Igen sűrű az idei versenyszezon a megkésett kezdés okán, így az utóbbi hetekben nem volt idő a lakóhelyem környéki tavak horgászatára. Most egy röpke kéthetes versenyszünet lehetővé tette ezt is. Óva intettek horgásztársaim attól, hogy meglátogassam a helyi egyesületi tavat. Törpe, törpe és törpe mindenre a felmelegedett júliusi tóban. Finom szerelékkel, apró pellettel, csemegekukoricával ne is próbálkozzak! - mondták.
Sokéves tapasztalatból tudtam, ebben az időszakban a ráérő, főként idősebb kollégák erjesztett kukoricával etetnek és horgásznak naponta ugyanazon a helyen és fogogatnak a pontyokból, amurokból türelmesen üldögélve.
Megpróbálom a vajsavas methodot! - született meg a gondolat a fejemben. Este bekészítettem a Pro Corn etetőanyag N-butyric (vajsavas) változatát és a Method Smoke Wafter Dumbell csalik vajsavas ízesítésű 6 és 8 mm-es fajtáit, valamint egy N-butyric aromakoncentrátumot.
Csalik és apróságok. A method peca egyszerűsége kézzel fogható.
1 kg Pro Corn N-butyricot kevertem be.
A törőszita otthon maradt, ezért lassan adtam az etetőanyaghoz a vizet, majd pihentetés után a vödör oldalán kézzel átdörzsöltem, így pont jó lett. Aranysárga színű, enyhén vajsavas illatú etetőanyagot kaptam. Az aromakoncentrátumból nem tettem bele, hozzáadni mindig lehet, kivenni nem, a halak reakcióját pedig még nem ismertem.
Mindig többféle gumírozott, a halakat védő merítőhálót és legalább két merítőnyelet hordok magammal. A halak várható méretéhez igazítom, melyik méretet csavarom a nyélre. Gyakran a legnagyobb és egy kisebb fejet is összerakok és a szükségeset veszem fel. Így nagy halnál sincs gond, de egy dévérkeszegért se kell hajolgatni egy mély hálóba.
Az aromakoncentrátumból pár csepp került a kosárra 4-5 dobásonként, ennyi elegendőnek és hasznosnak tűnt.
Kedvenc csalimmal egy 6 mm-es mangó-n-butyric pellettel kezdtem a horgászatot 12-es Benzár Method horoggal.
Kissé elkeseredve tapasztaltam, hogy meg sem áll a spicc, „valakik” meglepték a kosarat, majd gyorsan meg is lett az első törpeharcsa, majd a második az előkébe csavarodva, majd a harmadik kívülről akadva. Ekkor megcsappant rendesen az önbizalmam, de természetesen dobtam egy negyediket is. Láss csodát a kapást követően egy dévér siklott felém, ez már jobb gondoltam.
Az első dévér.
A nyerő dévér csali.
Az ilyen dévérekre öröm pecázni finom methoddal.
A dévérek szépen átvették a törpék helyét, hét törpe mellé 16 dévér érkezett. Dévérekre nem számoltam eredetileg, de ezek szerint megszokták az erjesztett ízeket. Igazából pontyot szerettem volna fogni, így újra változtatnom kellett.
Kötöttem egy előkét 10-es horogra, amelyen a csalit 2 cm-rel elengedtem a horogtól. A 6mm-es pelletet pedig 8 mm-re cseréltem.
Az előke csere hatására csak a spicc rezdülései, apróbb rángásai jelezték a dévérek jelenlétét, megakasztani nem bírták magukat a nagyobb és a horogtól messzebb lévő csalin. Mindig mellettem van egy stopper, így látom, mennyi idő után jelentkezik kapás. Éppen 7 percet vártam türelmesen, amikor határozottan tekeredett el a spicc, szép kárász érkezett.
Ez a kárász az előkecserének volt köszönhető. Jól látszik a messzebb engedett csali.
Egy másik félkilós. A kárászok a maguk lassabb tempójában, de szépen eszegettek.
A horgászat harmadik órájában végre beköszönt az első ponty.
Egy tükrös is elcsavarta a botot.
A két ponty után fogtam még néhány kárászt, majd letelt a rövid reggeli horgászatra szánt idő. A kárászok, pontyok horgászatához a mangó-vajsav és scopex-vajsav ízű pelleteket váltogattam, mindkettővel fogtam. A törpeharcsák kevésbé szeretik a vajsavas ízvilágot, de döntően a gyors horgászattal odacsalt dévérek, kárászok, pontyok zavarták el őket, az előkecsere pedig jó választás volt a halak szelektálásához.
Makó, 2020. 07.16.
Frankó Zoltán
Energofish feeder Team
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...