Vízparti öltözet
Megjelent: 2010. június 01. | Forrás: Murányi Antal | Írások


Mialatt a gyártók főként a horgászbotok és orsók fejlesztésére koncentrálnak, a kissé félreeső horgászruha-szektorban is elszánt fejlesztés folyik. Horgászkalandjaink közben sokszor kerülünk olyan helyzetbe, ahol a hétköznapi ruhák nem állják meg helyüket (vagy talán jobban hangzik: nem állják a sarat), és egy professzionális túraöltözéken akár az egészségünk is múlhat.

A rablóhalas, legyes és általában a cserkelős horgászok látják igazán nagy hasznát a különböző gázlóruháknak. Ha csónak nélkül, de mégis a vízből szeretnénk megközelíteni a halakat, feltétlenül gondoskodnunk kell a vízálló ruházatról. Persze, szénaszárító nyáridőben akár alsógatyában is belegázolhatunk egyes vizekbe, de hidegebb időben már ezt senki sem tenné szívesen.

Az Energofish igencsak erős kínálattal áll azok rendelkezésére, akik úgy döntenek, hogy szert tesznek egy rendes gázló öltözékre. Vannak kis költségvetésű megoldások, vagy akár egészen professzionális, nagyon hosszú távú megoldások is.


Vision gázlóruha – végtelenül kényelmes viselet


Ha nagy a meleg, és kicsi a víz, i
nkább letűröm a felső részét.
A deréköv nem engedi lecsúszni


Napjainkban a vízálló ruhák csúcsa a lélegző anyagból gyártott gázló nadrág. Nem olcsó holmi ez, viszont megadja az a komfortérzetet, amit az olcsóbb mellesektől hiába várnánk. A lélegző nadrágok árban is elég széles skálán mozognak, a különbséget köztük elsősorban a ruha vastagsága (3-6 réteg), illetve a légáteresztő képesség jelenti. Túl azon, hogy kisebb helyre össze lehet csomagolni őket, nincs érezhető „súlyuk", gyakorlatilag egy átlagos nadrágként viselkednek, miközben százszázalékosan kint tartják a vizet.


Vannak zipzáras modellek is, mint például a Vision Radipor – egy különleges vízálló zipzárról beszélünk, teljesen megbízható!

Nem csak belebújni könnyebb, vagy mondjuk kiszárítani a ruhát, hanem melegben meg is nyithatjuk kissé…


A lélegző anyag legtöbbet emlegetett tulajdonsága mégis az, hogy a mozgás közben testünkből keletkezett párát és izzadságot az anyag mikropórusain keresztül „kiszellőzteti" – ellenkező esetben az lecsapódna a ruha belső falán, nedvessé téve az alsóruháinkat. Ezt a roppant kellemetlen érzést könnyen megtapasztalhatjuk egy egyszerűbb neoprén melles csizmában (többé garantáltan nem fogunk vágyni rá!).

Ütéssel, szúrással szemben a légáteresztő anyag csak bizonyos fokig tud ellenálló lenni, sajnos elkerülhetetlenül lesznek majd rajta kisebb horzsolások, de ha megfelelően óvjuk, hosszú évekig szolgál. Egyik legnagyobb veszélyt mégsem a véletlen mechanikai sérülés jelenti, hanem a szakszerűtlen mosás… Mivel a gázlóruha anyaga speciális vízlepergető anyaggal is el van látva, kerülni kell minden mosószeres dörzsölést, ami ezt a bevonatot pusztítja. Elvileg léteznek spray-ek, amivel pótolni lehet ezt a réteget, de a legokosabban akkor járunk el, ha egyáltalán nem mossuk a gázlónkat. Hazaérve csak leöblítem róla a sarat és homokot, aztán kiakasztom száradni. Soha nem esek neki kefével vagy durvább szivaccsal. Fölösleges folyton tisztítgatni, koptatni az anyagot, jó esetben úgyis kétnaponta felvesszük… ;)

