Miként válasszunk pergető szettet magunknak? A kérdés nem egyszerű. Sok tényezőt kell figyelembe vennünk. Most leírom a lépéseket és kritériumokat amiket figyelembe veszek, ezzel remélhetőleg segítve a pergető szett választás előtt álló sporttársakat.
Első lépésként vizsgáljuk meg a vizet ahol horgászunk. Esetemben ez egy 300 hektáros bányatóra értendő az esetek 90 %-ában. Ez a tó a megye egyike a legöregebb tavainak egyike, ahol jelenleg is aktív kavics kitermelés folyik. A tó vízminősége kiváló, még a nyári hónapokban sincs algavirágzás, vagy oxigénhiány. Mint a legtöbb kavicsbánya tó igen mély, és kristálytiszta vizű amik fontos tényezők pergető pálcánk kiválasztásakor.
1.
Debi Kép
Az ősz derekán, közeledve a télhez amikor a csalihalak rajokba verődnek és a ragadozóinknak el kell indulniuk vadászni, az UL pálcákat a cserepadra ültetem. Nem mondom, hogy nincs nálam egy finomabb szett, de mindenképp háttérbe szorulnak, hisz ez az az időszak amikor jó eséllyel bármikor-bármekkora ragadozóval összeakadhatunk. Az én választásom a Wizard Carbon Solid Spin-re esett. 220 centis hossza, 15-30 grammos dobósúlya optimális wobbleres, vertikális és plasztikos horgászatra is amelyek mindegyikét előszeretettel alkalmazok is a fentebb említett bányatavon.
2.
Bot Kép
3.
Bot Kép
A pálcához egy kellően erős, megbízható, jó csapágyazású, nagy áttételű orsót kerestem amivel a gyors balinos csalikat is kellő tempóval vezethetem, de ha kell, akkor finom mozdulatokkal a plasztikot is jól pattogtathatom a fenéken. Meg is találtam. Wizard High Speed ASP.
4.
Orsó Kép
5.
Az orsó áttétele 7.1:1. Csapágyazása 6+1. Mérete 4000-es.
6.
Már a fonott felrakásakor feltűnt a szép egyenletes zsinórvezetése.
Itt kitérnék egy gyors bejegyzésre. Miközben az új szettedben gyönyörködsz, fotózgatod és zsinórozod, ne engedd, hogy egy barátod melletted aktívan pergessen, mert csúnyán kifújhatja az orrod egy salmo pike-al.
7.
Kubuk Dani barátom közel 3 kilós csuka evő ballerja ... :D
8.
Zsinórozott szettünkről már csak a fluoro carbon és a megfelelő csali hiányzik
9.
Többféle méretű fluoro kellhet. Domik, balinok, süllők sügerek nem igényelnek 30-asnál vastagabbat, viszont a csukák, harcsák kérik a 40-es, 50-es méretet.
Összeállt a szett, írány a víz. Pár nappai és éjszakai rapid pergetésre volt a következő napokban időm ami alatt volt lehetőségem több csalival és vezetési stílussal is letesztelni a szettet. A pálca C akciója és tömör IM12-es carbon teste elsőnek idegen volt számomra. Viszont 40-50 dobás után olyan jól ráhangolódtam. Most már ki nem adnám a kezemből.
10.-11
Gerincessége már ránézésre is megkérdőjelezhetetlen.
12.
Spicce mégis kellően érzékeny. A 6-8 grammos JIG-ek, 7-9 grammos plasztikokkal és a vertikális BLD csalik dobása és vezetése kifejezetten jól érezhető.
. Az esti-hajnali alkalmak voltak eredményesebbek, amikor több süllőt is sikerült elcsípnem, egy meglepetés csuka társaságában.
13.
Hal
14.
Hal
15.
Hal
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...