A bolognai jó, a bolognai finom, a bolognai olasz. Imádom nyáron, imádom télen, sajttal, sok hússal, de a legjobban júniustól gatyáig a Dunában állva késő délutánig. Na de félre a tréfával, a tavaly megjelent, már-már nagyágyúként emlegetett Benzar Universal boló képességeire voltam kíváncsi. Nagyon érdekelt, mit tud felmutatni ötméteres őkelme a 20-50 grammjával, és a 270 grammos tömegével, a könnyű, kecses blédekhez, tanakákhoz, allroundokhoz szokott jobbkezemnek, rajongásig szeretett paducos pályámon. A júniusi tesztnapot egyre több és több követte, s már azon kaptam magam júliusra, hogy rendre őt veszem elsőre elő a katonás rendbe állított bolók közül a botzsákból.
A 20 fok fölé melegedett Duna, az ötös Universal és én. S valahol úgy 15 méterrel lejjebb éhes paducok várták, hogy az orruk elé vigyen a víz némi csontival kevert finom kaját.
A megszokottnál nagyobb tömeg a növelt falvastagságú tagok építése miatt keletkezett értelemszerűen, no meg a 10 darab, javarészt csúszó gyűrűk számából. Az emelt gyűrűszám lehetővé teszi, hogy a botot vastagabb zsinórokkal használjuk, indokolt esetben 0,22-0,25-ös sem okoz benne kárt, bátran, kockázat nélkül cserkelhetünk vele nagyobb pontyokra és márnákra is.
Öt és hatméteres hosszban, 20-50 gramm dobósúly tartománnyal érhető el a kínálat leggerincesebb bolója, a Benzar Universal.
Aki horgászott már folyón nagy teherbírású úszóval, nagyon jól tudja, hogy egy-egy bevágás mekkora erőhatással bír egy hosszú gyűrűs botra. Minél nagyobb úszót használunk, annál lassabb csalivezetést, és kontrolláltabb pecát tudunk prezentálni, s értelemszerűen a nagyobb tehetetlen tömeg mozgatása nagyobb igénybevételt jelent a botnak, s egyben a sérülésveszély esélye is ennek arányában nő.
Az Universal 10 gyűrűn keresztül osztja el a botra botra irányuló extrém erőhatást. Bátran használhatjuk hát vastagabb zsinórokkal is. A 0,22-0,25 mm monofiloktól sem fog megijedni a legterhelhetőbb boló!
Én sem voltam rest, sekély nyári paducos pályámon kínáltam meg az új botot tíz gramm feletti úszókkal, vezettem vele 14-16 grammost is a vízállás és vízhozam függvényében, annak érdekében, hogy minél jobban lelassítsam, és a fenéken tartsam a rövid előkén libegő, 10-es horgon felkínált csontikat.
A helyesen felkínált, kellőképpen lelassított csalira érkező kapás eredménye.
Korábban, kezdő bolós koromban sokszor vétettem azt a hibát, hogy a vízsebességhez és vízmélységhez alulméretezett úszót választottam, melyek persze az lett az eredménye, hogy az első kisebb visszatartásnál kibuktak a vízből, drasztikusan megemelve, elemelve a csalit az ígéretes kapászónából, azaz a sóderes mederfenékről. Ezt a hibát viszont már nem lehet abban az úsztatási periódusban korrigálni, hiszen felfogva a látottakat, szerelékünket hirtelen elengedve, az úszó kezdi el kergetni a szintén nyugvó helyzetéből kibillentett fő ólmot. Akkora úszót válasszunk tehát, amekkorával gond nélkül visszatarthatunk, és a köveken döcögő jelzőólom sem idéz elő látszatkapásokat.
Egy természetes alapú, nem agyonaromásított kajával sokkal több jó halat tudunk az etetésen tartani. Erre képes a Benzar Pro Corn.
Dunai pályafutásom során az etetőanyag kísérletezésem is évről évre finomodott, módosult. Voltak szezonok amikor az édes, volt, amikor a fűszeres sós, volt amikor a büdös sajtos irányba mozdult el mérleg, Az utóbbi időben pedig egyértelműen a természetes alapanyagú, sok kukorica és egyéb szemes őrleményt tartalmazó, hozzáadott aromát mellőző kajákra esküszök, amelyek nem vonzzák annyira a kicsi keszeget. A nagyot viszont lassan húzza oda, de az ott marad, nem unja meg korán, s ha még így is bezavarna kicsit az aprónép, egy kis halliszt hozzáadásával tudunk javítani az arányokon.
Paducozásnál előszeretettel finomítottam mindig is a szereléken a végletekig, de higgyétek el, a csali jó helyen és jó ütemben történő vezetésénél nincs fontosabb!
Újabb paduc bizonyította azt, hogy az elméletben és a gyakorlatban egyre kevesebb a hiba.
Sokáig hittem a finomkodásban úszó téren, de bátran nyúlok most már a 10 gramm fölé én is. A vastag, nagy felhajtóerővel rendelkező, jól terhelhető antenna kell folyóra!
A legfontosabb, hogy fenéken tudjuk vezetni a csalit, ami mindig, minden körülmény között az úszó előtt kell, hogy járjon!
Az általam bolózáshoz legtöbbet használt horogtípusok. Nem mondom, hogy nincsenek olyan esetek, hogy 16-ig le kell finomítani, de ha eszik a paduc, a 10-essel több kapás fogható meg.
Vadul védekező paduc a horgon, szerencsésen ült a gyors bevágás eredményére a horog!
Ilyen halakért érdemes korán kelni és felkeresni a Duna sekély parti részeit!
Szerencsére bőven van belőlük, de vigyázzunk rájuk, hogy még sok generáción át örvendeztessék a finomszerelékes horgászokat is!
Forrás: Halmos Mihály
Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...