Legyes portyák Erdélyben - 1. rész
Megjelent: 2008. január 23. | Forrás: Murányi Antal | Írások
A tél mindenképp egy nehéz idõszak a hazai legyezõhorgászok számára, akik amúgy sincsenek túlságosan elkényeztetve… Mert ugye, a határok változásával Magyarország elvesztette a hegyi vizeinek nagy részét, ez pedig a legyezõhorgász mozgalmat is csírájában elfojtotta – legalábbis így gondoltuk egy ideig. Napjainkban viszont meglepetten tapasztaljuk, hogy a hazai mûlegyezés kezd feltámadni halottaiból, és egyre nagyobb táborral büszkélkedhet.

A magyar legyes vizek „horgászeltartó" képessége viszont roppant szerény, így minden második legyezõhorgász egy évben legalább kétszer nyakába veszi a világot, és igyekszik részesülni abból, ami megilleti õt. Az elszántabbak a térképrõl is lefutnának egy kapitális trófeáért, míg a többség inkább a szomszédos országokat veszi célba – ez olcsóbb is, közelebb is van, a magyarlakta területeken pedig minden szempontból egyszerûbb a túrázás.

Ez utóbbi tekintetében még Erdély vezet, bár a fogási esélyeket illetõen igencsak megoszlanak a legyes vélemények – van, aki fog, és van, aki nem. Ez már csak így megy. Pedig a halak ott vannak…

A következõkben igyekszem kiemelni néhány Erdélyi legyes vizet, ahová könnyen eljuthatunk. Csatolok mellé pár tanácsot a halkeresésre és felszerelés-választásra vonatkozólag is, hogy ezen ne múljon!


Fent a forrásnál…

A román határ átlépése után, alig negyven kilométert kell megtennünk, és el is érjük a nyugati-Kárpátok elsõ vonulatát: ha Kolozsvár felé haladunk, akkor Sebes-Körös völgyén érjük el az öreg hegyeket, másik irányból pedig a Fekete- és Köves-Körös völgyén „támadhatunk"… Általában az elõbbit kedvelik többen.

A helybéli legyesek a Nyugati-hegység öt folyót tartják legyezésre igazán érdemesnek: a Jád-patak, Dregán-patak, Béles-patak, Meleg-Szamos és Köves-Körös vizeket. Sorrend nincs, mindenki jól mást dicsér, meg talán évjárattól is függ, hogy éppen melyik vízen foghatunk jobban. A szezon elsõ felében általában a kis vízfolyások a jobbak, míg a hidegebb idõszakban a nagyobb vizek adnak több halat.


Sekély folyók, kristálytiszta víz – a nyugati-Kárpátok meszes hegységeiben minden folyóvíz szokatlanul áttetszõ

A sikeres horgászathoz elég a legismertebb legyeket bevetnünk, nincsenek titkos receptek… Szárazlégyként a legegyszerûbb Red Tag, Royal Coachman, Adams, és Dun általában megteszi, víz alatt ezek nedves változatai, ha pedig nimfázni akarunk, a Pheasant Tail klasszikus biztosan nyerõ lesz, illetve a szokásos cseh nimfák meg néhány egyszerûbb aranyfejes már elegendõ.


Az egyszerûbb legyekkel is sikeresek lehetünk

Nos, ezek után úgy tûnhet, hogy a halak itt versengeni fognak a legyünkért, de ez közel sem lesz így… Illetve roppant kétesélyes a dolog: vagy „belenyúlunk", és akkor a fenti elméletem megállja a helyét, vagy pedig nyomát sem látjuk halnak, hiába küszködünk a legrafináltabb legyekkel is.

Szó sincs arról, hogy alábecsülném a különleges legyekkel horgászó, profi legyesek taktikáit, de az erdélyi vizeken folyton arra a felismerésre jutottam, hogy ennél sokkal fontosabb a meghorgászandó szakasz jó kiválasztása, illetve a zsákmány nesztelen becserkészése… Erdélyben többnyire kisebb hegyi folyókat találunk, 40-60 centis átlagmélységgel – ilyen vízben a pisztrángok már többtíz méterrõl is megugranak. (Aztán nem értjük, hogy miért nem látunk egyetlen halat se.)

Viszont, ha sikerült észrevétlenül megközelítenünk a halat, általában nem törõdik vele, hogy milyen legyet pottyantunk az orra elé – rögtön ráfordul.


Sebes pisztráng a Jádból. Mindenki õt akarja…


Domolykó a Meleg-Szamosból – velük biztosan találkozni fogunk!

