Különleges method csalik – I. rész
Megjelent: 2020. március 28. | Forrás: Szabó Bence | Írások

Hogy a method módszer esetében melyik a fontosabb, a csali vagy az etetőanyag? Számomra nem kérdés, hogy utóbbi. Azonban számtalanszor előfordult már, főleg az olyan horgászatokon, amikor csapatostul versenyre készültünk és szinte ugyanúgy horgásztunk mindannyian, hogy mindössze 1-2 csali működött igazán jól, holott az etetőanyagunk azonos volt, illetve végszerelékünk és felszerelésünk sem különbözött érdemben. Ez egyértelműen azt mutatja, hogy a csali szerepét sem szabad alábecsülni akkor, ha sikeresek szeretnénk lenni egy methodos peca során. 

Ebben a „mini", mindössze háromrészes írássorozatban olyan csalikat szeretnék bemutatni a legapróbb részletekig menően, amelyek valamilyen szempontból különlegesek, nem szokványosak, így sok esetben használatuk megalapozhatja az eredményes horgászatot. Nézzük is őket szép sorjában!

Bicolor Method Tojások

A Method Egg, azaz Method Tojás névre keresztelt horogcsalik 2019-ben jelentek meg a boltok polcain és rövid időn belül nyilvánvalóvá vált, hogy a sporttársak többségének elnyerték a tetszését, míg néhányan csak fanyalogtak ezeket a nem hétköznapi „bogyókat" látva. Természetes reakció volt mindkettő a horgászok részéről, hiszen olyan jellemzőkkel bíró csalik ezek, amelyeket így, egyben még senki sem látott korábban. Már önmagában a nevük is megérne egy misét, azonban sokkal fontosabb az, ami a tégelyben van! 

A tavalyi év egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó horogcsalijai a Method Tojások voltak. 

Semmihez sem hasonlítható, rugalmas állag, szokatlanul élénk szín és rendkívül erős aroma jellemzi a Tojásokat, amelyeket 2020-ra, eleget téve a Benzár termékeket kedvelő horgászok kérésének, forgalomba hoztunk Bicolor, azaz kétszínű kivitelben is. Így egy tégelyben kétféle aroma is visszaköszön, melyhez természetesen két különböző szín társul. Apropó, színek. Kizárólag azokkal az árnyalatokkal dolgoztunk, amelyek már hosszú évek óta bizonyítják létjogosultságukat, mint a fehér, piros, rózsaszín, zöld, sárga vagy a narancs, így ezek kombinálása sem lehet zsákbamacska.

Első látásra is meglepően élénk színek jellemzik ezeket a csalikat.

Fontos tudni velük kapcsolatban, hogy közepes felhajtóerővel bíró lebegő csalik ezek, amelyek a kisebb, 10-14-es horgokkal működnek tökéletesen a mederfenéken. Az ilyen méretű, könnyű, vékonyhúsú methodos horgokat könnyítik ki annyira, hogy csak a csali lebeg, a horog pedig feküdjön a mederfenéken vagy éppen csak érintse azt. Ezt egyébként rendkívül fontos tudni, hiszen hiába az aromás, különleges állagú csali, ha nem a megfelelő módon kínáljuk fel, akkor mit sem ér az egész!

Így kell állnia a horognak és a csalinak a mederfenéken! 

Én elsősorban az őszi, téli, illetve a kora tavaszi horgászataimon használom a Method Tojásokat, hiszen ekkor tudom a leginkább kamatoztatni azt, hogy nagyon durván aromásak. A tégelyben dipben ázva vannak tárolva, így a felületükön megtapadó koncentrátum a vízbe érkezést követően azonnal elkezd dolgozni és csalogatni. Meggyőződésem, hogy ennek hatalmas szerepe van egy-egy téli, hideg vízi horgászat során, amikor a halak csak nagyon nehezen ösztönözhetők táplálkozásra. 

