Csatorna pergetés!
Megjelent: 2021. október 22. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A horgászvizeink közül pergetésre sok féle variációt találunk. Vannak állóvizeink, vannak folyóvizeink, és van ami köztesnek mondható mint például a csatornák, melyeken van szinte álló víz vagy éppen kavargó zubogó részek is, éppen ezért a horgászata a csatornánknak elég komplexnek tűnik, de csak elsőre.

Egy átlagos csatornában, könnyedén elérjük a túlpartot.

Csatorna nagyon sok van magyarországon is, ezek sokszor rejtenek hihetetlen mennyiségű és persze minőségű halat. A fogható halfajok közül persze sokaknak a csuka, vagy éppen a sügér jut eszébe, azonban sok helyen van jelen a balin vagy éppen a harcsa, de a legtöbb csatornában jelen van a süllő és a kősüllő is. 

Nem feltétlenül a legnagyobb halara kell számítanunk.

A csatornák eleve méretükben és sok egyéb paraméterükben eltérnek egymástól. A kisebb gondozatlan csatornák, szinte teljes növénytakaróval rendelkezhetnek, ezekben természetesen elsősorban a csuka és a sügér találja meg életterét, ellenben a nagyobb intenzívebb öntözésre is használt csatornák már több lehetőséggel kecsegtetnek, ezekben tényleg minden ragadozó megtalálja életterét. 

A balin gyakori, elsősorban a műtárgyak közelében, nagyobb számban is előfordulnak.

A csatorna pecákban a zsilipeknek nagy szerepük lehet, ezek – ha valóban működnek -oxigéndússá tehetik az alsó részt, ami köztudott, hogy kiváló vadászterület a ragadozók számára. A befolyásnál a kavargó vízben a balinok portyáznak, ugyanitt a mélyben sokszor a kősüllők és a süllők találnak megfelelő életteret. Lentebb haladva a nem annyira zúgó vízben a harcsák portyáznak, a szélvizeken pedig mindenhol ott lehetnek a sügérek és a csukák.


Azért egy kis csatornából is előkerülhet egy szebb harcsa.

Ebből is látszik, hogy nagyon sok lehetőség rejlik akár a legkisebb vizekben is. A zsilipekkel és a műtárgyakkal kapcsolatban egyre felhívnám a figyelmet minden esetben tájékozódjunk a helyi szabályokról, ugyanis a zsilipek környékén már nem tiltja az országos horgászrend a horgászatot (régen általánosan tilos volt) azonban a helyi horgászrend ettől lehet szigorúbb is. Bár a normális vízkezelők ezeket a tiltásokat táblával pontosan jelölik.


Ezek a tüskéshátúak nagy csapatban megtalálhatóak, szinte az összes csatornában.

A csatornáknak még jellemzőjük lehet a téli alacsonyabb vízszint. Ekkor az öntözés mivel szükségtelen, partvédelmi okokból alacsony vízszintet tartanak, ez extra lehetőséget biztosít a horgászok számára, hiszen az összeszűkült éllettérben könnyebb megtalálni és megfogni a halat. Ehhez még hozzáadódik a növények eltűnése a késő őszi időszakban, amellyel eltűnik a búvóhely a csatorna nagy részéből.


Az örök nagy kedvenc a Power Kick!

Megvannak hát a helyek, fogjunk bele a pergetésbe. Kezdjük a szokásos első kérdéssel, a felszereléssel. Mivel szinte kizárólag csak parti pergetésről van szó, ezért eleve ehhez kell igazodni, ez elsősorban a bot hosszban tud megmutatkozni, ha nem nyílt a víz akkor érdemesebb egy picit hosszabbat választani, ami lehet 220 vagy 240 centiméter, de van, ahol jól jön egy hosszabb 270-es bot is. Az erőssége már más kérdés, hiszen ott a megfogni kívánt halfaj és a felhasznált műcsali együttese határozza meg. Azonban alapvetően ezekre a vizekre finomabb botot szoktam használni, kivételt képez persze, ha nagyobb halra pályázunk. A leg szeretettebb fegyverem így a Perch Blade, amely nagyon finom spiccel rendelkezik, így a legapróbb csalikat is tudjuk vele vezetni, ennek ellenére, ha kell felveszi a harcot a legnagyobb halakkal is, köszönhetően a gerinceségének. 


Plasztikból nem árt felkészülni rendesen.

Az orsó ehhez mérten, természetesen nem túl nagy, illetve a zsinór is nagyrészt nagyon vékony fonott, ami 0,08-as vagy 0,06-os szokott lenni. Mivel ezekben a vizekben gyakran előfordul a csuka, ezért biztonság kedvéért fluorocoated előkét is használok. Persze, ha célzottan csukára pergetünk, vagy gyakori a csuka, akkor érdemes wolfram előkére váltani.


Akár monofil zsinórral is megoldhatjuk a szituációt, főleg a mostani mopdern pergető zsinórok, amelyek kiválóak lehetnek a feladatra.

A csatornákon sokat használok plasztikcsalikat, melyek közül a Floating Shadot emelném ki amely pontosan a hasonló lassabb vagy éppen álló vizekre lettek kitalálva. Ez mellett persze mindig ott van az állandó kedvenc a Power Kick, titkos favoritként pedig egyszerű twister szokott a horogra kerülni. 


A Perch Blade is kapható akár 240-es hosszban is.

A műcsalik közül még a wobblereket szoktam előszeretettel dobálni, ezek közül egyértelműen kiemelkedik a Salmo Thrill amely nem csak balint ad megbízhatóan, mellette szinte az összes többi ragadozó is megfogható vele, persze kicsit trükközve már a csalivezetéssel. Harcsára itt is beválnak a duci típusok, mint például egy Hornet, melynek a legújabb törtcsőrű változatával már a felsőbb vízrétegeket is átpásztázhatjuk. Míg a Thrillt inkább hosszában vagy srégan szoktam dobálni, addig harcsára már keresztben érdemes dobálni, valamiért ezt a vezetései irányt a harcsa jobban szereti. Még a csukára is ajánlanék egy wobblert mégpedig a Salmo Slidert amely, kiváló csukamágnes, de egy Frisky is sokat ott lapul a dobozban hiszen ezzel a balin- csuka-harcsa trióból mindegyikre alkalmas műcsali kerülhet a zsinór végére.


Az állandó kedvenc wobbler a Thrill!

A sügért már inkább a plasztikokkal szoktam vadászni, hasonlóan a süllő és kősüllő párosra is hasonlóan a plasztikokat preferálom. Itt a hagyományos jig fejes felkínálás mellet érdemes egy Drop-shotos szereléken is felkínálni a plasztikot, főleg, ha pontosan tudjuk, hol vannak a ragadozók.


A csuka bármelyik csatornánkban előfordulhat, így az éles fogakra mindíg számítani kell.

Ezekből is látszik, hogy a csatornákon sokszínű lehetőség kínálkozik, és szinte minden pergetési stílust eredményesen alkalmazhatunk.

Lukácsi Béla

WIZARD POWER KICK
950 Ft
WIZARD FLOATING SHAD
990 Ft
WIZARD FLOATING LONG FLY
1 690 Ft
SALMO THRILL
3 490 Ft
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...