Manapság, amikor a wobblerek használata a pergető horgászatban igen elterjedté vált, és gyártók sokasága, a műhalak garmadáját kínálja; szeretnénk a wobblerekkel kapcsolatban néhány alapvető fogalmat tisztázni, és a lényeges tulajdonságaik, típusonkénti viselkedésük, használhatóságuk bemutatásával segítséget nyújtani a már-már átláthatatlan kínálatban való eligazodáshoz.
Egy kis terminológia
A wobbler összefoglaló név alatt olyan, leginkább halat, esetleg békát, nagyobb rovart, rákot utánzó műcsalikat találunk, melyek pergetőbottal eldobva, majd bevontatva fejtik ki hatásukat. Közös tulajdonságuk, hogy behúzás közben nem forognak (hála istennek, a zsinórt sem csavarják!), úgy "állnak" a vízben, mint egy valódi hal. A has felőli oldal nehezebb, a hát könnyebb, a pontos kisúlyozás miatt tényleg nagyon hal-szerűek. A wobbler altípusainak neveit - ahogy magát a wobbler kifejezést is -, az angolból örököltük meg, s nem alakult ki igazi magyar kifejezés rájuk. Így ezúttal is az angol megfelelőket fogjuk használni, már csak azért is, mert hazánkban ugyancsak ezeket találjuk meg a műcsalik dobozain, s ezek alapján tudjuk azonosítani őket.
Crankbaits
A legtöbb wobbler elején találhatunk egy terelőlemezt, mely általában egy átlátszó, vékony műanyag (néhol fém) lemezecske, melynek meghatározó szerepe van az adott műcsali viselkedésében (a részletekről később).
A terelőlemezzel ellátott modellek az úgynevezett "crankbait" kategóriába tartoznak. Ezekből van a világon a legtöbb és ezek manapság is a legnépszerűbbek. Az elnevezés a speciális viselkedésére, a remegő, billegő mozgásra utal. Nem kell atomfizikusnak lenni, hogy átlássuk, a terelőlemez bevontatás közben a víz ellenállásába ütközik, s ennek köszönhetően berezonál az egész műcsali, és bizonyos sebességgel és technikával vezetve, megtévesztésig hasonlít egy valódi kishalra.
A mozgás természetét az határozza meg, hogy milyen szögben áll a terelőlemez a műcsaliban, hogy mekkora a mérete és milyen alakú, továbbá a wobbler testének formavilága is jelentős befolyásoló tényező. Léteznek a crankbait-kategórián belül egyrészes és kétrészes (esetleg több) modellek. Ezen túl aztán a tervezők fantáziája szab csak a határt az elképesztő alak- és színválaszték folyamatos bővülésének. De az se' nagyon.
Jerkbaits
A legfiatalabb, de jelentőségében a második helyre kívánkozó csoport a "jerkbaits" nevet kapta. Ezeknek a wobblereknek nincs terelőlemeze, mozgásuk specifikumát az alakjuk és a behúzási technikák adják.
Bár nincs olyan vibrációjuk, mint a terelőlemezes társaiknak, de bizonyos körülmények között sokkal hatásosabbak náluk. Alapvetően olyan az alakjuk, hogy folyamatos és lassú bevontatás mellett is kimozdulnak oldalra. Az igazi nagy fegyver viszont szakaszos behúzás, apró rántásokkal tarkított visszatekerés során bontakozik ki. Ekkor a jerkbait teljesen úgy viselkedik, mit egy kutakodó, táplálékot kereső kishal. Megy valamennyit, majd megáll, indul jobbra, majd ballra, teljesen kiszámíthatatlan módon. Eközben a terelőlemezes crankbait, kicsit sarkítva a dolgokat, szinte csak egyenes vonalban húzható be.
A jerkbait további előnye, hogy könnyedén "alakíthatunk" vele sérült, vagy agonizáló kishalat, melyre nagyon gyakran vevők a csukák és egyéb ragadozók. Ki kell emelni, hogy akadósabb, növényzettel jobban benőtt helyeken, a terelőlemez nagyon gyakran összeszedi a vízinövényt, s így használhatatlanná válik a műcsali, míg a jerkbait sokkal könnyebben átbújik ezeken az akadályokon. A jerkbait a legutolsó években terjedt el igazán, s az eredmények azt mutatják, hogy egyre nagyobb szeletet követel magának a tortából.
Vertikális wobblerek (Vertical Lures)
Ahogy a neve is mutatja, ez a típus nem messze eldobva, hanem csupán a mélybe leengedve képes csalogató hatását kifejteni.
Joggal sejthető, a vertikális műcsalival való horgászatnak partról nincs nagy létjogosultsága. Értelemszerűen itt sem találunk terelőlemezt, viszont a típus jellegzetességeként a zsinór bekötő szem a műcsali hátán foglal helyet. Ezt a wobbler-féleséget léki horgászatok alkalmával hasznosíthatjuk, vagy mélyebb vizeken, közvetlenül a csónak alá engedve.
Hasznos lehet egy pont alattunk elhelyezkedő akadó vallatására, ahol szép lassan akár a feljebb elhelyezkedő ágak közé is beengedhetjük egyszer-egyszer. A nem szokványos, emelkedő-süllyedő mozgás kicsalogathatja a ragadozót a gallyak közül.
Popperek (Surface Lures)
Ezeket az amerikai fekete sügér horgászok igényei hívták életre, s az első darabok csaknem egyidősek a több évtizedes múltra visszatekintő terelőlemezes wobblerekkel.
Ezek kizárólag vízfelszíni alkalmazásúak. A popperek elején a zsinór bekötő szem gyakran egy homorú félgömbben, vagy valami negatív szögű bemélyedésben kap helyet. Valamennyi típus olyan, a természetben is megtalálható potenciális táplálékállatot utánoz, melyeket rendszeresen fogyasztanak a ragadozó halak. Vannak, melyek békákat, egereket vagy nagyobb, vízbe pottyant rovarokat, utánoznak. Nagyon sok popper horgán találunk színes kiegészítő díszítést, ami az összes wobbler közül erre a típusra jellemző leginkább. A homorú elülső rész olyan kialakítású, hogy kisebb rántások akár pukkanó hangot is kicsalhatnak a wobblerből. A fekete sügerek vannak megőrülve értük, de a hazánkban található valamennyi ragadozóféle, beleértve a legkisebb sügereket és a hatalmas lesőharcsát, megfogható vele.
(A wobblerekkel való ismerkedést legközelebb a terelőlemezek alakja, mérete szerinti besorolásokkal, a különféle mélységekbe lejutó műcsalik osztályozásával, és a halfajokhoz, módszerekhez, speciális körülményekhez való wobbler hozzárendeléssel, azaz konkrét ajánlásokkal folytatjuk.)
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...