A legkedveltebb téli célhalak közül több is a sügérfélék családjába tartozik. A névadó sügéren kívül ide tartozik a süllõ, és a kõsüllõ is. Mi most az utóbbival, a kõsüllõvel szeretnénk egy kicsit behatóbban foglalkozni.
Mintegy 50 évvel ezelőtt még elterjedt nézet volt, hogy a kősüllő nem is önálló faj, de Berinkey László kutatásai, a Balatonból és a Dunából fogott süllők és kősüllők egyedein, egyértelműen bebizonyították, hogy más a csigolyaszám, és a külsőre is jellegzetes különbségek két különálló fajt jelentenek.
Testalkata a fogassüllőénél zömökebb, feje rövidebb és magasabb, szája rokonáénál lényegesen kisebb, a felső állkapocs vége nagyjából a szem közepének vonaláig ér. A szájban kifejlett korban nincsenek (10-15 cm-nél kisebb egyedeknél vannak!) a fogassüllőre jellemző ebfogak, csupán apró, hegyes fogképletek találhatóak az állkapcson és a szájpadon.
Zöldesszürke oldalát határozottabb vonalú, 7-8 darab, sötét harántsáv díszíti, melyek a fogassüllővel ellentétben az oldalvonal alatt is jól láthatóak. Az a korábbi nézet, miszerint a kősüllő környezeti tényezőkkel szemben kevésbé igényes, mint a süllő, megdőlni látszik. Laboratóriumi körülmények között vizsgálták a két faj oxigéntűrő-képességét. A vizsgálatok során a fogassüllő tovább viselte el az alacsonyabb oxigénszintet, mint kisebb testű rokona. A süllőhöz képest szűkebb elterjedési területe pedig a specifikusabb élőhely-igényét mutatja.
Kizárólag Európában, ezen belül csak a Fekete-tengerbe és a Kaszpi-tengerbe ömlő folyók vízrendszerében honos. A Kaszpi-tenger mellékén kialakult egy vándorló életmódot folytató formája is, amely a félsós vízben ívik, de az édesvízi folyómederben telel. A két legnagyobb elterjedési körzete a Duna és a Volga medencéje. Hazánkban őshonos, jelentős állománya csak a nagyobb folyókban és a Balatonban alakult ki. (PINTÉR, 2002). A Balaton a faj számára ideális élettérnek bizonyult, hazánkban a legjelentősebb állomány itt található.
A kősüllő a fogassüllővel mindig együtt fordul elő, ami fordítva nem igaz, mutatván a kősüllő behatároltabb élőhelyigényét (SPECZIÁR ÉS BÍRÓ, 2002). A balatoni kősüllő állományának jelentős részét az egynyaras (59%) és kétnyaras (18%) példányok teszik ki, az idősebb korosztályok (>5+) kevesebb, mint 1%-ban képviseltetik magukat. Nagyon szép állománya él a Dunában és a Tiszában is. A ciánszennyezés a Tisza folyóban megtizedelte a kősüllőt, de az eltelt évek alatt a korábbi szintek közelébe regenerálódott az állománya.
A horgászok leginkább ősztől égész télen át találkoznak velük. Az összetettebb vízrendszerekben, mint pl. a Tisza-tó, a nyári hónapokat gyakran töltik a összefüggő nagy sulyommezők környezetében, s az élő folyószakaszokon csak a víz hőmérsékletének csökkenése után jelennek meg, hogy kisebb-nagyobb csoportokba verődve riogassák a kishalakat. Az élő folyón kifejezetten szeretik a mély, lassú szakaszokat, nem ritka, hogy 10-12 méteren kapjuk a legtöbb kapást.
A Dunában az ősz beköszöntével előszeretettel vonul az állóvízű öblözetekbe, és időnként nagy számú csoportokban telel át a sok kishallal megáldott pályákon. Kapókedve a süllőéhez hasonlítva kevésbé rapszodikus, ha megtalálható egy adott szakaszon, nagyon jó eséllyel megfogható. Nyilván eredményesek lehetünk élő kishallal és halszelettel is, de mi most a kövesek műcsalis horgászatásról szeretnénk szólni. Talán a legnépszerűbb kősüllős módszer a plasztikcsalis horgászat. Ennek többféle módozatát is gyakorolhatjuk, a különféle módszerekhez már-más alakú (és alapanyagú) műcsali az optimális.
Az Energo Team Wizard gumicsalijai közül méltán népszerű az "Energy Shad", melynek legkisebb, 9 cm-es modelljei alkalmasak leginkább a kövesezésre. Ez egy klasszikusnak mondható tappancsos gumihal forma, mely mind álló, mind folyó vízen eredményesen használható.
Kifejezetten ajánlható kősüllőre a Wizard sorozat tviszterjei közül a "Triple Tail Grub", ami nem más mint egy háromosztatú farokkal rendelkező, kősüllőre is optimális méretezésű twiszterforma. Kis jigfejre rögzítve ritka, hogy ellen tudjanak állni neki. A legjobb színek közé sorolható a fehér és a zöld flitteres is! Nem ritka - különösen igen tiszta vízben -, hogy a sötétebb változatok, mint pl. a "Red Silver Flake" kiemelkedő eredményt nyújtanak.
Kősüllőre is horgászhatunk vertikális módszerekkel. Ezekhez olyan műcsalik kellenek, melyek a fel-le mozgatás során fejtik ki legjobban csábító hatásukat. Az ellapított hát mellett alternatív farokvégződések jelzik a speciális vertikális csalikat.
Az Energo Team Wizard sorozatából kiemelhető a "Swimtail Minnow", mely a ragasztott szemeivel, és a hiányzó tappanccsal (csak kis vastagodó képlet látható) nagyon jellegzetesen mozgatható vertikálisan. Az egyik kedvenc szín ebből a sorozatból az American Shad, mely fekete hátával átlátszó flitteres oldalával megtévesztően hasonlít egy valódi kishalra, s az egyik legeredményesebb műcsali.
A másik kiváló vertik gumi a "V-Tail" mely a villásfarkú plasztikok mintapéldánya. A hátsó taktusa felülről lapított, s minden úgy van kialakítva rajta, hogy a vertikális mozgatás során könnyedén életre lehessen kelteni. Ezek már 4 collos csalik, tehát a süllők esetében is komoly szerepet kaphatnak.
Legutóbb a Dunán eredtünk a kövesek nyomába, s tapasztalatunk szerint minden nagyobb öblözetben szép állománya gyűlt össze. Akár a Hárosi-öböl, akár az Újpesti-öböl került célkeresztbe, szinte lehetetlen volt hibázni.
Alkalmanként akár komolyabb mennyiséget is össze lehetett bányászni, s mi, az ott horgászók nagyon nagy százalékával ellentétben, vissza is engedtük a kis ragadozókat. Illene rájuk vigyázni, mert remek szórakozást nyújtanak, s műcsalival még nagyobb sérüléseket sem okozunk nekik, így megőrizhetők az utókornak.
Forrás: EnergoTeam
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...