak jutott a főszerep…

Eltelt újabb néhány év, és sikerült hozzájutnom egy Salmo wobblerhez, pontosabban egy kis sügérmintás, 3 centis Hornetthez. Meglepődve tapasztaltam, hogy bármilyen gyors folyású vízben jól kezelhető és, mindezek mellett még halat is tud fogni.


Az első Salmo wobblerem, egy kis 3 centis sügérmintás Hornett (Salmo Hornett HP).

Először a lassúbb folyású Marosban próbálkoztam vele. Jól dolgozott… csak úgy átdobtam a túlsó partszélbe, majd zsinórt engedve hagytam, hogy az áramlat a vízre hajló fűzek alá sodorja. Egy apró csuklómozdulattal jelt adva neki az indulásra, vontatni kezdtem. 2-3 méter és rajta volt az első domolykó, majd számos társa követte, közöttük néhány rekordlistán is helyet követelő példány.
Olyan helyzetekben is lehetett vele halat fogni, amikor más csalik csődöt mondtak!


Nem hiába tartják a tapasztalt pergetőhorgászok a "világ egyik legjobb" pisztrángos műcsalijának. Ezt nem én találtam ki, én csupán tapasztaltam! Olyan horgászok nyilatkozzák, akik neve világszerte ismert…

Aztán felfele haladva a hegyekbe, a kisebb, sebesebb folyású patakokban is megúsztattam, ahol ugyanolyan jól működött, és sikerült általa néhány szép pisztrángos emlékkel gazdagodnom. Sokszor elég volt csupán helyben tartani, majd egy kis zsinórt engedve beúsztatni a kövek mögé, ha pisztráng volt a helyszínen rögtön ráragadt…


Ezt a tekintélyt parancsoló pisztrángot is egy pisztrángmintás Hornettel sikerült becsapni.


Ha horogra kerülnek, utolsó pillanatig képesek küzdeni...


Megfelelő felszereléssel, könnyű 0-10, esetleg 10-30 gramm dobósúlyú bottal (Energo Team Spin Blade), vékony 0,10 - 0,12-es fonottal (Sufix Matrix Pro) vagy 0,18 - 0,20-as damillal, egy 2000-es orsóval (Ryobi Ecusima) verhetetlenek a kis Hornettek a gyors folyású patakokban, ahol legtöbbször a folyásiránnyal szembe pergetünk.

Mára már a körforgók kezdenek kisebb helyre szorulni a wobblerek mellett, és ha pisztránghorgászatra adom a fejem, szinte kizárólag csak ezekre a kisméretű wobblerekre támaszkodom, na meg egy kis horgászszerencsére.
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...