Tisza-tavas tőredékek 1. Becsület hal
Megjelent: 2007. november 12. | Forrás: Pásztor István | Írások
Pár napot eltöltöttünk tavaly ilyenkor a Tisza-tavon, ami tározó, de ez most mindegy is…Vannak a Tisza-tónak klasszikus helyei, ilyen, amit sokan is ismernek, (és én is), a Szartos, a Nagy-morotva, illetve a Borzanat, a Füzes-, Csapói-, Óhalászi- holtágai. És az öblítõ csatornák, plusz azok végei. Na meg a meder, az élõ pálya, Fürednél, Derzsnél meg ki tudja még hol.


A csapás a sás felé jól nézett ki.

Aztán ott a Kis-Tisza poroszlói, sarudi része. Jók azok is.
Klasszikus, kultikus helyek ezek. Sokan, sokszor bejárták már õket. Nagy meglepetések nem érhetik az embert, nem érhetik a gurukat. Akadnak páran. Olyanok, akik csak szenvedélybõl, de olyanok is, akik kapzsiságból tettek szert a tudásra. És a tudással visszaélnek. Tudok olyanról, aki sokat jár, sokat fog, és ez neki elég, a halakat visszadobja. De tudok olyanról is, aki még többet jár, még többet fog, de még ez sem elég neki. Mert pénzzé teszi. És mert a pénzbõl soha sem elég.
Piszkos módszer? Kit érdekel, csak hal legyen, fogás!


Hopp egy rablás! Sügerek, balinok és csukák terrorizálták az apróságokat.

Ma természetes tényként kezeli mindenki a Tisza-tó mellett, hogy a halat el lehet lopni. Ha tíz csuka jön, akkor tíz kerül bilincsre, ha húsz süllõ, akkor húsz. Ha harcsát gereblyéznek, több mázsát akár, akkor megy a zsákba, elrejtve. Ha fél mondat erejéig nemtetszését fejezi ki az ember, - „Mindenki így csinálja” – jön a nagy sláger, az örök kibúvó és feloldozás... jobb esetben csak ez.
Mindenki?
Nem lehet, hogy csak néhány szemét, mocskos, kapzsi „horgász”? Nem lehet? Aki ugyanolyan káros, ugyanolyan tolvaj, mint a fehéringes csaló (hányszor hallom: „ha nekik lehet, nekem miért nem?”), mint a besurranó, aki visz, amit tud, vagy a zsebmetszõ, aki a villamoson garázdálkodik.
Ugyanolyan tolvajok, mégis megtûrt emberek ezek a vízi rablók. Igen, sokan ismerjük/ismerik õket. Tudják, hogy az, meg az, meg az, egy kormorán, egy vidra, vagy halfarkas.
Ha egy közönséges rabló lakna az utcában, vele is ilyen elnézõek lennénk? Hm. „Igen, tegnap rabolta ki a Szabóékat, múlt héten meg a Kovácsékat, ma állítólag hozzánk jön”. Hm.
Merthogy hozzánk is jön a haltolvaj, amikor lop. A mi halunkat, pénzünket is elviszi, amikor több halat tesz a zsákba, amikor engedély nélkül horgászik, tiltott helyen, tiltott módszerrel.
De ez úgy látszik csak keveseket zavar.
A Tisza, meg megújul; még meg tud. És, mintha misem történt volna, újra kitárja magát, évrõl évre, hogy jöhessenek és rabolhassanak, gátlástalanul, aljas módon.


Fehér a víz a szürke ég miatt. A pont jó széllel vitethette
magát a tudatos horgász a gaz elõtt.


Épp ezért, ha valaki nem tölti el élete nagy részét a Tisza-tó mellett, jó esélye van rá, hogy akár bármely évben minden vicc új lehessen neki. Igaz, nem tudni, még meddig.
Tavaly pár napot csak a Tisza-tavon horgásztam. Élmény volt, még a komor kezdés ellenére is.

Nagymorotva kezdésnek. Bár inkább Szartos. Az elõbbibõl könnyen át lehet menni az utóbbiba. Balázzsal tartottam, õ tudta az utat.
Jó volt az idõ. Jó kis sodortatós.
A Szartoson már horgásztam ezelõtt kétszer is. Valaha. Még Norbi barátommal, de akkor helyben volt a csónak, nem kellett a Morotva felõl evickélni a sekélyesben. Ami amúgy izgalmas dolog.
Keskeny csapásról balra egy másik vált ki, át a néhai holtágat szegélyezõ néhai fák, igencsak maradandó tuskóin.
Már itt megriad egy-két hal a növényzet mellett, pedig elég keskeny még a pálya, sõt, horgásznak is, úszósok, a szélén.
Tovább cserkeljük magunkat a víz közepe felé, majd lassan elválnak útjaink.
Balázs taktikája, ami a sodortatós, az én egyhelyes kivesézõsömmel szemben gyõzedelmeskedik. Míg én egy látványos, de eredménytelen kis, nád elõtti ösvényt szûrök át többször is, társam a széllel háromszor is leviteti magát a jó kis tökleveles részek elõtt. Fog is. Még Sliderrel is, amit akkor még külön megjegyeztünk.

A kiscsuka szinte becsomagolta magát a kapás után az elõkébe, alig bírtam kihámozni.

A holtág hátsó, pontosabban az út felé esõ elsõ része volt igazán a legjobb hely.
Kicsit kedvem szegetten pergettem, de azért csak sikerült kiszednem egy becsülethalat.
Sajnos. Egész nap nem találtam a fonalat, nem éreztem a helyet, a helyem, nem voltam ott fejben. Sok más dolog vitte el a gondolataimat, és meg is lett az eredménye.
Ettõl függetlenül örülhettem, mert felavattam az egyik pike wobblert, Szasza egy hetes körüli csukát tudott fogni a Nagymorotván, és kicsit dadogó motorom ellenére kijutottam élve az élõ vízre, majd a kikötõbe.


Egy jó csukacsali: Kétrészes Pike, az intenzív HPE színben pompázva.
Elõkének tökéletesen bevált a CATFISH LEADER, harcsázó fonott madzag.

Új tapasztalásnak könyvelhettem el, hogy az egyedül megült gumihajó verhetetlen a cserkelésben, ill. a helyváltoztatásban. Igazi pergetõ segédeszköz, de csak akkor, ha a pergetõ is megtesz mindent.
Volt tehát mit bizonyítani a következõ napokban.

Már nem elõször bizonyított a PIKE és a SLIDER. Csukázásra lettek kitalálva, és mûködnek is ebben a minõségükben. 9-16 cm-es méretbõl válogathatunk, a felszíniek (F, és SR) különösen ideálisak a tározóra, akárcsak a kétrészes kivitel (J). Akármilyen fura, csuka színbõl is akad több: öt közül választhatunk. Javaslom a PE, a HPE, és az RPE változatokat.
Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...

Téli süllők nyomában - Wizard pergetőfelszereléssel
Megjelent: 2025. február 15. | Forrás: Kiss Gábor Zoltán | Írások

A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...