Villantóval harcsára
Megjelent: 2008. június 05. | Forrás: Székely Zoltán | Írások
Április második felétõl a víz hõfokának emelkedésével, a harcsák egyre többször kalandoznak fel vízközé. Részben táplálék után, másrészt, mert vonzza õket a felsõ, melegebb vízréteg. A harcsa annak ellenére, hogy nem kedveli a fényt, sokszor a felszín alatt 1-1,5 méterre is felúszik „napozni”. Néha még napfürdõt is vesznek, forognak a víz tetején farokbojtjukkal intve, ami minden vízen járó embernek csodás látvány. Ilyenkor nem rabolnak, ez mindössze a jó közérzet jele. Tapasztalataim szerint ilyenkor alig számíthatunk kapásra, bár van, akinek e ritka jelenség egyben komoly zsákmánnyal is járt.


A torkolatokban minden megtörténhet


A villantózásnál, mivel vízközti horgászatról van szó, lebegtetésre alkalmas, nagy felületû, lassan húzható, fényes mûcsalikat használunk, ezért elsõsorban vese és orgonalevél alakú támolygó kanalakat és nagy méretû körforgókat használunk. A harcsa pergetõ horgászatánál, mivel szerencsés esetben akár 60-80 kilós példányra is lehet számítani, nagyon fontos a rendkívül erõs felszerelés, de mivel órákig tartjuk kezünkbe a botot, egyben könnyûnek is kell lennie.


Pergetéskor csak masszív vágóhoroggal nyúljunk a harcsához.

Nem könnyû ezt a két kritériumot egy felszerelésben megtalálni, Koós Ferenc magyar harcsakirály szerint a Banax Senso Spin 280-as keresztszövéses, carbon botja és Si 1300-as biztonságos fékû, tiszta fém orsója ilyen tökéletes együttes. A harcsapergetéshez ma már csak rendkívül nagy szakítószilárdságú, de vékony, fonott zsinórt érdemes használni, már csak a minél távolabbi dobások miatt is. Ilyen a Sufix Matrix Pro körszövéses, elnyûhetetlen fonal, mely már sok nagy harcsánál kiállta a próbát.


A harcsakirály pergetõfelszerelése

A kapitális halak mindig a leggyengébb láncszem hibájából szoktak elmenni, ezért még a horgászat kezdetén gyõzõdjünk meg arról, hogy a kulcskarikák, forgó vagy csomómentes kapcsok, hármashorgok is bírni fogják-e, ha véletlen egy kapitális harcsa képében ránk mosolyog a szerencse.


A Jól vezetett villantó gyõzelme

A villantózás technikája harcsára, leginkább a csukázáshoz hasonlít. Igyekezzünk a lehetõ leglassabban, de váltakozó ritmusban vontatni a csalit. Sokszor csak akkor van kapásunk, ha métereket zuhantatjuk „hulló falevél” gyanánt a kanalat. Napos idõben a felsõ rétegekkel kezdjük, majd haladjunk lefelé, meg-megállítva a villantót. Végül a fenékrõl indítjuk, és idõnként visszaejtjük, mint a twiszterezésnél.


A nyolcas harcsa volt a legnagyobb

A villantó elsõsorban az akác elvirágzásáig nyerõ csali tapasztalataim szerint, keszegívás idején pedig, az ívó helyek környékén különösen fogós, még az esti órákban is. Az szinte törvényszerû, ha valaki fogott a környékünkön villantóval harcsát, ha kitartóak vagyunk és jó a csalink, technikánk, hamarosan nekünk is lesz kapásunk. Azt, hogy mikor melyik mûcsali a nyerõ, biztonsággal megmondani nem lehet, ezért negyedóránként célszerû cserélgetni a villantókat.


Az ilyen vízre hajló fûzek környékét érdemes megdobálni.

Villantózásra folyóvízen legalkalmasabbak a nagy limányok, torkolatok, víztörések és akácvirágzáskor parti fûzesek vízben lévõ gyökérzete körül. Álló vizeken is jók az elõbb említett fûzes szakaszok, akadók, medertörések környéke, de van, hogy nyílt pályákon, vízközt lebegve akadunk rájuk, ilyenkor szerintem melegednek.


Bevált harcsavillantók és fonott zsinór

Rablást látva, még ha más halra is horgászunk, párat dobni rá kötelezõ, mert az ilyen véletlen lehetõségek okozzák gyakran a legszebb meglepetéseket. Állítólag egyes vizeken, különösen teliholdkor, éjszaka is sikeres lehet harcsára a villantózás, de bevallom õszintén, nekem a sikereim java része a reggeli órákhoz fûzõdik.


Egészen felszín közelében jött


Egy igazi pergetõorsó harcsára

A pergetve akasztott harcsa fárasztása hasonló az elõbbi részben, a fenekezésnél már taglalttal, de a kivétele más. A mûcsalik hármashorgai, fõleg ha egy-két águk kiáll a szájból, lehetetlenné teszik a merítést, vagy veszélyessé a kézzel kivételt, ezért én a megbízható vágóhorgot ajánlom.


Néha meglepõen kis harik is rávágnak a villantóra

Elõször megkopogtatjuk a harcsa fejét vele, és ha már nem reagál, betoljuk a szájába, keresztbe fordítva a horog fejét, majd heggyel lefelé rántunk egyet rajta. Ha a hal tûri, határozott lendülettel magunkhoz húzzuk. Ha vissza kívánjuk engedni a zsákmányt, használjunk inkább ajakszorítót, az semmiféle sérülést nem okoz a halnak.
Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...