Radar teszt: színes, vezeték nélküli, könnyen kezelhető
Megjelent: 2019. február 26. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

A halradarok piacán nagyon széles a kínálat, sokszor nehéz eldönteni melyiket válasszuk, az alap radarok közül a legnépszerűbbek a partról is használhatók, amelyek az előttünk elterülő víz jellemzőit mutatja meg, vagy akár ettől többet is.


Az Outdoor Master halradar, bizony ennél is többet tud, de nézzük az alap funkcióit, mit is tud egy ilyen kedvező árú készülék. A legtöbb horgász a horgászhely előtt lévő mederalakulatokra kíváncsi, illetve arra, van e egyáltalán ott hal. Az alap dolgokra ez a készülék tökéletesen alkalmas. Látjuk milyen mély a jeladó alatt a víz, látjuk az esetleges növényeket annak mennyiségét, a köveket, fákat. Ezen információk pedig egy idegen helyen sokat segíthetnek. Például pontosan tudni fogjuk hol mélyebb vagy sekélyebb a víz, hol találhatóak a törések, amely információk a horgászat megkezdése előtt rendkívül fontosak.

Használatba vétel előtt természetesen biztosítanunk kell az energiaellátást, ehhez a hátsó fedelet le kell vegyük.

A készülék működtetéséhez 4 darab AAA elemre lesz szükségünk.

A jeladót is élesíteni kell, ehhez a jeladó fedelét kell levennünk, az elem működését megakadályozó kis műanyag lapocskát el kell távolítsuk.

A készülék jeladójának bekapcsolása automatikus, amikor vizet ér a két fém pólus máris zár az áramkör. Az utóbbi természetesen használat végén érdemes szárazra törölnünk, mert ezzel jelentősen növelhetjük a jeladó elemének élettartamát.

Ahogy a nevében is benne foglaltatik a halakat is észleli a készülék, sőt, meg is különbözteti azok méretét. A plusz funkciók közül érdemes megemlíteni a víz hőmérséklet mérésének lehetőségét, a levegő hőmérsékletének kijelzését, illetve az aktuális légnyomás értéket is leolvashatjuk a készülék kijelzőjéről.

A készülék hatótávolságát az antenna kihúzásával növelhetjük.

Így már messzebbről is erős a jelünk, amelynek erősségét szintén láthatjuk a képernyőn.

A jeladót egy erős főzsinórra erősítve máris bedobhatjuk a vízbe, természetesen a dobásra használt bot is legyen megfelelően erős.

A jeladó aktív, most már a készüléken a sor.

A készülék alján találjuk a bekapcsoló gombot, ezt röviden megnyomva be is kapcsoltuk a készüléket. Figyelem! Hosszan nyomva a demó módba jutunk, ami csak a készülék tesztelésére jó.

A szines kijelző betekintési szöge is kiváló, így sokkal kényelmesebb használnunk. A kijelző felső részén találjuk a fontos számadatokat. Vízmélység, víz hőmérséklet, légnyomás, érzékenység, levegő hőmérséklet.

A készülékhez tartozékként kapunk egy nyakpántot is, amely a jeladó bedobásakor, nagy segítség lehet, ezt mindenképpen érdemes használni.

A kijelző alsó részén láthatjuk a mederben található esetleges kövek vagy más nagyobb tereptárgy ottlétét, illetve ha több jelet is látunk akkor ebből sok van a jeladó alatti részen.

A középső részen találjuk a halak kijelzését, azok méretére is következtethetünk, illetve látjuk a vízoszlop mely magasságában tartózkodnak a halak. A kijelző jobb oldalán szintén azt látjuk, hogy a vízoszlop mely rétegében vannak az észlelt halak.

A növényes részeket külön ikon jelzi a képernyő alján.

Ezzel az egyszerű, de rendkívül sokat tudó készülékkel ugyan a halat nem fogjuk meg, de sokat segít a terület megismerésében, elég ha arra gondolunk, hogy észrevesszük pontosan hol van az akadó előttünk. Így akár egy rossz horgásznaptól is megmenthet bennünket az Outdoor Master halradar.

Lukácsi Béla

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...