Milyen halfajra készüljünk? A Nyugati-hegység vizeiben is a domolykó tûnik domináns fajnak, bár a 700 méter feletti magasságokat már nem sikerült mindenütt meghódítania – itt könnyebben találunk olyan vizet, ahol többnyire sebes pisztrángok jelentkeznek a vezetett légyre.
Domolykóval inkább a szélesebb vízfolyásokon találkozhatunk, míg a kisebb patakokban nemegyszer elég népes sebes pisztráng-populációt találunk. Az utóbbi években egyre nagyobb teret hódít magának a pénzes pér is, õket valahol a pisztrángos vizek és domolykós szakaszok között találjuk.

A pérek és pisztrángok átlagmérete kicsi, ritkán sikerül meghaladniuk a törvénybe foglalt 25 centis határt. A domolykók viszont néha meglepõ méretûek: a tározók környékén akár 2 kilóig is nyúlhat a felsõ határ. (Igaz, a tározók környékén a pisztrángok is könnyen lehetnek többkilósak, de ezek többnyire nem mûlégyen akadnak fenn.) Fogadjuk el tehát, hogy mûlegyezve fõleg a 15-30 centis méretekhez lesz szerencsénk. Szerintem, nincs is ezzel különösebb gond.


Pénzes pér a Dregán-patakból. Az utóbbi években növekedni látszik a pér-populáció, de a rekordok igen ritkák


A kárpáti ingola egy megszokott halfaj errefelé. A fotón éppen egy botos kölöntére támadó ingolát látunk

A felszerelés kiválasztásánál is fõleg erre gondoljunk: egy AFTMA 3-4-es bottal már mindenütt elboldogulunk, hosszban pedig a 9 lábas méretet tartom jónak, bár ez utóbbi nem annyira mérvadó – a többség ez ennél hosszabbakra esküszik, míg néhány barátom a 7,6 lábas virgácsokban hisz.


A csúcsok közelében szinte bármelyik forrásvíz iható, elég csak
elsétálnunk a hátunk mögötti sziklához, és már kortyolhatunk is…


Ami az akciót illeti, a bot inkább gyorsabb legyen, mint „nyúlós", de az amolyan „allround" mindenes akció lesz az okosabb választás. Mindezek figyelembevételével pedig konkrét javaslattal is tudok szolgálni: a VISION cég Attack nevû botja éppen az imént áhított „Medium Fast Action" jelzéssel van ellátva. Ez a pálca klasszikus felépítésével, illetve alacsony árával egy könnyen megszerezhetõ, és megbízható eszköz lehet akár hosszabb távra is. Ezen belül az AFTMA 4-es, illetve 8 lábas modell áll legközelebb ahhoz, amit ideálisnak tartok az erdélyi vizeken.

Az elszántabbak akár a magasabb kategóriájú VISION 3Zone családból is kereshetnek számukra kedvesebb pálcát – itt már a gyakorlottabb legyesek szívét megdobogtató AFTMA 2-3-as méreteket is megtaláljuk. Krómozott gyûrûk, berakásos orsótartó és kemény bottartó csõ jelenti itt a plusz extrát, na és a hosszabb dobások, meg könnyedebb zsinórkezelés.


Könnyebb felszerelést válasszunk, az esetek többségében alig párméteres dobásokra lesz szükség!

Ami zsinórt illeti, a VISION kínálatában is megtaláljuk azokat az alapszintû zsinórokat, amelyekkel már jól elboldogulunk – egy DT profilú típust válasszunk, a botunkhoz passzoló méretben.


Az állóvizeken is elég egy 5-6-os felszerelést bevetnünk – halaink úgyis leginkább a partközelben lesznek

Amint a fentiekbõl kitûnik, folyóvizekre könnyebb felszerelést érdemes választanunk, míg az állóvizeken is megteszi egy 5-6-os felszerelés (itt viszont jobb távokat érünk el egy WF profilú zsinórral). Az ennél erõsebb felszerelés létjogosultsága már igencsak vitatható Erdély hegyi vizein. A 10-14-es horogra kötött legyeinket ezzel már jól el tudjuk küldeni, és a bevágásunk is megfelelõen gyors lehet. Ne a nyers erõben bízzunk, inkább taktikázzunk, és kísérletezzünk – sokkal hamarabb látni fogjuk a legyünkre buggyanó pirospettyest!

– folytatása következik –
Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor | Írások

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...