Januári csukázásaim alatt sok szép halat fogtam már, de ez a hónap elég rapszodikusnak számít, főleg pergetve. Vontatva már sok szép csuka csábult el csalimra, de mostanság inkább pergetve űzöm őket. Itt Írországban a csuka megfogása nagyban függ a környezeti tényezőktől és bizony sok gondolkodásra adott okot, hogy is tudnám őket kapásra bírni.
Így, teljes menetfelszereléssel is könnyen eljutok bárhová |
A pergetés ilyenkor már nem túl eredményes, mert a csukák vagy nagyon mélyre húzódtak vagy egyszerűen minden csali túl gyorsnak, vagy természetellenesnek tűnik számukra.
A tavat egy kis patak táplálja, ezáltal mindíg friss víz jut a halaknak |
Az elmúlt években több esetben előfordult, hogy nem sikerült őket kapásra bírni, Persze vannak időszakok, amikor a légnyomás a szél iránya vagy erőssége és egyéb tényezők miatt egyáltalán nem táplálkoznak, de ezeket a napokat is sikeress tudjuk tenni, ha változtatunk bevett szokásainkon.
A fagyasztottt halas pergetés kellékei |
Így történt ez velem a múlt héten, amikor az előrejelzések szerint eredménytelen nap várt volna rám, ha a pergetést erőltetem. Ilyenkor vagy csak követik, vagy éppen csak megcsípik a csalit, de nagyrészt lemaradnak.
A legélethűbb wobbler, erre mindig elcsábulnak a csukák |
A csőd teljes elkerülése végett a vontatás és a pergetés keresztezésével kidolgoztam egy módszert, amivel a döglött napokon is eredményesen lehet csukára pergetni.
E módszer által a nagyobb csukákra is több az esélyünk, mint a szokásos műcsalikkal.
Reggeli csukám gyengén fogta horgot, de ez jellemezte a többit is |
A technika lényege, hogy egy fagyasztott keszeget használunk villantó vagy wobbler helyett. Ezeken a téli napokon általában csak mélyen és rendkívül lassan vezetett műcsalikkal foghatunk halat - amihez nagyon nagy gyakorlatra van szükség -, és még ha jól csináljuk sem garantált a siker.
Egy kisebb csuka a sok közül |
A múlt vasárnapi horgászat is hasonlóan indult. Bármit dobtam, nem volt jelentkező. A felszerelésen nem múlhatott, hiszen egy Skill 3-as 2.10 m-es pergető botra egy Banax Blitz orsó volt felszerelve. Nálam voltak a legjobb Salmo csalik, de a csukáknak ez sem volt jó.
A Skill 3 nagy élményt biztosít |
A tavat ismertem, tudtam hogy a csukák ott vannak, de nem ütötték a műcsalikat. Egy óra sikertelen pergetés után kitempóztam a partra, mivel Belly-boat-ból horgásztam. Elővettem a jól bevált kis fagyasztott halas pergető szettemet és felcsaliztam.
Szép mintájú ír csuka az ölemben |
Ez nem túl bonyolult, bár több időt vesz igénybe mint egy wobbler fölakasztása. A módszer lényege megegyezik a műcsalis pergetéssel, csak itt a csali teljes mértékben hasonlít a táplálékhalra. Még a szaga is, ami ezekben a süket időszakokban a legfontosabb.
Átmentem a szomszéd tóra |
A csalizás egyszerű. Egy merev acélszálat – melynek hátsó végén egy hármashorog, elől pedig egy forgó helyezkedik el -, átfűzünk hosszában a kishal testén. A másik horgot egy drótelőkére erősítjük és a gumihalazásnál használt módon a hal oldalába vagy a hasába szúrjuk.
A csalikat a végsőkig használtam |
Ezáltal egy wobblerhez hasonló szereléket kapunk, ami a fényképen is jól látszik. Előszeretettel használok egy egyágú piros színű műlegyes horgot is, ezt a hal fejébe szúrom, mert kiolvadás után ez a horog biztosan tartja a cincálások alatt.
Nagyobb csukáim mérete nyolcvan centi fölött volt |
Új felszerelésemet kézben tartva visszatempóztam a helyemre és alig vártam hogy legélethűbb csalim a vízbe érjen. Bevontatáskor is alkalmazkodni kell a halak kedvéhez. Lassan, a fenékről fellibbentve, vagy vízközt jerkelve kell vezetni a csalit. Már első dobásom sem maradt csuka nélkül és rögtön tudtam hogy aznap addig fogom a csukákat míg a fagyasztott halaim el nem fogynak.
Utolsó csalizásaim egyike - illusztrációként |
Érdekes, hogy ebben az időszakban a kapások inkább leakadásokhoz hasonlítanak, szó sincs a szokásos erőteljes támadásokról. Egyszerűen csak elkapják és nyugodtan leülnek vele. De nem sejtik, hogy én vagyok a zsinór másik végén. Egyszerűen megakasztom őket és az esetek nagy részében meg is vannak. Persze több a lemaradás, mint a kisebb műcsalik használatánál, de kárpótol bennünket a jóval nagyobb méret.
Munkában a Banax Blitz |
A nap folyamán rengeteg csukát fogtam, de mivel csak tíz csalihalam volt, a végsőkig dobáltam őket. Négy csuka kifogása után csalihalam inkább egy húscafatra hasonlított, mint halra, de úgy gondolom, hogy inkább a szagok ereje a kulcs ennél a módszernél. A csuka nem mindig akar enni, de a húsból kiszivárgó halolaj hatására mégis elveszti a fejét és horogra akad.
Sokadik csukám a horgon és fogyóban a csalihal |
Ezen módszer alkalmazásakor az akadások nagy része szájszélben van, ez is bizonyítja, hogy nem igazán a táplálkozásra figyelnek. Mert ha a csuka eszik, akkor azt általában mohón teszi.
Legnagyobb csukám majdnem kilencven centi |
A fagyasztott halas lassú pergetés lett üres napjaim megmentője. A vasárnapi napom kivételesen jol sikerült, mert harmincnégy csukát sikerült fognom mindössze hét óra alatt. Januárban ez kivételes sikernek számít.
Az utolsó keszeggel pergetett halam |
Persze sokat lehetne még írni arról, hogy vezessük a halat, de ezt az adott vízen mindenkinek ki kell kitapasztalnia. Én a nagyon lassú bevontatás és kisebb rángatások mellett teszem le a voksomat, de ez esetenként változhat.
Levezetésként a Salmo Zipper-t próbáltam |
A csalihalakat egy kis hűtőtáskában tárolom, és csak akkor alkalmazom ezt a módszert, ha másképp nem eszik a csuka. Számomra a legjobb csali a bodorka, de másik vízterületen ez is változhat.
A nap utolsó csukája Zipper-re jött |
Mindenkinek sok sikert kívánok a módszer kipróbálásához és remélem, hogy ezáltal elkerülik a betlis napokat.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...