Már az első megosztott fényképek és videók után is hatalmas érdeklődés övezte a Benzár Method Egg névre keresztelt 2019-es újdonságot, hiszen egy olyan csaliról van szó, amely abszolút egyedülálló, nemcsak a halak, hanem a horgászok számára is valódi újdonság. Aztán a megosztott információk gyarapodásával párhuzamosan egyre csak nőtt a Tojások irányába mutatott figyelem, amely nem meglepő, hiszen mind több különleges jellemzőjükről hullott le a lepel. Néhány hete pedig végre piacra is dobtuk őket, így most már bárki számára elérhetők és kipróbálhatók ezek a nem hétköznapi horogra valók. Mivel azonban a csaliban rejlő lehetőségek maximális kiaknázásához érdemes tökéletesen megismerni azokat, ezért ebben az írásban kizárólag a Method Tojásokkal foglalkozom. Nézzük hát, mit, hogyan, mikor és miért!
Mit?
Persze, hogy a Method Tojást! Ez a csali egy sor olyan tulajdonsággal rendelkezik, amely kiemeli a többi közül és egy igazán különleges, semmihez sem hasonlítható finomsággá teszi a halak számára. A szavak helyett azonban beszéljenek inkább a képek, hiszen minden szónál jobban szemléltetik a Tojások karakterét, egyediségét és fogósságát!
A tesztek során legmegbízhatóbbnak bizonyult ízekben került végül a boltok polcaira a Method Egg, melyek az ananász, a csoki-narancs, az eper, a fokhagyma, a green betaine, a krill, a méz és a szilva. Ezek nem csak ízükben, hanem színükben is egy rendkívül széles spektrumot fednek le, hiszen gyakorlatilag minden helyzetre megoldást kínálnak!
Bizony, ezeknek a csaliknak a színe is rendkívül fontos, hiszen a klasszikus, bojli tésztából készült csalikhoz képest egészen más dimenziót képviselnek. Bizonyos esetekben ennek hatalmas jelentősége van!
Vegyük például az ananászos tojást, amelynek sárga színe talán mind közül a legélénkebb!
A kép két oldalán a Method Egg, középen pedig egy egyszerű, sárga színű minibojli. Azért van különbség, ugye?
Természetesen a Method Tojások is anyagukban vannak aromázva, azonban a maximális csalogatóhatás érdekében aromában, dipben áznak. E jellemzőjüknek hála a vízbe érkezést, illetve az etetőanyagkupacból történő kibújást követően azonnal dolgozni kezdenek!
A színén és aromás mivoltán kívül azonban minden jellemzője közül talán az anyaga a legkülönlegesebb, amelyet nehéz megfelelően leírni. Sokkal egyszerűbb kézbe venni, hiszen első tapintásra érződik, hogy nem hétköznapi textúrával bírnak a tojások. Hihetetlenül rugalmasak, gyakorlatilag ujjal szétnyomhatatlanok!
Hogyan?
A tojások univerzalitása az egyik legjobb tulajdonságuk, hiszen különleges anyaguknak köszönhetően gyakorlatilag bármilyen módon fel lehet őket kínálni! A tradicionálisabb csalizás hívei számára a legegyszerűbb horogra tűzni, emellett azonban egy vékony fűzőtű segítségével hajszálelőkére is felfűzhetők. A legpraktikusabb azonban egy 7 mm-es, normál csalitüskén használni őket.
Nem nagyon van olyan méretű és formájú horog, amire ne lehetne felszúrni a Method Tojásokat. Szétrepeszteni szinte képtelenség őket! Az egyetlen dolog, amire érdemes figyelni, az az, hogy törekedjünk olyan horgot használni hozzájuk, ami túlzottan nem nehezíti el őket, de kellő súllyal rendelkezik ahhoz, hogy az alapvetően lebegő csalikat a fenéken tartsa. Ez általában egy vékonyabb húsú 8-as vagy 10-es, esetleg egy vastagabb húsú 12-es kampó lehet.
Ha a hajszálelőkés megoldás hívei vagyunk, akkor sem kell kétségbe esni, ugyanis egy vékony fűzőtű segítségével ily módon is eredményesen használhatjuk a tojásokat.
Amikor hajszálon használom őket, általában két szemet fűzök fel belőlük.
Ebben az esetben akár a színek kombinálására is lehetőségünk nyílik, hiszen két szem Tojást egy 10-es méretű horog alatt tökéletesen felkínálhatunk. Ez a horogméret egy megfelelő választás a koratavaszi horgászatokhoz is!
Hogy konkrét típust is ajánljak a Tojásokhoz, meg kell említenem a Maruto 8356-BD márkajelzésű horgot, ami 10-es méretben remekül kiegyensúlyozza a két Tojást. 0,08-as Benzár Braided Method előkére kötve egy remek választás ez a kampó!
