Lassan tíz éve már, hogy elindultam az első horgászversenyemen, egészen pontosan egy páros derbin édesapámmal. Meghatározó emlék ez számomra, hiszen a peca remekül sikerült, második helyen végeztünk sok-sok csapat között, így egy olyan löketet adott ez az élmény számomra, ami szerintem élethosszig tart majd. Ez egyébként valószínűleg annak is köszönhető még, hogy egészen kiskorom óta a mindennapjaim részét képezi a versengés, hiszen a horgászversenyzést megelőzően több mint egy évtizedig fociztam versenyszerűen. Mielőtt azonban bárki is megijedne, hogy anekdotázással fognak telni a következő sorok, leszögezem, erről szó sincs. Ebben a kétrészes írásban egy olyan témával szeretnék foglalkozni, mellyel kapcsolatban heti szinten kapok komplex kérdéseket a közösségi média felületeken. Tehát fókuszban a versenystratégia!
De mit is jelent pontosan a versenystratégia? Véleményem szerint nehéz lenne tökéletesen definiálni, hiszen szerteágazó, rengeteg fontos elemet magában rejtő fogalomról van szó, ha azonban mégis tisztáznom kellene, akkor a következőt mondanám. Ha van stratégiád egy horgászverseny előtt, akkor konkrét elképzelésekkel a fejedben veszed birtokba a horgászhelyed, majd kezded meg a horgászatot. Meggyőződésem, hogy e nélkül egyszerűen nem lehet jó eredményt elérni, legyen szó a kisebb versenyektől kezdve a legkeményebb országos bajnokságokig bármilyen megmérettetésről. Ha jól szeretnél szerepelni, tudnod kell, hogy mit és ideális esetben azt is, hogy miért fogsz csinálni!
Én alapvetően két szakágban is versenyzem, melyek a feeder és a method ágazatok. Előbbi lényegesen összetettebb utóbbinál és, bár népszerűsége egyre nagyobb, egyelőre kevésbé „divatos”, szemben a method irányzattal. E két oknak köszönhetően innentől kezdve kizárólag a method szakágra koncentrálva folytatom a gondolatmenetem.
Természetesen a sorsolt hely nagyban befolyásolhatja stratégiánkat, ezzel kapcsolatban azonban általános tapasztalatokat nem lehet megfogalmazni.
Manapság minden hétvégén tucatnyi methodos versenyt rendeznek országszerte, melyek változatos vizeken kerülnek lebonyolításra, azonban közös jellemzőjük, hogy alapvetően a ponty horgászatáról szólnak. Néhány éve én is majd’ minden hétvégén részt vettem legalább egy ilyen versenyen, azonban az utóbbi időben inkább az országos bajnokságokra történő felkészülés tölti ki a szabad hétvégéimet. Kisebb versenyekre így akkor jut időm, amikor az ob szezonnak már vége, tehát mostanság.
A lényeg, hogy sorsoljunk bárhová is, önbizalommal telve készüljünk a horgászatra!
Ezeken a versenyeken 90%-ban minden egy fordulóban dől el, így mellébeszélésnek helye nincs, mindent egy lapra feltéve lehet csak kiemelkedő eredményt elérni. Ahhoz azonban, hogy legyen mit feltenni arra a bizonyos lapra, igen konkrét elképzelésekre és egy átgondolt stratégiára van szükség, melynek legfontosabb elemei a következők: a felszerelések és csalogatóanyagok helyes megválasztása, a meghorgászott távolság, az etetés mennyisége és üteme, az alkalmazkodóképesség és a bizalom. Nézzük most sorban ezeket!
A felszerelések és csalogatóanyagok helyes megválasztása
Sok esetben már ennél a pontnál minden eldől. Az előzetes felkészülés során, ha teljesen naprakész információnk nincs is a vízterületről, annyit mindenképpen tudnunk kell, hogy milyen felszerelésekkel készüljünk. Ha ugyanis például 80 méter alatt nem lehet halat fogni, hiába visszük a kedvenc 330-as light feedereinket, a sorsunk eleve meg lesz pecsételve. Ugyanez igaz a csalogatóanyagokra, melyek esetében legalább annyit tudnunk kell, hogy az erősen hallisztes vagy a teljesen naturális jellegű kaják működnek-e jobban. Az sem kizárt, hogy mindkettő jó választás lehet, de a lényeg, hogy legyen valamennyi fogalmunk arról, hogy a tóban élő halak mihez vannak szoktatva, mivel találkoznak nap, mint nap. A csalik és az aromák esetében kevésbé fontos, hogy legyen előzetes információnk, hiszen ezek közül azokat kell mindenképpen előnyben részesítenünk, amelyekben bízunk, amelyekben hiszünk!
