Villantóval harcsára
Megjelent: 2008. június 05. | Forrás: Székely Zoltán | Írások
Április második felétõl a víz hõfokának emelkedésével, a harcsák egyre többször kalandoznak fel vízközé. Részben táplálék után, másrészt, mert vonzza õket a felsõ, melegebb vízréteg. A harcsa annak ellenére, hogy nem kedveli a fényt, sokszor a felszín alatt 1-1,5 méterre is felúszik „napozni”. Néha még napfürdõt is vesznek, forognak a víz tetején farokbojtjukkal intve, ami minden vízen járó embernek csodás látvány. Ilyenkor nem rabolnak, ez mindössze a jó közérzet jele. Tapasztalataim szerint ilyenkor alig számíthatunk kapásra, bár van, akinek e ritka jelenség egyben komoly zsákmánnyal is járt.


A torkolatokban minden megtörténhet


A villantózásnál, mivel vízközti horgászatról van szó, lebegtetésre alkalmas, nagy felületû, lassan húzható, fényes mûcsalikat használunk, ezért elsõsorban vese és orgonalevél alakú támolygó kanalakat és nagy méretû körforgókat használunk. A harcsa pergetõ horgászatánál, mivel szerencsés esetben akár 60-80 kilós példányra is lehet számítani, nagyon fontos a rendkívül erõs felszerelés, de mivel órákig tartjuk kezünkbe a botot, egyben könnyûnek is kell lennie.


Pergetéskor csak masszív vágóhoroggal nyúljunk a harcsához.

Nem könnyû ezt a két kritériumot egy felszerelésben megtalálni, Koós Ferenc magyar harcsakirály szerint a Banax Senso Spin 280-as keresztszövéses, carbon botja és Si 1300-as biztonságos fékû, tiszta fém orsója ilyen tökéletes együttes. A harcsapergetéshez ma már csak rendkívül nagy szakítószilárdságú, de vékony, fonott zsinórt érdemes használni, már csak a minél távolabbi dobások miatt is. Ilyen a Sufix Matrix Pro körszövéses, elnyûhetetlen fonal, mely már sok nagy harcsánál kiállta a próbát.


A harcsakirály pergetõfelszerelése

A kapitális halak mindig a leggyengébb láncszem hibájából szoktak elmenni, ezért még a horgászat kezdetén gyõzõdjünk meg arról, hogy a kulcskarikák, forgó vagy csomómentes kapcsok, hármashorgok is bírni fogják-e, ha véletlen egy kapitális harcsa képében ránk mosolyog a szerencse.


A Jól vezetett villantó gyõzelme

A villantózás technikája harcsára, leginkább a csukázáshoz hasonlít. Igyekezzünk a lehetõ leglassabban, de váltakozó ritmusban vontatni a csalit. Sokszor csak akkor van kapásunk, ha métereket zuhantatjuk „hulló falevél” gyanánt a kanalat. Napos idõben a felsõ rétegekkel kezdjük, majd haladjunk lefelé, meg-megállítva a villantót. Végül a fenékrõl indítjuk, és idõnként visszaejtjük, mint a twiszterezésnél.


A nyolcas harcsa volt a legnagyobb

A villantó elsõsorban az akác elvirágzásáig nyerõ csali tapasztalataim szerint, keszegívás idején pedig, az ívó helyek környékén különösen fogós, még az esti órákban is. Az szinte törvényszerû, ha valaki fogott a környékünkön villantóval harcsát, ha kitartóak vagyunk és jó a csalink, technikánk, hamarosan nekünk is lesz kapásunk. Azt, hogy mikor melyik mûcsali a nyerõ, biztonsággal megmondani nem lehet, ezért negyedóránként célszerû cserélgetni a villantókat.


Az ilyen vízre hajló fûzek környékét érdemes megdobálni.

Villantózásra folyóvízen legalkalmasabbak a nagy limányok, torkolatok, víztörések és akácvirágzáskor parti fûzesek vízben lévõ gyökérzete körül. Álló vizeken is jók az elõbb említett fûzes szakaszok, akadók, medertörések környéke, de van, hogy nyílt pályákon, vízközt lebegve akadunk rájuk, ilyenkor szerintem melegednek.


Bevált harcsavillantók és fonott zsinór

Rablást látva, még ha más halra is horgászunk, párat dobni rá kötelezõ, mert az ilyen véletlen lehetõségek okozzák gyakran a legszebb meglepetéseket. Állítólag egyes vizeken, különösen teliholdkor, éjszaka is sikeres lehet harcsára a villantózás, de bevallom õszintén, nekem a sikereim java része a reggeli órákhoz fûzõdik.


Egészen felszín közelében jött


Egy igazi pergetõorsó harcsára

A pergetve akasztott harcsa fárasztása hasonló az elõbbi részben, a fenekezésnél már taglalttal, de a kivétele más. A mûcsalik hármashorgai, fõleg ha egy-két águk kiáll a szájból, lehetetlenné teszik a merítést, vagy veszélyessé a kézzel kivételt, ezért én a megbízható vágóhorgot ajánlom.


Néha meglepõen kis harik is rávágnak a villantóra

Elõször megkopogtatjuk a harcsa fejét vele, és ha már nem reagál, betoljuk a szájába, keresztbe fordítva a horog fejét, majd heggyel lefelé rántunk egyet rajta. Ha a hal tûri, határozott lendülettel magunkhoz húzzuk. Ha vissza kívánjuk engedni a zsákmányt, használjunk inkább ajakszorítót, az semmiféle sérülést nem okoz a halnak.
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...