Vízen járók titkai
Megjelent: 2008. augusztus 22. | Forrás: Murányi Antal | Írások Mindig nagy örömmel turkálok az Energofish által forgalmazott műcsalik között - nem csak a közismert kedvenceket simogathatom végig, hanem időnként izgalmas újdonságokra is bukkanok, ez pedig egy újabb horgásztörténet kezdetét jelentheti. Legutóbb például egy miniatűr popper-család hívta magára a figyelmet - elég volt egy futó pillantás, és többé már nem tudtam letenni a kezemből őket.

Amikor valaki kézbe veszi a RIVER 2 SEA nevű cég BUBBLE WALKER nevű wobblereit, biztosan érzi és tudja, hogy ez halfogásra igencsak alkalmas! Egyvalamit viszont képtelen eldönteni: hol… Így hát én is hordoztam magammal különböző hegyvidéki meg alacsonyabban fekvő vizekre, figyelemre méltó eredmény nélkül, míg a Delta vizein végre kibontakozhattak ezek a pirinyó wobblerek.


A száj körül két lyuk is gondoskodik a buggyanó hangképzésről


Vannak még színek…

A BUBBLE WALKER műanyag testtel és gyönyörű színezéssel válhat első látásra szimpatikussá, sőt a műhal testében golyó is zörög, ami az én szememben további előnyt jelent. Az egy darab hármashorogra tetszetős műlégy-farkat is kötöttek, ami plusz extrának számít, a hármashorog méretét viszont első perctől kicsinek tartottam… Legalábbis hasonló méretű műcsalikon rendszerint nagyobb hármashorog garantálja a biztos akadást.


Tetszetős doboza alapján akár játékszernek is tűnhet


Az elmaradhatatlan farok

Amikor először horgásztam ezzel a popperrel, sűrű növénnyel benőtt vízen, rögtön megértettem, hogy a kisméretű hármashorog nem lehet véletlen - jóval kevesebb növény fog a bevontatás során. A műcsalira vetődő kiscsuka viszont már könyörtelenül megakadt.

Azt rögtön gondoltam, hogy ezen az elvadult csatornán főleg csukákra számíthatok - na jó, ezzel egy időben sügérre is gondoltam, de az valahogy kimaradt a játékból. A csuka viszont nagyon ott volt… Alig rándítottam párat a popperen, sötét árnyék közeledett, és a következő toccsanó hangra le is csapott. Igaz, többnyire csak apró csukák legyeskedtek a popper körül, de ez nem csökkentette a horgászat élvezhetőségét, számomra legalábbis. Tudom, vannak, akiket csak a kapitális fogások győznek meg, de ezúttal azt is felhozhatom mentségül, hogy a 35 milliméteres wobbler inkább a könnyűpergetés eszköztárába tartozik.


Sűrű növényzet, szinte meghorgászhatatlan pálya - popperezésre ideális!


Ők nagyon örültek neki…

Olyan ritkán horgászok felszíni pergetésre alkalmas popperekkel, hogy ezernyi meglepetést tartogatott rövid teszthorgászatom - itt vannak például a békák! Amint beesik a popper és buggyan néhányat, máris sereglenek köréje a békák. A csatorna legtávolabbi szegletéből is elindult néhány ökölnyi kecskebéka, és vészjóslóan közeledett a popper felé. Roppant kíváncsi lettem, hogy mihez kezdenek majd vele… Megtámadják?

Az elsőnek érkező béka megtorpant pár centire a poppertől, kíváncsian méricskélte, majd hirtelen elhatározással a mellére ölelte. Nem vágtam be, kinőttem már a békafogásból, azt viszont csodálkozva tapasztaltam, hogy midőn egy béka elsőnek "birtokba vette" a poppert, a többiek nem közeledtek többé, tiszteletben tartották az új "tulajt". Szóval, békás helyen popperezni roppant érdekes dolog!


Jól megzoommolva… Csak megfogja, és őrzi az idők végezetéig

Most viszont főleg azokat az eseteket emelném ki, amikor csukák értek hamarabb a popperhez, és egy mozdulattal torokra vették - néha olyan kicsik is belemartak, hogy sajnáltam bevágni nekik. Igaz, kissé távol esik tesztcikkem tárgyától, de a popper miatt felszínre emelkedő csukák között is tehettem érdekes megfigyeléseket. Először láttam például, hogy egy éppen támadni készülő kiscsukát oldalba harap egy nagyobb csuka, majd miután elzavarta, beállt a kiscsuka helyére és a popper után vetődött… Kegyetlen világot élünk, bezony!

Amikor megbizonyosodtam, hogy más halfaj már nem óhajtja a poppert, úgy döntöttem, hogy átváltok a közelben csordogáló Dunára - ott hátha színesebb lesz a zsákmány… Nyilván elsősorban a felszínen rabló balinokra áhítoztam: már szinte láttam, hogy felfedeztem egy újabb titkos balinozó fegyvert!

Nagy lelkesedéssel dobáltam a békésen ringatózó Duna vizébe, aztán pattogtattam a poppert, és vártam a halat… Nem jött. Hiába dobáltam a balinrablások közé, a kapás nem jött könnyen. Bő másfélórán keresztül szántottam a vizet, mindenféle eredmény nélkül. Már éppen készültem feladni, amikor élénk buggyanás tolta meg a poppert, és bár nem akadt, örömmel konstatáltam, hogy van érdeklődés! Csuklóból visszadobtam, és az ismétlődő buggyanáskor rajta voltam a kapáson.


Popperes meglepetés: süllőgyerek a horgon

A megiramodó hal egyáltalán nem cikázott "balinosan", inkább amolyan süllősen sodródott, majd meg-megrázta a fejét. Amikor felszínre hoztam, újabb meglepetés ért: süllőgyerek vicsorított a popperen, mintha azt akarná mondani, hogy nem ez az első popper életében… Pedig én tudom, hogy neki ez volt az első. Nekem legalábbis ő volt az első popperes süllőm, és egyben az utolsó is.


Furcsa külső akadás, de jól tartott

Talán nem túlzás kijelentenem, hogy a felszíni wobblerezés kissé háttérbe szorult manapság, ezért sok vízen jelenthet ismét újdonságot - pláne ezek az apró popperek okozhatnak kellemes meglepetéseket. Mit nyerünk vele? Nagy halat? Nos, nem feltétlenül… De váratlan fordulatokkal tűzdelt horgászatokat mindenképp!

Kik fognak örülni a BUBBLE WALKER poppereknek? Elsősorban azok a könnyűpergető ínyencek, akik gondolkodás nélkül beveszik ezt a pici wobblert műcsalis ritkaságaik közé. Külön ajándék lesz ez a popper a 0-10 grammos pergetőbotokat kedvelők számára, hiszen ez a műcsali főleg egy ilyen ultralájtos szerelésen "mutat jól". Jómagam 0,12-es fonottat használtam, de könnyebb pályákon inkább 0,10-es passzolna ehhez a csalihoz. Szerintem.


Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...