Villantóval harcsára
Megjelent: 2008. június 05. | Forrás: Székely Zoltán | Írások
Április második felétõl a víz hõfokának emelkedésével, a harcsák egyre többször kalandoznak fel vízközé. Részben táplálék után, másrészt, mert vonzza õket a felsõ, melegebb vízréteg. A harcsa annak ellenére, hogy nem kedveli a fényt, sokszor a felszín alatt 1-1,5 méterre is felúszik „napozni”. Néha még napfürdõt is vesznek, forognak a víz tetején farokbojtjukkal intve, ami minden vízen járó embernek csodás látvány. Ilyenkor nem rabolnak, ez mindössze a jó közérzet jele. Tapasztalataim szerint ilyenkor alig számíthatunk kapásra, bár van, akinek e ritka jelenség egyben komoly zsákmánnyal is járt.


A torkolatokban minden megtörténhet


A villantózásnál, mivel vízközti horgászatról van szó, lebegtetésre alkalmas, nagy felületû, lassan húzható, fényes mûcsalikat használunk, ezért elsõsorban vese és orgonalevél alakú támolygó kanalakat és nagy méretû körforgókat használunk. A harcsa pergetõ horgászatánál, mivel szerencsés esetben akár 60-80 kilós példányra is lehet számítani, nagyon fontos a rendkívül erõs felszerelés, de mivel órákig tartjuk kezünkbe a botot, egyben könnyûnek is kell lennie.


Pergetéskor csak masszív vágóhoroggal nyúljunk a harcsához.

Nem könnyû ezt a két kritériumot egy felszerelésben megtalálni, Koós Ferenc magyar harcsakirály szerint a Banax Senso Spin 280-as keresztszövéses, carbon botja és Si 1300-as biztonságos fékû, tiszta fém orsója ilyen tökéletes együttes. A harcsapergetéshez ma már csak rendkívül nagy szakítószilárdságú, de vékony, fonott zsinórt érdemes használni, már csak a minél távolabbi dobások miatt is. Ilyen a Sufix Matrix Pro körszövéses, elnyûhetetlen fonal, mely már sok nagy harcsánál kiállta a próbát.


A harcsakirály pergetõfelszerelése

A kapitális halak mindig a leggyengébb láncszem hibájából szoktak elmenni, ezért még a horgászat kezdetén gyõzõdjünk meg arról, hogy a kulcskarikák, forgó vagy csomómentes kapcsok, hármashorgok is bírni fogják-e, ha véletlen egy kapitális harcsa képében ránk mosolyog a szerencse.


A Jól vezetett villantó gyõzelme

A villantózás technikája harcsára, leginkább a csukázáshoz hasonlít. Igyekezzünk a lehetõ leglassabban, de váltakozó ritmusban vontatni a csalit. Sokszor csak akkor van kapásunk, ha métereket zuhantatjuk „hulló falevél” gyanánt a kanalat. Napos idõben a felsõ rétegekkel kezdjük, majd haladjunk lefelé, meg-megállítva a villantót. Végül a fenékrõl indítjuk, és idõnként visszaejtjük, mint a twiszterezésnél.


A nyolcas harcsa volt a legnagyobb

A villantó elsõsorban az akác elvirágzásáig nyerõ csali tapasztalataim szerint, keszegívás idején pedig, az ívó helyek környékén különösen fogós, még az esti órákban is. Az szinte törvényszerû, ha valaki fogott a környékünkön villantóval harcsát, ha kitartóak vagyunk és jó a csalink, technikánk, hamarosan nekünk is lesz kapásunk. Azt, hogy mikor melyik mûcsali a nyerõ, biztonsággal megmondani nem lehet, ezért negyedóránként célszerû cserélgetni a villantókat.


Az ilyen vízre hajló fûzek környékét érdemes megdobálni.

Villantózásra folyóvízen legalkalmasabbak a nagy limányok, torkolatok, víztörések és akácvirágzáskor parti fûzesek vízben lévõ gyökérzete körül. Álló vizeken is jók az elõbb említett fûzes szakaszok, akadók, medertörések környéke, de van, hogy nyílt pályákon, vízközt lebegve akadunk rájuk, ilyenkor szerintem melegednek.


Bevált harcsavillantók és fonott zsinór

Rablást látva, még ha más halra is horgászunk, párat dobni rá kötelezõ, mert az ilyen véletlen lehetõségek okozzák gyakran a legszebb meglepetéseket. Állítólag egyes vizeken, különösen teliholdkor, éjszaka is sikeres lehet harcsára a villantózás, de bevallom õszintén, nekem a sikereim java része a reggeli órákhoz fûzõdik.


Egészen felszín közelében jött


Egy igazi pergetõorsó harcsára

A pergetve akasztott harcsa fárasztása hasonló az elõbbi részben, a fenekezésnél már taglalttal, de a kivétele más. A mûcsalik hármashorgai, fõleg ha egy-két águk kiáll a szájból, lehetetlenné teszik a merítést, vagy veszélyessé a kézzel kivételt, ezért én a megbízható vágóhorgot ajánlom.


Néha meglepõen kis harik is rávágnak a villantóra

Elõször megkopogtatjuk a harcsa fejét vele, és ha már nem reagál, betoljuk a szájába, keresztbe fordítva a horog fejét, majd heggyel lefelé rántunk egyet rajta. Ha a hal tûri, határozott lendülettel magunkhoz húzzuk. Ha vissza kívánjuk engedni a zsákmányt, használjunk inkább ajakszorítót, az semmiféle sérülést nem okoz a halnak.
Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor | Írások

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...