Céltudatosan busára kevesen horgásznak, nem tartozik ez a halfaj a sporthorgászok kedvencei közé. De miért is van ez így? A válasz roppant egyszerű. Ez a halfaj planktonokkal táplálkozik, ezért horogra csalni nem egyszerű. Léteznek, működő módszerek, technikák (TECHNOPLANKTON TABLETTA), de mégis kevés azon horgászok száma, akik ezzel érdemlegesen foglalkoznak.
A legtöbb busafogás a véletlen műve, külső akadásból adódik.
Sportszerű módszerekkel célzottan busára kevesen horgásznak, pláne feederrel.
Pedig feledhetetlen élményt nyújthat egy több kilós busa fárasztása.
Talán ez most megváltozik?
A tapasztalatok alapján a busa gyorsan felfigyel a vízbe juttatott etetőanyagra, mely, ha kellő felhőt képez, odacsalja őket táplálkozni. A sikeres busára való horgászat egyik kulcsa tehát nem más, mint az etetőanyag milyensége (minősége), melynek képesnek kell lennie a halakat a horgászat helyszínére csalni, és ott is tartani.
A siker kulcsa a megfelelő etetőanyag!
No de melyik ez az etetőanyag? Ez nem más, mint a BENZAR MIX BUSA névre keresztelt keverék, mely az idei évben egy hiánypótló újdonságként került a piacra. Az etetőanyag egy ősi kínai receptúra alapján lett kifejlesztve, a többszörös román bajnok BENZÁR ZSOLT jóvoltából.
Kilós, illetve háromkilós kiszerelésben is megvásárolható.
Ez az igen finom szemcsézetű etetőanyag tejport, plankton őrleményt, illetve különböző proteineket tartalmaz, melynek köszönhetően erőteljes felhőt képez a vízben, melyre a felszínen (és nem csak) táplálkozó halak azonnal reagálnak.
Ez a keverék a busa horgászata mellett, kiválóan alkalmazható más békés halak, ponty, kárász, amur, keszegfélék horgászatánál is.
Vízzel nedvesítve és rostán áttörve.
A vízbe jutva azonnal bontani kezd, hatalmas felhőt képezve, hamar felhívja magára a halak figyelmét.
Önmagában, semmilyen adalékanyag hozzáadása nélkül is kiválóan felhasználható, viszont más etetőanyagokkal kombinálva is használhatjuk, ha azt szeretnénk elérni, hogy a vízbe juttatott etetőanyagunk még nagyobb felhőt képezzen.
Bekeverése roppant egyszerű! A zacskó tartalmát a vödörbe helyezve, víz hozzáadásával elkezdjük keverni. Ahhoz, hogy a megfelelő állagot elérjük javasolt 2-3 (10 percnyi) szünetet tartani, hogy az etetőanyag szemcséi megfelelően átnedvesedjenek. Az etetőanyagot, benedvesítés után javasolt törőszitán áttörni.
Az etetőanyag megjelenése óta számos pozitív visszajelzés érkezett, melyeket röviden egy mondatba a következőképpen lehetne összefoglalni: Bizony ez működik! De, hogy még hitelesebb legyen ez az állítás, szó szerint idézem egy horgászcimborám szavait, aki néhány fotóval hozzájárult e rövid írás megszületéséhez.
„Szeretek busára horgászni! Ha kellően meleg a víz, könnyebb megfogni őket, hisz olyankor jobb a kapókedvük. A feeder horgászat híve vagyok, így a busákra is így horgászom.
A kapásokat mindig egy óvatos botspicc rezgés jelzi, olyankor ott van a hal és elkezdi az etetőanyagot ki-be fújni, ennek következtében beszívja a horogra felkínált lebegő csalit. Ezzel a módszerrel majdnem mindig a szájában akad a horog!
A jó minőségű etetőanyag hamar meghozza az eredményt...
Csalinak bármilyen lebegő csalit használhatunk, melyet a busa az etetőanyaggal együtt könnyedén beszívhat: lehet az bojli, különböző lebegő pelletek vagy akár egyszerű hungarocel golyócska is.
Ha beiktatunk szerelékünkbe egy néhány centis erőgumit, azzal egy nagyobb hal fárasztása esetén, nagyban megnövelhetjük esélyeinket.
Fontos az előke és a főzsinór minősége. Bajnokok termékeit használtam. | A horogéról nem is beszélve. Ha túl vékony húsú horgot választunk, az fárasztáskor kinyúlhat. |
Ezt a gyönyörű amurt is ez az etetőanyag csalta az etetésre.
A horgászatban biztosra soha nem lehet menni, viszont ezzel az etetőanyaggal nagyban megnőnek esélyeink.
Forrás: Nagy Levente
Forrás: Fotók: Nagy Levente, Incze Levente
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...