A dunai horgászat számomra egyet jelent a tökéletes kikapcsolódással, hiszen a szezon közbeni hajtás után nincs jobb, mint kiülni a Duna-partra és csodálni a gyönyörű folyót! Na jó, azért azt sem bánom, ha akad is valami a horgomra, de őszintén mondom, hogy csalódottan még egyetlen dunai pecámról sem tértem haza! Ha fogtam néhány szép halat, akkor azért, ha pedig nem, akkor a táj szépsége és hangulata miatt voltam boldog a horgászat végeztével. Az idei őszig azonban kizárólag klasszikusnak tekinthető helyeket vallattam a Dunán, távol a város zajától, kint a „vadonban”. Egyre többször gondoltam azonban arra, hogy meg kellene próbálni Budapest belvárosában is a pecát, hiszen biztosan sok ígéretes hely van a város szívében, arról nem is beszélve, hogy az itt fogható halak mérete talán általánosságban nagyobb a temérdek hajókról és mindenhonnan beszórt táplálék miatt.
Raffer Kristóf barátom és csapattársam hasonló cipőben járt, mint én, hiszen korábban ő sem horgászott még a belvárosban, holott neki is a dunai peca jelenti az elsőszámú kikapcsolódást. Itt volt hát az ideje, hogy belevágjunk ebbe a kalandba és felfedezzük a budapesti Duna-szakaszt közösen!
Mint minden alkalommal, amikor ismeretlen útra lépünk, ezúttal is az információgyűjtéssel kezdtük. Megnéztünk sok videót, elolvastunk jó néhány írást, illetve sokat beszélgettünk azokkal a horgászbarátainkkal, akik már rendelkeznek helyismerettel a belvárosi Dunán. Az volt a célunk, hogy legyen legalább 2-3 olyan hely, amelyet kipróbálhatunk, aztán az ezeken tapasztaltak függvényében építkezhetünk majd tovább. Az első alkalommal az Erzsébet-híd és a Lánchíd között próbáltunk szerencsét és rögtön néhány kellemetlen meglepetéssel szembesültünk. A hely megközelítése már önmagában is nagy kaland volt, hiszen villamosoztunk és nem keveset sétáltunk, míg elértük a kiszemelt területet, azonban az akadók száma minden előzetes várakozásunkat felülmúlta. Estünk-keltünk a peca során, de a végére azért sikerült néhány szép paducot fognunk. A hely azonban annyira nem tetszett egyikünknek sem, így legközelebb már az Árpád-hídhoz mentünk.
Megsötétített sajtos etetőanyaggal készültünk mindegyik városi pecánkra.
Na, itt aztán az „akadós pálya” fogalma új értelmet nyert mindkettőnk számára, hiszen bő 2 óra alatt lefeleztük folyóvízi kosaraink számát, illetve megkötött előkénk sem maradt egy darab sem. Persze a feladás gondolata eszünkbe sem jutott, így szedtük a sátorfánkat és elindultunk gyalogosan, hátha találunk a közelben esetleg egy másik ígéretes helyet. Talán mi magunk lepődtünk meg a legjobban, de találtunk! Volt néhány száz méterre ugyanis egy hosszú, kb. 80-100 méteres sóderos placc, pont egy olyan jellegű terület, amilyenen horgászunk egyébként hosszú évek óta a városon kívül. Csak remélni tudtuk, hogy halat is rejt majd ez a szakasz és talán annyira akadós sem lesz, mint a híd melletti terület.
Kész a félvödörnyi kaja, na meg az 1-1 liter csonti!
Az új helyen alapozással indítottuk a pecát.
A River Feederek minden extrém körülményt remekül tolerálnak!
Ezen a részen a sodrás egészen barátságos volt, hiszen kényelmesen tudtunk 30-35 méterre horgászni 170 grammos kosárral, míg az Árpád-hídnál a 300-as éppen csak megállt 25 méteren. Nagyon nem mindegy ez! Gyorsan összehúztuk az egy-egy botunkat és elkezdtünk dobálni a még reggel bekevert sajtos etetőanyagunkkal. 5-5 alapozó dobás után pedig felkerült a méteres előke, melynek végére egy erős, közepesen vastag húsú horog volt kötve. A csali természetesen csonti volt, kezdetben 4-5 szem.
Végre akció! Nem csoda, hogy mindketten örültünk!
