Feeder szerelékek II. - Pontyozó szerelékek
Megjelent: 2012. május 04. | Forrás: Talabér Gergely | Írások

Elérkeztünk cikksorozatunk második részéhez, melyben a hazánkban oly népszerű, pontyozó feeder szerelékeket nézzük meg alaposabban. Az első részben igyekeztem inkább általános megoldásokat mutatni. A most következő szerelékek kifejezetten a pontyok megfogását célozzák, segítségükkel ott és úgy tudjuk felkínálni csalijainkat, ahol és ahogy kapásra bírhatjuk a bajszosokat. Ezeknél a feeder szerelékeknél alapvető követelmény a jól dobhatóság, a könnyen felszippantható csali felkínálása, a nehéz észrevehetőség és természetesen a strapabírás.


A gyönyörű táj hozzájárul a horgászat nyújtotta élményhez


Célhalaink, a pontyok, kifejezetten híresek óvatosságukról, gyanakvásukról. Általában a mélyebb, parttól távolabb akadhatunk a nyomukra. Különösen igaz ez a kapitális egyedek esetében. Ilyen távolságokban már az etetés sem könnyen megoldható feladat. A csúzlis alapozás és ráetetés sem elég pontos ahhoz, hogy hatékonyan alkalmazható legyen a 80 méter feletti távolságok esetében. Hacsak nem adjuk a fejünket középkori ostromok alkalmával használt katapultok modern változatainak megépítésére, az egyetlen reményünk a kosárral bejuttatott etetőanyagban van. Az alábbi szerelékek egyaránt alkalmasak nagyobb mennyiségű haleledel bejuttatására. Hogy hogyan? Mindjárt kiderül!

Távdobó szerelék

Ez hazánk nagybetűs Pontyfogó szereléke. A lelke egy olyan hagyományos drótkosár, melynek hosszában gubancgátló cső fut végig. Miért is fontos ez? A válasz egyszerű, a gubancgátló cső repülés közben stabilizálja a szereléket, nyílként működik hosszabb dobásoknál. Ez nagyon fontos szempont! Uszonyos barátaink szeretik a nyugalmat és óvatosak. A nagyobb példányok pedig nagyon szeretik a nyugalmat és a rendkívül óvatosak. Többek között ezért is élhettek meg ilyen magas kort és érhettek el szép súlyt.


Elvi rajz a szerelékről (nagyításért kattints a képre!).


Ezeket az egyedeket szinte lehetetlen partközelben megfogni, ha van elég nagy területük, biztosak lehetünk benne, hogy a tó mélyebb, belő részein fognak tartózkodni. Ha szeretnénk őket kapásra bírni, bizony utánuk kell mennünk. Ehhez nyújt segítséget ez az egyszerű, de nagyszerű szerelék. Lényege, hogy a módosított gubancgátlócsöves kosarat felfűzzük a főzsinórra, majd egy gumigyöngy közbeiktatásával megütköztetjük egy forgóval. Ennek másik fülébe kerül a rövid horogelőke, melynek hossza maximum 10 centiméter. Mit is jelent, hogy módosított a gubancgátló cső? Pusztán annyit, hogy a csövön a kosarat 3-4 centiméterrel feljebb toljuk, így a rövid horogelőke semmiképp sem tud feltekeredni a kosár fölé.


Különböző méretű és súlyú kosarakat használhatunk


Tapasztalataim szerint nehéz kosárra nincs ilyenkor szükségünk. Ha horgászbotunk maximális dobósúlya 120 gramm körül van (ide tartoznak a heavy feederek, melyeket az ilyen dobásoknál használunk), akkor kosarunk legyen ennek mintegy harmada, 30-40 gramm körül. Ebbe tömjük majd a körülbelül ugyanilyen súlyú etetőanyagot, így kapjuk meg a szerelék teljes súlyát, ami körülbelül 80 gramm körül lesz. Miért nem 120 gram? Mert a legtöbb feeder bot a maximális dobósúlya kétharmadánál dolgozik a legoptimálisabban. Ha tehát van egy 150 gramm dobósúlyú horgászbotunk, akkor igyekezzünk 100 gramm körül tartani a szerelék teljes súlyát a maximális dobástáv elérése érdekében.


Szerelék bevetés előtt


Van azonban még egy dolog, amire oda kell figyelni, ez pedig maga a kosár és annak megtöltése. Az ilyen kosarakkal be lehet juttatni óriási és egészen csekély mennyiségű etetőanyagot is. Egy 30 grammos kosár nagy gombóc etetőanyaggal könynen elérheti a 100 grammot, míg egy 40 grammos szűkebben megtömve csupán 80 gramm lesz. Azért nem mindegy, melyiket választjuk, mert a nehezebb kosár kevesebb etetőanyaggal messzebbre dobható, mint a kisebb kosár több etetővel. Ennek oka pusztán a légellenállás. Vegyük ezt figyelembe horgászataink alkalmával!