 A Bicolor Method Tojások, hasonlóan egyszínű elődjeikhez, aromában áznak. 

Ezen a makro felvételen is jól látszik, hogy valósággal tapad hozzájuk az aroma! 

 E jellemzőjüknek főként akkor vesszük hasznát, amikor a víz még hideg és a halak csak minimális mennyiségű táplálékot hajlandók elfogyasztani. 

Megfelelő felkínálásuk kapcsán gyakran érkezik hozzám kérdés, hiszen nem pont úgy viselkednek horgászat közben, mint egy egyszerű pellet vagy minibojli. A Tojások nagyon rugalmasak, így alkalmazhatók horgon, hajszálelőkén vagy csalitüske segítségével is. Utóbbiról előfordul, hogy a fárasztás vagy a szerelék kicsévélése során lecsúsznak, azonban attól egy pillanatig sem kell tartani, hogy a kosár csobbanását követően is bekövetkezik mindez. Hogy miért? Azért, mert ha így lenne, nem fognánk vele annyi halat! 

Szerintem nincs még egy ilyen rugalmas állagú csali a piacon! 

Én a csalitüskés felkínálás híve vagyok…

…hiszen ez a leggyorsabb és a legegyszerűbb! 

Fontos, hogy MINDIG az etetőanyagban elrejtve kínáljuk fel őket! 

Az elérhető íz-, illetve színkombinációk között könnyű elveszni, így megosztom, hogy nekem melyik két típus vált be a legjobban az elmúlt hetekben. Valamiért (talán mert ezekben hiszek a leginkább), az édesebb, konkrétan a csoki-narancsos és a mangó-fehér csokis Tojásokkal fogtam a legtöbb halat idén, pedig jó néhány tavon próbára tettem szinte az egész szortimentet. Ez persze nem jelenti azt, hogy a többi ne lenne jó, mindössze a személyes tapasztalatomat írtam le, hiszen gyakran kérik, kéritek, hogy ajánljak konkrét variánsokat. 

Ha csak kettőt választhatnék a kínálatból, ezek lennének azok. 

Egy megfelelő etetőanyaggal párosítva akármelyiket, joggal lehet bízni a nagyon eseménydús pecában. 

Fontos leszögeznem, hogy ezidáig a kisebb, 6-8 mm-es változatáról beszéltem a Bicolor Method Tojásoknak. Ezt azért hangsúlyozom, mert 2020-ra elkészült a nagyobb, 10-12 mm-es kivitelük is, köszönhetően annak, hogy rendkívül sok kérést kaptunk erre vonatkozóan. A nagyobb méretű Tojások ugyanabból az anyagból készülnek, mint a kisebbek, sőt, minden jellemzőjük megegyezik. Felhajtóerejük is méretükkel arányosan lett nagyobb, azaz nagyjából két-háromszoros, így a 10-12 mm-es csalik alkalmasak a nagyobb, vastagabb húsú horgokkal történő, kifejezetten szelektív horgászathoz is.  

E két méret közül úgy gondolom, hogy mindenki tud majd választani. 

Természetesen a nagyobbak is ugyanazokban az íz- és színkombinációkban kaphatók, mint a kisebbek. 

Összegezvén mindazokat a jellemzőket, amelyek miatt a Method Tojások különlegesek, három dolgot lehetne kiemelni. Először is, a semmihez sem fogható, hihetetlenül rugalmas állag, másodszor, az aromázottság, amely a hideg vízi horgászatok során aranyat ér, harmadszor pedig az élénk szín, amely bizonyos helyzetekben minden másnál fontosabb.

Próbáltam ugyan rövid lenni, de ez most sem sikerült. Az első rész így véget ért, de hamarosan jön a második, amelyben a Method Smoke Wafter Dumbell, illetve Pop-up Dumbell csalikkal foglalkozom majd. Biztosíthatok mindenkit, hogy azok sem átlagosak!


