BANAX Koós Catfish élesben I. rész
Megjelent: 2007. október 02. | Forrás: Energo Team | Írások

A 2007-es esztendő egyik látványos „dobása" Koós Ferenc, az ismert harcsahorgász és a Banax együttműködéséből megszületett botcsalád. Ebből a 1200 g-os kuttyogtató botot vettük górcső alá. Nem csak az íróasztalon, hanem szó szerint a mélyvízben is.

Amit még előjáróban nem árt tudni, hogy az 1,90 m-es, kifejezetten csónakos horgászatra, azon belül is kuttyogtatásra szánt pálcák kétféle „dobósúllyal" kerültek a polcra. A könnyebb, 1200g-os változat mellett létezik még egy 1600g-os gyári adattal rendelkező modell is. A nagy számoktól nem kell megijedni, egyáltalán nem „dióverő, durungokról" van szó, nagyon is érzékeny botok ezek a kategóriájukban, de erről majd bővebben az anyag végi értékelésben…


A kemény tokban egyszerűbb szállítani, s a sérülés veszélye is minimális

Koós Ferenc aktívan részt vett a fejlesztésben és tanácsai, módosító javaslatai alapján készültek a botok. Már első látásra megmutatkozik, hogy a minőség volt az első szempont, amit a gyártó kitűzött maga elé. Valamennyi Koós bot esztétikus, s nem utolsó sorban a botnak megfelelő védelmet nyújtó kemény, hengeres tokban kerül forgalomba. Kivéve a nyelet a tokból, kiderül, hogy kétrészes, EVA-szivacs nyeles, SIC gyűrűs modellről van szó. A viszonylag rövid hossz megengedi, hogy a toldás közvetlenül a szivacsnyél után kerüljön elhelyezésre, így a spicc tagon helyezkedik el valamennyi gyűrű. Ez rendkívül kedvező abból a szempontból, hogy nem a gyűrűkötések környezetében helyezkedik el a toldás, ezért behajlott, terhelt állapotban gyönyörű, s működésében hibátlan a bot íve (munkája).


A bot gyűrűi és gyűrűzése is kiváló minőségűek

A gyűrűk háromtalpasak, erőteljes kialakításúak, SIC betét gondoskodik a zsinór védelméről és a gyakorlatilag korlátlan élettartamról. A spiccgyűrű borított, s itt sem spóroltak a szilícium-karbiddal. A gyűrűkötéseket külön érdemes megdicsérni, a rögzítő gyanta sehol sem folyik rá a gyűrűk lábára, az egész művelet szépen tükrözi a gyártó hozzáállását a folyamatokhoz. Az EVA fekete szivacsnyél idomul a kemény botok világpiaci trendjéhez, hogy sós vízi környezetben is bátran lehessen használni, kerülik a parafát, mert azt szép lassan elemésztik a tengeri körülmények. Ráadásul a szivacsnyelet tisztán tartani is könnyebb, s kicsit puhább, ezáltal biztosabb fogást is biztosít a hosszabb, és általában nagyobb halakkal folytatott fárasztások során.


A toldás közvetlenül a nyél felett került kialakításra

Horgászat

Nyilván egy botról a horgászat során derül ki, hogy mennyire képes a horgász együtt dolgozni vele, hogy miként is viselkedik éles körülmények között. Szerencsére ideális tesztkörülmények közepette sikerült kipróbálni a kuttyogtatós botot, jó pár igencsak darabos, sőt, néhány kapitális harcsa közreműködésével.


A botra fémházas BANAX SI 2000DX orsó, 180 g-os kuttyogtató ólom, és 8/0-ás MARUTO került

A horgászat három komoly fázisra osztható, már ami a bot közreműködését illeti. Az első és legizgalmasabb a kapás. Egy jó kuttyogós bot spicce elég érzékeny ahhoz, hogy „spiccről" horgászva is jelezze a kapást. Továbbítsa a klasszikus ráütést, majd a behajló fázisban elég érzékeny legyen ahhoz, hogy a ragadozónk ne tépje le a csalit.


