Sajnos akármennyire is szerettük volna, nem szántak meg minket a márnák. A fogás elmaradásáért kárpótolt bennünket viszont a páratlan szépségű Duna-táj |
Ezek a gondolatok kavarogtak bennem azon az április végi napon is, amikor Gábor barátommal történő sikeres villámegyeztetés után pakoltam össze batyumat egy esztergomi, dunai horgászatra. A közel száz kilométeres távolság hamar fogyott a halak, fogási esélyek, lehetőségek megbeszélése közben. A lelkes kis csapatunkkal vígan szelte a kanyarokat a fürge autó, de így is sötétedett már, mire megpillantottuk a Dunát. Az alkonyat miatt elsősorban márnára számítottunk, ennek megfelelően erősebb felszerelésen, strapabíróbb végszereléket vetettünk be a húzós vízbe. A nyolcas számú horgon felkínált, erős szaggal bíró Ementáliból vágott sajtkocka nem keltette fel a bajuszosok figyelmét, ezért már „korán", éjjeli fél egykor nyugovóra tértünk. Megbeszéltük még a „másnapi" haditervet, így a reggeli keszegezés üdítő gondolatával ringattuk magunkat álomba.
Alacsony vízállással fogadott bennünket a Duna, de sodrásának sebessége így is tekintélyt parancsoló volt. Gyönyörű helyen horgászhattam, a túlsó part hegyei már Szlovákia területéhez tartoznak |
A korai kelést követően lázas készülődésbe kezdtem, hajtott a halfogás vágya, no meg szerettem volna még a beinduló hajóforgalom előtt felmérni a horgászhely mederalakulatát és elrendezni mindent a parton. Az utat szegélyező szűk erdősávon kiérve elém tárult a reggeli fényáradatban úszó, lenyűgöző szépségű Duna-táj, a maga minden pompájával. Végre most megcsodálhattam a túlsó part hegyeit és erdejeit, amit előző napi érkezésünkkor a leszálló sötétség miatt már nem tudtam. A hosszú sóderos parton elterülő, kövekkel töltött sok-sok színes krumpliszsák árulkodott a helyi horgászok által alkalmazott etetési szokásokról. Miután kigyönyörködtem magam a tájban, előpakoltam hát a halfogó alkalmatosságokat.
A horgászat alaphangulatát Gábor barátom előző napokban fogott kilótízes leánykoncérja adta meg |
A mély víz és a gyors sodrás miatt erős felszerelést kellett használnom, olyat, ami bírja a nehéz kosár kidobását, de nem hagyhattam figyelmen kívül az óvatosságukról és gyorsaságukról híres dunai keszegfélék finom kapásait, ezért ennek megfelelő arányban állítottam össze a fenekező készséget. Választásom a könnyű és érzékeny, ám nagy teherbíró képességgel rendelkező 3.60-as, dobósúlyát tekintve a középerős mezőnybe tartozó E.T. Rubin Match-Feeder botra esett. Hozzá illő orsónak a széles dobja, és a csodálatosan precíz, hosszú úton állítható fékje miatt az általam annyira kedvelt E.T. Comet Runner orsót gondoltam használni. A nagy tömegű feederkosár olyan zsinórt igényelt, ami az átlagnál erősebb, illetve a sóderes, köves meder koptató hatásával is megbirkózik. Erre a feladatra találták ki az E.T. Power Ultra zsinórt, amiben joggal bíztam, hiszen korábban már meggyőződhettem előnyös tulajdonságairól, így most is ez került orsóm dobjára.
A végszerelék összeállítását sem bonyolítottam túl, egy általános folyóvízi csúszóólmos (kosaras), hosszúelőkés szerelést alkalmaztam. A húszas főzsinórra egy lerövidített gubancgátló cső került, melynek kapcsába nagyméretű, alakja miatt a sodrás görgető hatását jobban kiküszöbölő 40 grammos, szögletes feederkosarat akasztottam. Alá a szokásos gumigyöngyöt húztam, majd a forgót kötöttem fel, amibe a 80 centi hosszú, 0,14-es előkezsinóron lévő 16-os Drennan horgot hurkoltam.
Az etetőanyagom Tímár féle Super Mix és Match Plus egyvelegéből állt, melyhez a tapadás elősegítése kedvéért az itteni halak által már jól ismert áztatott kenyeret kevertem, gondosan ügyelve az arányok betartására. Ez adta meg azt a tapadóképességet, ami biztosította, hogy az erős áramlás hatására a fenéken pihenő kosárból csak lassan oldódjon ki az etetőanyag.