A gubancok elkerülése érdekében az így felkínált és bordás kosár alatt használt csalit mindenképpen érdemes „visszaakasztani" az etetőanyagba! De várjunk csak egy pillanatra! Mi van ott a kosár mögött?
A termékfejlesztés és a kísérletezés bizony sosem szünetel! Bővebb információ hamarosan…
Kisebb halsűrűségű vizeken is rendre bizonyít a tojás! Ennek a pontyocskának épp a csoki-narancsos típus tetszett meg.
Az ily módon felkínált Tojás egyébként rendkívül gazdaságos, hiszen egy csalizás több hal megfogását is lehetővé teszi.
A Method Egg csalit persze a legegyszerűbb és a leggyorsabb csalitüskére tűzni. Ebből is a 7 mm-es, normál vastagságú a megfelelő választás.
A 12-es méretű, Excalibur Round Feeder horoggal méretét és felhajtóerejét tekintve is tökéletes összhangban van a Tojás!
A mederfenéken is hibátlanul működik! Rendre az ilyen formán felkínált csalik bizonyulnak a legfogósabbnak!
Ez a gyönyörűség is az egyik Tojáson veszett rajta.
Mikor?
A Tojások alkalmazása nem évszakhoz, napszakhoz vagy bármilyen más külső körülményhez kötött. Mindig érdemes velük próbálkozni, hiszen gyakran előfordul, hogy a legélénkebb színek bizonyulnak a legeredményesebbnek. Tapasztalatom szerint ez fokozottan igaz a tiszta vizű bányatavakra, ahol a halak jó eséllyel látják is azt, amit aztán elfogyasztanak. Persze nincs ez mindig így, a hitelesség érdekében el kell mondjam, hogy ennek az ellenkezője is megesik, és néha csak a tompa, kevésbé rikító árnyalatok használata vezet eredményre. Egy jól felkészült horgásznak azonban mindkét eshetőségre gondolnia kell!
A Tojások még a leghidegebb napokon is nagyon jól muzsikáltak! A párkányi Vadas Horgásztóról az utóbbi időben rendre azt hallani, hogy csak a legapróbb csalik működnek igazán jól, így ott is kimondottan érdemes a Tojásokat használni!
Persze, a tavasz közeledtével is bátran nyúljunk hozzájuk, akár kisebb halsűrűségű vizeken is!
Érdemes előnyben részesíteni a használatukat horgászversenyeken, amikor minden hal számít! A tégelyben található kisméretű szemek a keszegek és kárászok megfogását is lehetővé teszik, így egy nagyon széles körben használható csaliról beszélhetünk! Természetesen azokban az esetekben is hatalmas segítségünkre lehetnek a Tojások, ha már nagyon rafinált, a horgászok minden trükkjét ismerő pontyokra horgászunk, akik kizárólag a legkisebb csalikkal csalhatók horogvégre. Az Egg számukra is az újdonság erejével hat majd!
Miért?
Mert új, eddig nem látott jellemzőkkel bír, ami nem csak eladhatóvá, hanem rendkívül fogóssá is teszi a csalit. Praktikus csomagolása kis helyet foglal, ára pedig kimondottan kedvező, így a kevesebb pénzből gazdálkodó sporttársak számára is lehetővé teszi azt, hogy több ízt is kipróbáljanak. Fontos továbbá, hogy a tégely cseppmentes, megfelelően rátekerve a kupakot a tojásokat közre fogó aroma biztosan nem fog kifolyni, komoly kellemetlenséget okozva ezzel. Az elérhető nyolc íz között szerintem mindenki megtalálja a számára legszimpatikusabbat, amelynek akár már az év első horgászatán is bizalmat szavaz majd.
A tégely alig nagyobb, mint egy töltő. A csalik kis méretének hála azonban hetekre, sőt, hónapokra elegendő horogra valót rejt magában, amely az aromának köszönhetően garantáltan nem fog kiszáradni!
Nekem ez a két íz a favoritom, azonban ez nem szent írás, vélhetően minden vízen másik két-három típus működik a legjobban.
A fentebb leírtak tudatában úgy gondolom, hogy aki bizalmat szavaz a Method Tojásoknak, most már biztosan ki is fogja tudni hozni belőlük a legtöbbet, ami remélhetőleg sok-sok megfogott pontyot, megdöntött rekordot és elért szép versenyeredményt jelent majd!
Legközelebb a Coated Waftereket veszem górcső alá! A következő írásban jönnek a Coated Wafterek, amelyekkel kapcsolatban van egy kis meglepetésünk!
Szabó Bence
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...