Szabó Bence

Képek: Molnár Zoltán


BENZAR MIX SERIA METHOD PRO CORN ETETŐANYAG - 800G
1 490 Ft
Pontyóriások keringője - Katlov Lake II.
Megjelent: 2024. április 27. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A mindössze kettő napba szorított katlovi pontyos túránk számos tapasztalattal gazdagított minket a rövid idő ellenére. Bár a nappali órák a jóslatoknak megfelelően nem hoztak pontykapásokat, Zsolti kollégám számtalanul fogta a szebbnél szebb dévéreket az aranyhasúaknak szánt kisebb wafterekkel, pop-upokkal. Naplemente után viszont minden megváltozott, a sötét éjszakában teljesen új arcát mutatta meg a tó. A szélrózsa minden irányából hatalmas...

Csömöri peca
Megjelent: 2024. április 24. | Forrás: Pető Gábor | Írások

A hosszú hétvégére nem terveztem pecát, de 16-án mégis úgy adódott, hogy a család nélkülözni tudott néhány órára. Emiatt hirtelen felindulásból „reggel”, 08:30 körül úgy döntöttem, hogy kilátogatok a lakóhelyemhez közeli Csömöri Horgásztóra.    Gyors pakolás - persze minimál felszerelés, csak a legszükségesebbek – és 08:45-kor már úton is voltam.    Mivel tényleg elég közel van hozzánk a tó, 9 órára oda is értem. Amíg a...

Kis csali, nagy hal – avagy tévhitek eloszlatása a csaliválasztásról
Megjelent: 2024. április 20. | Forrás: Sudár Gergő | Írások

Az utóbbi hetekben a természet elkezdett éledezni és a tavaszi időjárás is már megmutatta magát. Ennek köszönhetően a körülmények ideálissá váltak ahhoz, hogy elkezdjem a 2024-es horgász szezont. A Törökbálinti Horgászparkot vettem célba azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megbizonyosodjak arról, hogy nagy testű halakat is eredményesen horogra lehet csalni kifejezetten kisméretű csalikkal.  A Törökbálinti Horgászparkot methodos körökben azt gondolom...

A pazar SCOBAR
Megjelent: 2024. április 06. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A spiccbotos horgászat mindig is a legkedveltebb módszereim közé tartozott. Gyermekkoromban (sokakhoz hasonlóan) ezzel az úszós módszerrel fogtam meg az első halaimat és mind a mai napig szívesen nyúlok az orsó nélküli botokhoz. A FeHoVa kiállításon találkoztam először a CARP EXPERT új spiccbotjaival és a SCOBAR névre keresztelt típust kézbe véve egyből éreztem, hogy egy pazar eszközről van szó... Hol vannak már azok az idők, amikor bambuszbottal...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake I.
Megjelent: 2024. március 30. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Szeptember második hétvégéjét már nagyon vártuk a srácokkal. Mindannyiunk gondolata, napokkal az indulás előtt, Csehország egyik legszebb és legszerethetőbb pontyos vizének partjára kalandozott. Teljes joggal, hiszen azoknak az estéknek a hangulata semmihez sem hasonlítható: a levegő lehűl, pára borít mindent, a természet zaja elhalkul. Majd a pontyóriások sorra, egymás után csobbannak bele a katlovi éjszakába. Isten hozott valóság! Az előzetes...

Megújultak a Carp Expert zsinórok!
Megjelent: 2024. március 23. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Megújult külsővel és minőségben kerültek forgalomba a Carp Expert márka zsinórjai. A tetszetős piros csomagolás messziről megismerhető, de természetesen nem csak ezért érdemes kézbe venni őket. A Specialist és Power család 4-4 tagja között mindenki megtalálja a számára megfelelőt. A piros csomagolás szép és figyelemfelkeltő. A legtöbb horgász a zsinórok szakitószilárdságának adatait nézi, amikor választ. Természetesen így is remek...