Biztos nem vagyok egyedül, azzal kapcsolatban, hogy bizony még télen is rendszeresen járok a vízpartra és nem teszem el a feeder botjaimat pihenni, hanem igyekszem ilyenkor is a békés halakat megfogni, annak ellenére, hogy a tél már nem a legbiztosabb évszak, ha ezeknek a halaknak a horgászatáról van szó.
Sokaknak ismerős lehet ez a kép, hiszen egy közkedvelt tavon horgásztam, ami nem volt más, mint a Palotavárosi-Felső tó.
Télen törekszem arra és szerintem törekedni is kell rá, hogy, olyan vizeket látogassunk, ahol biztosan tudjuk, hogy sok hal van, ismerjük már, tudunk róla néhány információt, hiszen betlizni senki nem szeret, pláne nem a hidegben.
Apropó hideg, a másik dolog, amit személy szerint én nem kedvelek ilyenkor, az a szerelés. Hideg, fagyos kézzel felszerelni a botot, na ez aztán soha nem lesz a kedvenc tevékenységem. Éppen ezért télen sokszor szavazok bizalmat a különböző előre elkészített végszerelékeknek.
Látható is, hogy van választék bőven!
Az első a dupla szett, amiben 2-2 szerelék van.
A csomag áll 2db fixen megütköztetett kosárból, alatta fonott zsinórból elkészített, csalitüskés 10-es méretű horog, amihez jár egy a kosárhoz passzoló method töltőszerszám, illetve egy doboz csali is.
Ennek a dupla szereléknek két verziója van, az egyik a sima method kosaras, a másik pedig a vezetőszárral ellátott, távdobó kialakítású verzió.
Az elérhető méretek:
-Klasszikus verzó: 40+40g, 50+50g, 60+60g
-Long cast verzió: 40+40g, 50+50g, 65+65g
Ezen képen az imént említett dupla szettekben található végszerelék van, viszont itt a csomag csak és kizárólag egy komplett végszereléket tartalmaz.
A méretek megegyeznek a dupla szettes kosarak méreteivel.
Sok, olyan víz van, ahol télen is kell bejuttatni mennyiséget, ahhoz hogy eredményesek lehessünk, ehhez kiváló alternatíva lehet ez a kosár.
Egy bordás kosár, ami alatt szintén egy fonott zsinórra kötött horogelőke van, illetve egy fix szerelékre van kötve. Elérhető 25-35-45 grammos kivitelben, illetve mindegyikhez van egy plusz 20 grammos súly, amit ha szeretnénk használni, akkor csak rá kell húzni a kosár belső szárára.
Fontos megjegyezni még egyszer, hogy ezek fix végszerelékek, tehát csak is kizárólag, olyan tavon tudjuk használni, ahol lehet ütköztetni kosarat és nem kell csúszó végszereléket alkalmazni. Hogy melyiket választottam ezen a pecán? Mindjárt kiderül, viszont előbb keverjünk egy kis etetőanyagot!
Kedvenc keverékeim közül az egyik.
Fél-fél zacskó pellethez tettem kb 200ml epres aromát, ezzel is igyekeztem növelni a csalogatóanyag fogósságát, hiszen úgy vettem észre, hogy télen bizony már jól jönnek az, ehhez hasonló extra adalékanyagok, és rendre használom is ezeket.
390-es Universal, erősebb, gerinces bot, hiszen pontyra horgászunk!
8500-as Concourse orsó, ez az orsó bátran ki merem jelenteni, hogy bármely 390-420-as feederre kiváló választás lehet.
Hoppá! Horgon is az első hal.
Ahogyan látszik is, a választásom a Long cast végszerelékre esett. Hogy miért?
Biztosan kitalálták már, hogy a hosszabb bottal és a nagyobb méretű orsóval bizony messze horgászom, ehhez pedig szintén szükség van egy távdobó, vezetőszárral ellátott kosárra, ami jelen esetben 65grammos volt és hozzá segített a nagy szélben, ahhoz, hogy pontosan tudjak horgászni erre a 80 méteres távolságra.
Mivel egy doboz csali is van a dupla szettben, ezért természetesen ezt tűztem a tüskére.
Látszik a jó akadás, a fix végszereléknek köszönhetően sokkal kevesebb halvesztésünk lehet.
Szép kis tükrös volt az első kifogott hal.
Remek páros!
Ez a bot nem véletlenül kapta az Universal nevet, hiszen én személy szerint a 390-es változatával 60 métertől egészen 100 méterig horgászom.
Már nem kell, azon agyaljunk, hogy a hidegben nem szeretnénk szerelni, mi van akkor, ha esetlegesen beszakítunk egy szereléket, hiszen egy egyszerű kötéssel felkötjük a forgót a főzsinórunkra és már kész is a szerelés, kezdődhet a peca!
Sokat horgászom ezekkel a végszerelékekkel, próbáljátok ki, ti is.
Szöveg: Raffer Kristóf
Kép: Molnár Zoltán
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...
A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...