Talán a harmadik vagy a negyedik dobásnál tarthattunk éppen, amikor Kristófnak nagyon határozott kapásra kellett bevágnia. Megvan az első hal! Hatalmas kő esett le a szívünkről és mindketten nagyon örültünk, hiszen úgy tűnt, ezúttal megfelelő helyen próbálkozunk! Izgalmas és küzdelmes fárasztást követően, amely során a horog végén küzdő hal kétszer is elakadt, egy pompás jászt szákolhattunk. Csodálatos, egészséges és nagyon jó erőben lévő dunai hal pihent a merítőben! Gyorsan készítettünk róla egy fotót, aztán már engedtük is vissza, hiszen reméltük, hogy ez még csak a kezdet!
Egy fantasztikus jásszal indult a halfogás!
Kedvenc dunai horgunk ezúttal sem hagyott miket cserben.
A csali minden esetben csonti volt. Kezdetben 4-5 szem, később 8-10.
Bár az elkövetkező néhány dobás nem adott halat, kisvártatva nálam is jelentkezett egy pompás jászkeszeg, amely hasonló méretű, nagyjából kilós forma volt csak úgy, mint néhány perccel korábban a Kristófé. Mivel mindketten régen fogtunk már ilyen szép jászkeszegeket, nagyon örültünk ezeknek a halaknak! Titkon azonban bíztunk benne, hogy az egyre több bejuttatott etetőanyagnak és csontinak köszönhetően előbb utóbb egy dunai torpedóval is megmérkőzhetünk.
További 2-3 termetes jászkeszeg megfogását követően aztán Kristóf botja jellegzetesen bólintott, majd valósággal elindult a víz felé! Horgon az újabb hal, ezúttal vélhetően egy szép márna! Bár nagyon erőteljes kirohanásokat produkált a hal, végül a River Feeder győzedelmeskedett és szákba került Kristóf első belvárosi márnája! Örömünk határtalan volt, hiszen már a harmadik budapesti helyet vallattuk, mire végre sikerült márnát fognunk! Olyan csodás, 3 kilogramm körüli halat tarthattunk azonban a kezünkben, amelyért megérte fáradozni! Nagyon kövér, vaskos hát, vastag, húsos száj és hosszú bognártüske jellemezte a halat, melynek öröm volt visszaadni a szabadságát.
Szákban az első belvárosi márnánk!
Szép, öreg példánnyal hozott össze minket a sors.
Kitartásunk eredménye ez a csodás dunai torpedó!
Ezt követően mindketten elégedetten dőltünk volna hátra székünkben, ha lett volna nálunk szék és nem egy-egy sziklán ültünk volna, na meg ha nem szerettünk volna további márnákat fogni a nap hátralevő részében! Örömködés helyett így folytattuk a pörgős, ütemes, 2-3 percenkénti dobálást, remélve, hogy további márnákat tarthatunk majd a kezünkben! Bár egy kisebb kapástalanság következett, a délután második felében újfent mozgalmassá vált a peca. Fogtunk még néhány szép jászt, egy gyönyörű paducot, illetve nekem is megérkezett az a márna, amelyre nagyon vágytam! Horgászatunk tehát elérte célját, sőt, hiszen mindketten megfogtuk életünk első belvárosi márnáját, na meg egyébként is remekül éreztük magunkat, így boldogan indultunk el vissza az autóhoz a sötétedést követően.
A nap végén nekem is megérkezett az első budapesti márnám!
Az indulás előtt azonban még összeszedtük azt a nem kis mennyiségű szemetet, amelyet a horgászat során a horgunkkal és a kosarunkkal fogtunk. Sajnos ez a belvárosi szakaszon nagyon jellemző, bármelyik helyen is horgásztunk az elmúlt hetekben, mindenhol nagyon sok törlőkendőt, szövetdarabot, fémdarabot és minden egyebet fogtunk. Bár kissé rontja ez a jelenség az egyébként nagyon hangulatos összképet, a legtöbb, amit tehetünk, hogy ezzel az írással is felhívjuk az emberek figyelmét a szemetelés mellőzésére, illetve horgászhelyünk rendbe tételére a horgászat megkezdése előtt vagy a peca befejezését követően. Vigyázzunk környezetünkre!
Ha pedig a Kedves Olvasók között is van olyan, aki kacérkodik a budapesti Duna-szakasz kipróbálásával, ne hezitáljon, vágjon bele mielőbb! Bár nagyon akadós a pálya, meg lehet találni azokat a helyeket és a helyeken belüli pontokat, ahová nagy biztonsággal lehet horgászni. Ehhez nem kell más, mint némi elhivatottság és kitartás. A halak csodálatosak és a villanyfénybe boruló Budapest szívében márnát fárasztani nagyszerű élmény! Ezért pedig megéri fáradozni.
Szabó Bence
Képek: Molnár Zoltán
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...