A fárasztás utolsó szakasza, a hal megragadása előtt

Ezt követi a bevágás pillanata, amikor nagyon sok minden eldől. Ez a mozzanat kíván a legtöbbet a bottól. Hisz, ahogy említettük a spiccnek elég érzékenynek kell lennie a kapás közvetítéséhez, viszont a bot további részének kellően keménynek a bevágás hatékonysága érdekében. Ha túl durvák vagyunk, akár a bot is eltörhet, vagy a zsinór szakadhat, ha meg gyengélkedünk, nem fog a horog áthatolni a harcsa vastag bőrén, és ezért elveszíthetjük azt a fárasztás során. Ehhez a folyamathoz kell, hogy maximális segítséget adjon a bot.


Éjszakai kuttyogtatás eredménye a vaku fényében

A harmadik fázis a fárasztás, ahol már komoly szerep jut az orsónak is, mellyel harmonikusan együtt kell dolgoznia a botunknak. Itt végképp kiderülhet, milyen tartalékok vannak a botban, hogyan képes lekezelni egy komoly kirohanást, vagy mennyire bírja a fárasztás végi komoly emelőmunkát, mellyel egy kapitális harcsa a felszínre kényszeríthető.


Fárasztásban szép a bot íve s megfelelően dolgozik

Tapasztalatok

Mint említettem, nagyon halas pályán sikerült tesztelni a Koós-Banax együttműködésből megszületett botot, számos komoly harcsa fárasztása közben nappal és éjszaka, kisebb mélységben és 20 fölötti vizeken is.

Egy olyan mondattal kell kezdenem az értékelést, amely megadja az alaphangot: valamennyi Koós bottal megakasztott harcsa a csónakba került, s a horog minden esetben jól akadt. Ehhez nyilván kell egy kis szerencse is, de ezzel együtt igaz, hogy nem láttuk hibázni a botot.


A bot és a zsákmány

A kapás közvetítésében kiválóan teljesít a nyél, a spicc tényleg remekül dolgozik. Gyorsan hozzá is teszem, ahogy a dobósúlyokból is látszik, nem 1-2 éves pudrákhoz találták ki, de egy 6-8 kg-os harcsa már gyönyörűen lecsavarja a vízre. A bevágás során partnereim elhűlve mesélték, hogy időnként a felfelé meredő nyélrész alá görbült a spiccszakasz, azaz borzalmas terhelést kapott a bevágás felső holtpontján, ennek ellenére se egy „igazító" reccsenést nem hallottunk, se egy lakkrepedést nem tudtunk találni később a boton. A bevágások mindig ültek, a horgok (MARUTO MS 4310, 8/0 méret) kiválóan tartották a halakat.


Fárasztásban a bot íve (parabolisztikája?) szemre is kellemes, az erőelosztása kifogástalan. Minél erősebben húz a harcsa, annál közelebb kerül a botot tartó kezünkhöz az a pont, amin a terhelés maximuma jelentkezik. De a bot mindent bír, lehet bele kapaszkodni bátran. Az az ember benyomása, hogy nyúlik, mint a gumi, mindig marad benne tartalék, végül megfordítja, vagy feljebb kényszeríti a halat. Akik kevesebbet horgásznak ehhez hasonló rövid nyelekkel, azoknak meg kell szokni, hogy az erőkar kicsit rövidebb, máshogy kell bánni a hallal. Az emelések mértéke kisebb, de nagyobb erővel tudjuk azt kivitelezni.


A nagyobb harcsák alsó álkapcsát már nem is olyan könnyű átfogni

Az összbenyomások nagyon kedvezőek. Azt azért meg kell jegyeznem, hogy a botokra írt 1200 és az 1600 g-os dobósúly nagyon soknak tűnik. Valószínűleg simán elbírják ezeket az alapsúlyokat is, de már a harcsák ellen is vétek lenne valóban ennyire erős botokkal harcolni. Úgy „érzésre" a könnyebb bot 3-400 grammos, a keményebb pedig 5-600g lehet. Ez utóbbinál nagyobb kapacitás a 100 kg feletti példányok ellen sem kellene… Egyébként meg, hogy hány grammos? Hát kézbe kell fogni, meg kell „hajtogatni" s véleményt kell formálni róluk. Az 1200-as és az 1600-as szám a botokon pedig tökéletesen megfelelő arra, hogy azonosítsuk azokat. Az egyik kemény, a másik még keményebb. Ennyi. J

A botokat kipróbáltuk úszós kuttyogtatáshoz is, erről a következő írásban fogunk beszámolni!

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...