Deltai kalandok 1. rész
Megjelent: 2007. november 19. | Forrás: Gotthard Ferenc | Írások
A Duna-delta egy olyan hely, amibõl sosem elég! A rengeteg víz látványa, a nádasokkal tarkított csatornák és tavak, meg az élõ és folyton változó Duna-ágak, mind horgászszívet dobogtató látvány – nem beszélve a legendás halbõségrõl… Ezen a helyen az ember bármelyik pillanatban megfoghatja élete halát, és a másik pillanatban már fog egy még nagyobbat! Hát nem csábító?


Megunhatatlan látvány: napfelkelte a Duna felett

Már nagyon sóvárogtam, hogy láthassam a hajnali pirkadatban, amint a balinok és süllõk által megriasztott kishalak megtörik a Duna nyugodt tükrét, és halhassam a harcsa buffanós rablását az éjszaka sötétjében, amint elragadja áldozatát a víz felszínérõl.
Egy éve dédelgetett álmom vált valóra, amikor Miklós barátom azzal a kérdéssel állt elém, hogy lenne-e kedvem szeptemberben pár napig a Delta halait keresgélni… Azonnal rávágtam: igen! – mielõtt még meggondolhatta volna magát.
Mindig izgalommal telnek az indulás elõtti napok. Hatalmába kerít egy különös és megmagyarázhatatlan érzés, ami csak akkor kezd halványulni, és enged szorításából, ha már a Duna hátán ringatózom a csónakkal, és kezemben tartom a pergetõ botot.
A hosszú és némileg fárasztó út nem vette el kedvemet. Megérkezésünk után azonnal botot vettem a kezembe, és társaimmal csónakba szálltunk, hogy elmotorozzunk a csukás reményeink felé... Elsõként a SPIN BLADE család 2,40 m hosszú pergetõbotját vettem magamhoz, úgy gondoltam, hogy csónakból ez lesz a kényelmesebb pálca. Erre egy 3000-es, elsõfékes RYOBI ECUSIMA orsót raktam, és 17-es fonottal lett teljes a felszerelés. Az orsót egy éves használat során számtalanszor alaposan megtépázták lakóhelyem csukái, de meg sem kottyant neki, ezért is bíztam rá magam nagy nyugalommal ismét.
Műcsalik terén is igyekeztem a jót választani – úgy gondolom, hogy a jó műcsali fél siker! A már sokat bizonyított SALMO wobblerek közül régi és új kedvenceim várták a bevetés pillanatát, hogy ismét megmutathassák mire is képesek!


A favoritok: SLIDER (SD7F- RGS, RPH, RH: SD7S- YS, GT), PIKE
(PE9F- PE: PE11JF-PE), BUTCHER (BR5SDR-RH).
Ezek a wobblerek már jó néhány szép csuka fogásához
hozzásegítettek – ezúttal is bíztam bennük


A SLIDER-ek valami elképesztõen furcsa mozgásra képesek - persze megfelelõ vezetés mellett, amit nem olyan nehéz elsajátítani. Tényleg nem csoda, ha lassan már minden elszánt csukahorgász arzenáljában megtalálhatóak. Alig négy éve, hogy bemutatásra került ez a modell, és rekordidõ alatt hatalmas teret hódított magának a pergetõhorgászatban.


Nyerõ páros

És végre horgászunk! Szebbnél szebb öblök tárulkoznak ki elõttünk, nádasokkal és töklevelekkel tarkítva. Lelki szemeimmel látom is már, amint a kristálytiszta vízben mozdulatlanul álló, prédára lesõ tigris-mintás ragadozó elõtt eltáncol wobblerem, majd a ragadozó egy villámgyors mozdulattal magához ragadja a műcsalit!


Csukák birodalma.

Alig dobtunk párat, az elsõ sügerek máris megtámadták a csukáknak szánt műhalakat. A Delta sügerei különösen jó étvágyúak, mindent megtámadnak, ami egy kicsit is kisebb náluk, és ha más halak nincsenek étvágyuknál, kitűnõ horgászélményt nyújthat a hínárosok között bandázó sügerekre való könnyű pergetés.
Minden igyekezetünk ellenére, a csukák egyelõre nem vettek tudomást lelkes próbálkozásainkról, pedig a Salmók is igazán kitettek magukért – a sügerek közt legalábbis. Különösen a PE11JF-PE modell örvendett nagy népszerűségnek a tüskéshátú kisragadozók közt. Egy kicsit ugyan meglepett, hogy a 11 centis, kétrészes csuka utánzatot is megtámadják… Talán az õsi ellenség egyik porontyát vélték felismerni benne, és ösztönüktõl vezérelve próbálták elpusztítani a fiatal csukát imitáló wobblert.


Csuka-fogta sügér vagy sügér-fogta csuka… – ragadozók párharca

Szerencsére a délutáni órák meghozták a csukák kapókedvét is – némi túlzással mondhatnám akár azt is, hogy csak úgy versengtek a különbözõ Salmo wobblerekért, a végén már-már le kellett rázzuk a drillingekrõl a tarka rablókat, hogy hagyják már egy kicsit pihenni a sok kalandot megért műhalakat… Na jó, ez talán mégiscsak enyhe túlzás, de azért támadtak a csukák rendesen. Nem voltak válogatósak, és talán emiatt nem tűnhetett ki egyik Salmo modell sem – talán a Slider úszó (floating) modelljei hoztak egy-két csukával többet, és ez is annak volt köszönhetõ, hogy az alig harminc centis sekély vízben ezek nem szedték fel a vízinövényt.


A legtöbb csuka az ilyen helyekrõl jött

Az esetek többségében már a beesõ wobblert elmarta egy közelben ólálkodó krokodilpofájú, vagy a vízbeérést kõvetõ két méteren belül tette meg ezt, és kezdõdhetett a látványos ugrálásokkal tarkított bemutató! Az ilyen szaltókat látva, újra nyugtáztuk, hogy igazán sportos ellenfélre akadtunk a csuka személyében – igyekeztünk is illõ bánásmódban részesíteni ezeket a csodálatos ragadozókat.


Színpompás ragadozó

Összegezve a deltai délutánt, ismételten kijelenthetem, hogy a Salmo wobblerek derekasan mégállták a helyüket a csukákkal vívott harcban. A Spin Blade bot az Ecusima orsóval pedig kitűnõen vette az akadályokat. Amikor esteledni kezdett, bármenyire is fájt, abba kellett hagynunk a csukák keresését – de semmi okunk nem volt panaszra, ugyanis az est beálltával újabb ragadozókat vehettünk célba a sötétség leple alatt! És nemsokára hallhattam a számomra oly kedves éji zenét is: a harcsák harsány rablásait… De ez már egy következõ történet lesz!

– folytatása következik –
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...