Mialatt a gyártók főként a horgászbotok és orsók fejlesztésére koncentrálnak, a kissé félreeső horgászruha-szektorban is elszánt fejlesztés folyik. Horgászkalandjaink közben sokszor kerülünk olyan helyzetbe, ahol a hétköznapi ruhák nem állják meg helyüket (vagy talán jobban hangzik: nem állják a sarat), és egy professzionális túraöltözéken akár az egészségünk is múlhat.
A rablóhalas, legyes és általában a cserkelős horgászok látják igazán nagy hasznát a különböző gázlóruháknak. Ha csónak nélkül, de mégis a vízből szeretnénk megközelíteni a halakat, feltétlenül gondoskodnunk kell a vízálló ruházatról. Persze, szénaszárító nyáridőben akár alsógatyában is belegázolhatunk egyes vizekbe, de hidegebb időben már ezt senki sem tenné szívesen.
Az Energofish igencsak erős kínálattal áll azok rendelkezésére, akik úgy döntenek, hogy szert tesznek egy rendes gázló öltözékre. Vannak kis költségvetésű megoldások, vagy akár egészen professzionális, nagyon hosszú távú megoldások is.
Vision gázlóruha – végtelenül kényelmes viselet |
Ha nagy a meleg, és kicsi a víz, i nkább letűröm a felső részét. A deréköv nem engedi lecsúszni |
Napjainkban a vízálló ruhák csúcsa a lélegző anyagból gyártott gázló nadrág. Nem olcsó holmi ez, viszont megadja az a komfortérzetet, amit az olcsóbb mellesektől hiába várnánk. A lélegző nadrágok árban is elég széles skálán mozognak, a különbséget köztük elsősorban a ruha vastagsága (3-6 réteg), illetve a légáteresztő képesség jelenti. Túl azon, hogy kisebb helyre össze lehet csomagolni őket, nincs érezhető „súlyuk", gyakorlatilag egy átlagos nadrágként viselkednek, miközben százszázalékosan kint tartják a vizet.
A lélegző anyag legtöbbet emlegetett tulajdonsága mégis az, hogy a mozgás közben testünkből keletkezett párát és izzadságot az anyag mikropórusain keresztül „kiszellőzteti" – ellenkező esetben az lecsapódna a ruha belső falán, nedvessé téve az alsóruháinkat. Ezt a roppant kellemetlen érzést könnyen megtapasztalhatjuk egy egyszerűbb neoprén melles csizmában (többé garantáltan nem fogunk vágyni rá!).
Ütéssel, szúrással szemben a légáteresztő anyag csak bizonyos fokig tud ellenálló lenni, sajnos elkerülhetetlenül lesznek majd rajta kisebb horzsolások, de ha megfelelően óvjuk, hosszú évekig szolgál. Egyik legnagyobb veszélyt mégsem a véletlen mechanikai sérülés jelenti, hanem a szakszerűtlen mosás… Mivel a gázlóruha anyaga speciális vízlepergető anyaggal is el van látva, kerülni kell minden mosószeres dörzsölést, ami ezt a bevonatot pusztítja. Elvileg léteznek spray-ek, amivel pótolni lehet ezt a réteget, de a legokosabban akkor járunk el, ha egyáltalán nem mossuk a gázlónkat. Hazaérve csak leöblítem róla a sarat és homokot, aztán kiakasztom száradni. Soha nem esek neki kefével vagy durvább szivaccsal. Fölösleges folyton tisztítgatni, koptatni az anyagot, jó esetben úgyis kétnaponta felvesszük… ;)
A jó gázlóruhához megfelelő gázlóbakancs is kell. Elsőre mindannyian arra gondoltunk, hogy nem lehetne ezt egy kiszuperált cipővel helyettesíteni? De amint kézbe veszünk egy filctalpas, többszörösen vart, profi gázlócipőt, rögtön látni fogjuk, hogy nem helyettesíthető semmivel… Ennek belső része biztosan nem sérti fel a gázlónk zokniját, a külső jól bírja az extrém igénybevételt, a jól tapadó talprész pedig a testi épségünket védi. Igen, a gázlóbakancs minden alkalommal elázik, az oldalán apró lyukak vannak, ahol kicsoroghat belőle a víz. Átlagos cipők biztosan nem bírnák ki a vízben való gyaloglást. Egy biztos: a gázlócipőn nem érdemes spórolni!