Szép nyurga vette fel az így felkínált csalit


Method szerelék

Ez a név meglehetősen furcsán került be a magyar horgászat szakszótárába. Eredeti hazájában, a ködös Angliában ugyanis method kosárnak hívnak minden olyan etetőkosarat, amellyel etetőanyagot lehet bejuttatni. Minden változik, miért is lennének ez alól kivételek a szavak. Napjainkra a horgász gondolkodásban meghonosodott method kosár olyan eszközt rejt, melynek lényege a tányér alakú ólomra nyomott etetőanyag és esetenként az abba rejtett csali. Nézzük, hogyan hozhat ez áttörést horgászatunkban!


Elvi rajz a szerelékről (nagyításért kattints a képre!)


A method kosár lényege, hogy mindig egy bizonyos pozícióban érkezik a fenékre, ezért alkalmunk nyílik rá, hogy a csalit pontosan az etetőanyag közepén kínáljuk fel, bele nyomkodva az etetőanyagba. Ezt semmilyen más kosárral nem tehetjük meg, hiszen általában középre esik a súlypontjuk. Miért is fontos, hogy ily módon kínáljuk fel a csalit? Az épp arra vetődő potyka elég ha csak beletúr a etetőanyagba egy aprót szippant, máris szájában a horog! Eddig rafináltan elrejtette az etetőnk és a felhő, melyet a szemcsék oldódása okozott.


A method kosarak széles
súlytartományban állnak a rendelkezésünkre


Más felkínálási módok esetében a csali a kosárhoz közel fekszik, látszik a horogelőke, sőt maga a horog is. A method kosarak esetében azonban nem, és nekünk most ez a fontos. A legtöbb esetben persze a hagyományos felkínálás is jól működik, főleg, ha lebegtetve szeretnénk prezentálni csalinkat. Ha azonban a cél az óvatos bajszosok horogra kerítése, a method feeder nagyszerű megoldás. Egyúttal a gubancokról is lemondhatunk, hiszen ha a csalit jól belenyomjuk az etetőanyagba, az a bedobás után a fenékre érkezésen keresztül egészen az etetőanyag oldódásáig ott is marad. Ily módon lehetetlen, hogy a horogelőke bármire is feltekeredjen.


Végtelenül egyszerű szerelék


Van-e hátránya a method szereléknek? Természetesen akad, ha nem is hátránya, de korlátja igen. Ez pedig a dobótávolság. A method szerelék a rövid gubancgátló cső és az asszimetrikus súlyozás miatt nem rendelkezik olyan jó repülési tulajdonságokkal, mit a távdobó szerelék esetében. Még sincs miért szégyenkezni, a meghorgászható távolság így is bőven 50 méter körül van, hosszabb feeder botokkal akár a 70-80 méter is elérhető. Így tehát, ha csak nincs szükségünk az elérhető maximális távolságban horgászni, a method feeder kosarak használata számtalan előnnyel jár a számunkra.


Csodás halakat segíthetünk a partra a módszer segítségével


A fenti két szerelék a legszélesebb körben alkalmazható megoldások. A feederes pontyhorgászat majd minden problémájára kínálnak megoldást, szinte bármilyen körülmények között jól alkalmazhatóak. Van ugyan egy-két olyan szituáció is, amelyekben egészen különleges szerelésekre van szükség, ezeket majd a következő cikkben tekintjük át! Addig is kívánom minden horgásztársamnak, hogy "Görbüljön a bot!", főleg a spicce!

ET COMPETITION LEADER 50M,DRENNAN SPECIMEN HOROG,MARUTO FORGÓ BARREL,GUMIGYÖNGY ET,BORDÁS ETETŐKOSÁR-TÁVDOBÓ, SZINTEREZETT,ZSINÓR CARP EXPERT FEEDER SINKING 500M FÉMDOBOZOS,ZSINÓR CARP EXPERT FEEDER SINKING 150M,5 BLACK SPIDER PELLET KARIKA DUPLA,EXCALIBUR HOROG CARP CLASSIC NS,LAPOS FÉDER KOSÁR,ZSINÓR ET POWER FEEDER 150M,

30591-018,41515-010,82103-010,79018-305,51009-035,30098-520,30098-030,79010-005,47020-006,56201-030,33510-022,

GUMIGYÖNGY ET
250 Ft
EXCALIBUR CARP CLASSIC NS HOROG
590 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...