A jó gázlóruhához megfelelő gázlóbakancs is kell. Elsőre mindannyian arra gondoltunk, hogy nem lehetne ezt egy kiszuperált cipővel helyettesíteni? De amint kézbe veszünk egy filctalpas, többszörösen vart, profi gázlócipőt, rögtön látni fogjuk, hogy nem helyettesíthető semmivel… Ennek belső része biztosan nem sérti fel a gázlónk zokniját, a külső jól bírja az extrém igénybevételt, a jól tapadó talprész pedig a testi épségünket védi. Igen, a gázlóbakancs minden alkalommal elázik, az oldalán apró lyukak vannak, ahol kicsoroghat belőle a víz. Átlagos cipők biztosan nem bírnák ki a vízben való gyaloglást. Egy biztos: a gázlócipőn nem érdemes spórolni!


Vision Sprinter gázlóbakancsom immár harmadik éve kifogástalanul szolgál


Kétségkívül a neoprén melles csizma jelenti a legolcsóbb megoldást. Amennyiben csak ritkán öltenénk magunkra, mondjuk évente egyszer-kétszer – ez is bőven elegendő. Erre fel van ragasztva a csizmarész, tehát minden egyben van, olykor még filctalp is található rajtuk. Sérülésre kevésbé érzékeny, vastagabb anyag a neoprén, viszont némileg súlyosabb is – talán csak a komforthoz kapcsolódó negatívumokat tudnánk felsorolni. Télen mindenképp előnyösebb a vastag, jó hőszigetelő neoprén, nyáron viszont rendesen bele lehet izzadni.


Egyszerű és olcsó megoldás: az Energo Team neoprén melles


Legalább ilyen fontos ruhadarab az esőálló kabát. A legyeseknek készült modellek rendszerint rövidebbek, hogy gázolás közben ne érjenek bele a vízbe. A drágábbak anyaga hasonlóan viselkedik, mint a lélegző mellesek: kifelé engedi a párát, befelé viszont zárnak a pórusok, és nem engedik be a vizet. Elsősorban a Vision dzsekikről beszélhetnénk most, de minőségben komoly vetélytárs az Energo Team lélegzős viharkabátja (pergető dzsekiként is emlegetik néha) – ez hosszabb is némileg.


A legyes dzsekik legtöbbje annyira rövid, hogy ne legyen nedves, ha éppen a vízben haladunk

A kapucni körül jól
védve van a nyak rész is


A Vision Classic dzseki
hosszú esőzés
alatt sem ázott át

Eddig talán a Vision Flywater dzseki örvendett a legnagyobb népszerűségnek (az idei évtől átveszi helyét egy új modell, a Vision Vector)


Kiemelném itt is, hogy semmiképpen ne essünk neki kefével, szivaccsal egy ilyen dzsekinek, a mosógép pedig egyenesen káromló szó, ha érzékeny lélegző anyagokról beszélünk. Csak egyszerű, tiszta vizes leöblítés, semmi több!

Nehéz eldönteni, hogy a táskák vagy ruhák kategóriájába sorolható-e az alábbiakban ajánlott két kiegészítő. A legyes mellény jó ideje az egyik legelterjedtebb „felszerelésünk", praktikusságát nem kell részletezni. Találunk ezek között is olcsóbb és egyszerűbb modelleket, vagy akár drágább darabokat is, mint a Vision Caribou mellény, amely ugyancsak légáteresztő anyagból készült – jobb szellőzést biztosítva a testnek.


Vision Caribou mellény a tökéletes megoldás

A Caribou hátán is van egy hatalmas zseb


A Vision Mycket Bra melltáska terepen

A Mycket Bra hátulról egy kis háti táskának látszik


A Laserfish melltáska is praktikus darab


Ami esetleg újdonságot jelenthet még: a melltáska. Hasonló funkciót hivatott betölteni, mint a mellény, viszony némileg könnyebben elérhetjük az egyes zsebeit, könnyebb bele pakolni, és megpakolva sem akadályozza annyira a mozgásunkat. A drágább és minőségibb verzió itt is a Vision feliratot viseli, viszont nagyszerű megoldást jelent a Laserfish melles táskája is – legyen szó legyezésről, pergetésről, vagy bármilyen módszerről, amikor néhány apróságot mindig magunknál kell tartanunk.


Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...