Fontos, hogy olyan felszereléseket vigyünk magunkkal, amelyek alkalmasak az előttünk álló feladat megoldására!
Ugyanez igaz a csalogatóanyagok esetében is.
Én a Benzár Mix Seria Method termékekben vakon is megbízom, így nem kérdés számomra, hogy a methodos versenyekre rendre ezekkel készülök!
A meghorgászott távolság
Sarkalatos pontja a stratégiának a meghorgászott távolság több szempontból is. Egyrészt, ahogyan az előző pontnál is említettem, előfordulhat, hogy van a vízben egy olyan zóna, ahol a halak többsége az adott napon, az adott időszakban előszeretettel tartózkodik, táplálkozik és jó eséllyel horogvégre csalható. Félreértés ne essék, egyáltalán nem biztos, hogy ez a zóna a parttól távol esik, az is előfordulhat, hogy a lábunk alatt, mindössze néhány méterre kell a pontyokat keresni, sokan mégis messzire dobálnak. Tehát tudnunk kell, elsősorban saját vagy megbízható társunktól származó tapasztalatból, hogy nagyjából melyik lehet az a táv, ami jó fogási esélyekkel kecsegtet. Nem ritkán egyébként két-három ilyen is van, azonban véleményem szerint igazán sok halat egy, maximum két távról lehet fogni, ha ettől több vasat tartunk a tűzbe, abból már inkább csak rosszul jöhetünk ki, semmint profitálhatunk.
Olyan távolságot kell választanunk, ahol a halak jó eséllyel tartózkodnak, emellett a mederszerkezet is megfelelő és meg is tudunk horgászni nagy biztonsággal. Összetett kérdés ez, nem véletlenül múlik rajta oly sok minden!
A horgászat kimenetelét alapjaiban befolyásoló tényező az is, hogy abban a távolságban, ahová horgászni tervezünk, milyen a meder szerkezete. Van-e például akadó? Iszapos vagy kemény az aljzat? Néhány próbadobás során, melyet az üres method kosárral vagy egy ólommal is elvégezhetünk, minden ilyen jellegű kérdésre választ kapunk. Ha akadónk van, minden bizonnyal már a próbadobás során szerelékvesztés lesz az eredmény. Ha vastag, lágy iszapréteg van a helyen, akkor a kosarunkat csak nagyon nehezen tudjuk húzni az aljzaton. Ez ritkán kedvező. Érdemes olyan helyet, olyan sávot keresni, ahol a fenékre ért method kosarat könnyedén, a spicc jelentősebb meggörbülése nélkül tudjuk húzni kifelé.
A pontos horgászat mindennek az alapja, így ezt a táv megválasztása során mindenképpen szem előtt kell tartani!
Mivel a methodos pontyhorgászatban is a pontosság a legfontosabb, mindenképpen olyan távot kell választanunk, amelyet a verseny során végig, az időjárási körülményektől függetlenül nagy biztonsággal és a lehető legpontosabban meg tudunk etetni és horgászni is. Ez természetesen akkor igazán fontos, ha a halakat a parttól távolabb eső területeken kell keresnünk. Sokan esnek ugyanis abba a hibába, hogy túlvállalják magukat és úgy próbálnak meg például 85 méterre horgászni, hogy etetni oda már nem tudnak pontosan, sőt, a dobásaikban is van 5-10 méter szórás. Ez nem jó. Sokkal többet ér pontosan horgászni 75 méterre, mint egy focipályányi terület etetni és horgászni 85 méteren. Ettől nagyobb távolságokkal nem is szeretnék példálózni, hiszen hazánkban csak maroknyi versenyző tud pontosan etetni és horgászni 90 métertől messzebb. Én sem tartozom ebbe a kategóriába.
A jó szereplés felé vezető út első lépésein tehát már túl vagyunk, hiszen két fontos témát kiveséztünk.
A verseny vagy adott esetben a cikk fele már eltelt, szákban néhány hal, de a java még csak most jön!
Első nekifutásra legyen elég ennyi, hiszen a java még csak most jön! A cikk második és egyben utolsó részében az etetés mennyisége és üteme, az alkalmazkodóképesség és a bizalom lesz a középpontban, melyek olyan elemei a versenystratégiának, amelyek véleményem szerint kevesek számára ismertek igazán, holott sok esetben ezeken áll vagy bukik a siker! Egy hét múlva tehát jön a folytatás!
Szabó Bence
Képek: Szabó Bence, Pechnyó Gergely
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...