Vision Sprinter gázlóbakancsom immár harmadik éve kifogástalanul szolgál |
Kétségkívül a neoprén melles csizma jelenti a legolcsóbb megoldást. Amennyiben csak ritkán öltenénk magunkra, mondjuk évente egyszer-kétszer – ez is bőven elegendő. Erre fel van ragasztva a csizmarész, tehát minden egyben van, olykor még filctalp is található rajtuk. Sérülésre kevésbé érzékeny, vastagabb anyag a neoprén, viszont némileg súlyosabb is – talán csak a komforthoz kapcsolódó negatívumokat tudnánk felsorolni. Télen mindenképp előnyösebb a vastag, jó hőszigetelő neoprén, nyáron viszont rendesen bele lehet izzadni.
Egyszerű és olcsó megoldás: az Energo Team neoprén melles |
Legalább ilyen fontos ruhadarab az esőálló kabát. A legyeseknek készült modellek rendszerint rövidebbek, hogy gázolás közben ne érjenek bele a vízbe. A drágábbak anyaga hasonlóan viselkedik, mint a lélegző mellesek: kifelé engedi a párát, befelé viszont zárnak a pórusok, és nem engedik be a vizet. Elsősorban a Vision dzsekikről beszélhetnénk most, de minőségben komoly vetélytárs az Energo Team lélegzős viharkabátja (pergető dzsekiként is emlegetik néha) – ez hosszabb is némileg.
A legyes dzsekik legtöbbje annyira rövid, hogy ne legyen nedves, ha éppen a vízben haladunk | A kapucni körül jól védve van a nyak rész is |
A Vision Classic dzseki hosszú esőzés alatt sem ázott át | Eddig talán a Vision Flywater dzseki örvendett a legnagyobb népszerűségnek (az idei évtől átveszi helyét egy új modell, a Vision Vector) |
Kiemelném itt is, hogy semmiképpen ne essünk neki kefével, szivaccsal egy ilyen dzsekinek, a mosógép pedig egyenesen káromló szó, ha érzékeny lélegző anyagokról beszélünk. Csak egyszerű, tiszta vizes leöblítés, semmi több!
Nehéz eldönteni, hogy a táskák vagy ruhák kategóriájába sorolható-e az alábbiakban ajánlott két kiegészítő. A legyes mellény jó ideje az egyik legelterjedtebb „felszerelésünk", praktikusságát nem kell részletezni. Találunk ezek között is olcsóbb és egyszerűbb modelleket, vagy akár drágább darabokat is, mint a Vision Caribou mellény, amely ugyancsak légáteresztő anyagból készült – jobb szellőzést biztosítva a testnek.
Vision Caribou mellény a tökéletes megoldás | A Caribou hátán is van egy hatalmas zseb |
A Vision Mycket Bra melltáska terepen | A Mycket Bra hátulról egy kis háti táskának látszik |
A Laserfish melltáska is praktikus darab |
Ami esetleg újdonságot jelenthet még: a melltáska. Hasonló funkciót hivatott betölteni, mint a mellény, viszony némileg könnyebben elérhetjük az egyes zsebeit, könnyebb bele pakolni, és megpakolva sem akadályozza annyira a mozgásunkat. A drágább és minőségibb verzió itt is a Vision feliratot viseli, viszont nagyszerű megoldást jelent a Laserfish melles táskája is – legyen szó legyezésről, pergetésről, vagy bármilyen módszerről, amikor néhány apróságot mindig magunknál kell tartanunk.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...