Egymás mellett a nélkülözhetetlen kiegészítők |
A parttól 15 méterre csobbant a szerelék, melynek horgára két szem csontkukacot tűztem. A nehéz kosár ereszkedése közben számoltam magamban, így saccoltam meg a vízmélységet jó hármasra. A bot feltámasztása után figyeltem a zsinór parttal bezárt szögét, majd a feeder spiccét is, mely bólintásaival jelezte a meder alján lévő köveken lassan gördülő etetőkosarat. Szerencsére a sodrás nem nyomta ki jelentősen a part irányába a szereléket, hamar megállapodott a mély, sóderos mederben.
A bot behajlása jelezte, hogy itt azért komoly erőhatásoknak van kitéve a vízbe dobott szerelék |
Feederbotom spicce nem maradt sokáig mozdulatlan, erőszakos rántásokkal jelentkezett az első kosztos. A gyors bevágás után szinte ellenállás nélkül tekertem magamhoz a kis jászkeszeget. Újra csalizás után figyeltem a dobás pontosságára, egy szűk területre szerettem volna koncentrálni a bejuttatott etetőanyagot, no és ezáltal a halakat.
Villámgyors kapással jelentkezett valaki odalentről, de mire bevágtam, már csak üresen tekerhettem ki a szereléket. Apró horgomról szőrén-szálán eltűnt az imént gondosan feltűzött csontkukac. Felcsalizás után izgatottam dobtam újra, minél előbb tudni szerettem volna, hogy ki csinált az előbb bohócot belőlem. Most aztán nagyon „rajta voltam a kapáson", de a várt villámgyors helyett, egy „rázós" jött, amiről nem lehetett lekésni. Ismét egy jászkeszeg örvendeztetett meg, de tudtam, hogy nem ő volt az előző tettes.
Újra bevetettem a sodrásba, jobb kezemet a botnyél fölé emeltem és feszülten figyeltem a spiccet. A kapás egyetlen apró rándítás volt, melyre a másodperc tört része alatt kellett reagálni. A gyors bevágást követően jobb halat éreztem a zsinór végén, izgatottan tereltem a part felé az új jövevényt. A kiemelést követően nagyon örültem a váratlan vendégnek, a paduc most nem járt túl az eszemen.
A jászok mellett a paducok is megjelentek, mint a gyors folyású „márnaszinttáj" jeles képviselői |
Vésett ajkú kedvenceim |
A csalizás mikéntjére még nagyobb hangsúlyt fektettem, az előkém hosszát pedig a duplájára vettem, bízva abban, hogy így jobban, biztosabban fog akadni a 16-os Drennan. Nos az elképzelés bejött, mert a jászkapások mellett a paducokat is hatékonyabban tudtam megakasztani, de villámgyors kapásaikra a bevágásaim még így sem lettek száz százalékosak.
Jászok és paducok váltogatták egymást a horgon, s tették színessé, eseménydússá a horgászatot. Gilisztára nem volt érdeklődés, így hamar le is mondtam a kísérletezésről. „Kívülről" nem lehetett beleszólni a halak dolgában, a csali méretével történő szelektáció sem jött be, csak és kizárólag az apró horgon felkínált két szem csontkukacot voltak hajlandóak felvenni.
Magasan felfelé tartott bottal fárasztottam a köves meder és a partközeli meredek törés miatt |
Szebb paduc a horgon |
A húzó víz ereje miatt már a tenyeresnél nagyobb paducok fárasztása is élményszámba ment. Az önfeledt horgászatból csak a semmiből hirtelen előtűnő hatalmas hajók dohogása zökkentett ki. Amíg volt etetőanyag a kosárban, no és persze csali a horgon, folyamatos volt a kapás. Megesett, hogy csak egy pillanatnyi időre vettem le a szememet a spiccről. Ha pont ekkor volt kapásom, az akkor vált gyanússá, amikor már percek óta ültem tétován a bot mellett.
Paducportré |
Gábor barátom (kapásai nem lévén) szívesen vállalta az alkalmi fotós szerepét |
Délben sajnos indulnunk kellett haza, különféle családi és munka jellegű kötelezettségünknek kellett még eleget tennünk aznap. Nagyon nehéz volt elszakadni a folyótól, az annyi szép élményt adó Dunától, de megfogadtuk, hogy hamarosan visszatérünk hozzá. Addig is gondolatban ott ülünk a partján, lent a hegyek alatt…
A horgászat darabosabb jászai és paducai |
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...