Van egy tó Nyíregyháza mellett, ahová sokan járnak pecázni. A családom, barátaim és én is nagyon szeretjük. Szép, tiszta, kulturált környezet, gyönyörű halak, barátságos emberek. Mi is kellhet még egy jó horgászathoz?. Minden évben igyekszem 2-3 napot eltölteni itt, családi vakáció címszóval. Verba-tanya a hely neve, de szerintem sokaknak nem kell bemutatni.
Szerintem, a legtöbben, a rendkívülinek számító ponty és amur állomány miatt visszajáró vendégek. Ebben egyébként, nem osztom a többség véleményét. Ha csak a halállományt vesszük figyelembe, akkor én inkább a fehér halak miatt látogatom a tavat rendszeresen. Rengeteg nagy testű dévérkeszeg lakja a vizet, amelyek átlag súlyát legalább 70 dkg körülinek mondanám, de nem ritkák a kiló feletti példányok sem. Ez az ami miatt én szeretek ide járni.
Húsvét környékén voltam legutóbb, de most horgásztam először úgy, hogy kizárólag BenzarMix csalogató anyagok voltak nálam. Na meg persze élő csali, csonti és giliszta a dévéreknek. Mint utóbb kiderült erre feleslegesen költöttem.
A pecára most már mondhatom, hogy „szokás szerint” a Concourse Feeder botot készítettem be, 360-as méretben. A tó nem igényel nagy távolságú horgászatot, sőt szinte minden halfajt, ami a tóban él, „láb alatt” is meg lehet fogni.
A Concourse Feeder 6500-as orsó dobjára 0,20 mm átmérőjű Concourse damilt töltöttem, amelyre 30 grammos, XL méretű method kosár került. A gyorskapocsba 0,15-ös zsinórra 14–es méretű Concorurse Fine Carp horogot kötöttem, amely alatt kombinált előkén lógott a csalitüske.
Összesen 2 csomag Concourse Twister pelletet és 1 csomag Concourse Sweet Green etetőanyagot kevertem be. Utólag derült ki az is, hogy elég lett volna csak a pelleteket bekevernem. Nem a mennyiség miatt, hanem mert a szimplán pellettel töltött kosárra a nagyobb méretű dévérek reagáltak gyorsabban.
A Concourse Twister pelletek közül 1 csomag Winter és 1 csomag Pellet Mix került bekeverésre -kizárólag a tó vizével.
Ezekről a pelletkeverékekről azt kell tudni, hogy a Winter több magasabb fehérje tartalmú, ennek köszönhetően erőssebb, agresszívebb, intenzívebb pelletszemet tartalmaz, míg a Summer variáns 50-50% -ban tartalmaz az intenzív és a natúrabb pelletszemeket.
Ha kétféle pelletet keverek, akkor én általában úgy építem fel a horgászatomat, hogy az intenzívebb pelletkeverékkel kezdem a pecát, azért, hogy gyorsabban az etetésem környékére csaljam a halakat. Miután megjelentek a halak, annak érdekében, hogy ne etessem túl őket, váltani szoktam a natúrabb pelletkeverék felé. Ez elég szokott lenni a halak kapókedvének fenntartására és etetésen tartására. Most sem volt ez másképpen.
Egy olyan helyen ültem le a tavon, ahol nem volt szükség a távolság mérésére, mivel egy kis sziget mellé tudtam horgászni, ami megadta a támpontot és a távolságot. Dobtam egyet a sziget mellé, kb. fél méterre a sziget falától és ott beakasztottam a zsinórt az orsó egyik klipszébe. Ez nagyjából 32-35 méter távolságra lehetett.
Az XL-es kosárral dobtam néhányat kezdésnek, még horog nélkül, alapnak. Először csalitüske nélküli horoggal, élő csalival próbálkoztam. Nem mondom, hogy nem volt kapásom, de dévérezéshez képes viszonylag sokat kellett várni a kapásra és az átlagsúly sem olyan volt, amelyet szerettem volna fogni.
Gyors horogcsere, a már fentebb említett méretű és típusú horogra. A csalitüskére Concourse Twister Mini pellet és dobás. Ugyan oda, ahová addig is dobtam.
Innentől kezdve nem volt megállás. Egész nap folyamatosan, ütemesen tudtam fogni a szebbnél-szebb dévérkeszegeket.
Itt hadd jegyezem meg, hogy szerintem ezen a tavon a halak inkább a pelletekhez vannak hozzászokva, mint mondjuk az élő csalikhoz, akármennyire is azt gondolnánk, hogy az a természetesebb. Emiatt lehet az, hogy a Mini Twister Pelletek használatát követően pörgött fel a peca.
Nagyon sok gyártó készít ma már egészen kicsi méretű csalikat, különböző ízekben és formákban. Véleményem szerint a Concourse Mini Twister Pelletek ezek közül is kitűnnek mind „hordó” alakjukkal, mind azzal, hogy ilyen formában, két színben készülnek.
Ezen a pecán, szinte kivétel nélkül, kis méretű pelleteket tűztem a csalitüskére, különböző ízekben és színekben, és azt tapasztaltam, hogy a Twister csalikra sokkal gyorsabban volt kapásom. Azt nem tudom, hogy ez a tökéletesen kiballanszírozott csalinak vagy annak formájának volt köszönhető, de mindenki döntse el, hogy szerinte miért. Az én tapasztalatom ez volt, az bizonyos!
Apropó! El ne felejtsem megemlíteni, hogy a keszegezés közben azért tiszteletét tette egy-két bónusz hal is. Ezt azért említem meg, mert a horgászshow-n többen kérdezték, hogy az ilyen kicsi csalikkal lehet-e nagyhalat fogni.
Itt vannak az újabb bizonyítékok erre a kérdésre!
Hajrá Energo!
Pető Gábor
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...