Majd ha fagy
Megjelent: 2010. január 08. | Forrás: Murányi Antal | Írások


Ahogy beköszöntött az igazi tél, nemcsak az időjárás váltott keményebbre, hanem jómagam is – nagyobb legyek, nehezebb felszerelés jelenti ilyenkor az ideális fegyvert. Zúzmarás a csónak, kékülnek az ujjak, és elfagy a zsinór, de a horgunkon megvillanó csuka látványa ugyanolyan vonzerővel bír, mint az év többi részében. Nem tudok otthon ülni!


Hajnalban még vidáman fűztem be a zsinórt, de n
apközben szó szerint „lefagyott képemről a mosoly”


Míg nyáron és ősszel a 6-7-es erősségű botok is nagyszerűen teljesítenek a csukás legyezésben, addig a téli időszakban egy 9-es GT Four SW Fast a kedvencem – persze nem csak a várható nagyobb csukák miatt, hanem az ilyenkor alkalmazott nagyobb legyek miatt is, hiszen ezeket csak erősebb bottal lehet megfelelő távolságra elküldeni.


A téli nap gyengülő ereje már nem sokat ér…


A Vision GT Four SW egy olyan különleges bot az Energofish legyezőbot-kínálatában, amelyre eddig még kevesen figyeltek fel, pedig a mélykék színben pompázó, szupergyors, négyrészes bot pontosan azt tudja, amire a nagyobb ragadozók legyes horgászatában szükségünk lehet! Kemény spicc a nagyobb legyek kezeléséhez, erős hátsó rész a hatékony fárasztáshoz, és nagyméretű, minőségi gyűrűk, illetve esztergált orsótartó a kényelmes horgászathoz. A Vision eme sósvízi botja mindenféle csukalegyes igényt ki tud elégíteni, hiszen éppen a legkeresettebb 7-8-9 méreteket kínálja, többnyire 9 lábas hosszban.


Néha derengett…

…néha meg borongott


Először próbálhattam ki a Vision GT orsót ilyen nagy méretben is – bár igazán nagy próba elé nem állítottam, sem én, sem a csukák, csakis pozitív benyomásokról számolhatok be. Nem kotyog sehol, fékje a súlyos mínuszokról sem vett tudomást, míg a szépen esztergált felületet két dobás között is jól esett végigsimítanom. Szép darab!


Vision GT 7-9 orsóm dobján rendszerint a „camo”
színű Vision Big Mama WF9S merülő zsinór lapul


A felszereléshez illő Vision Big Mama WF9 zsinórból mindig hozok magammal merülőt és úszót is. Sosem tudom előre megjósolni, hogy melyik típust használom majd gyakrabban, vagy kizárólag. Most például azt hittem, hogy főként a merülő zsinórral támadok majd, de a helyszínen kiderült, hogy az 1-2 méter mélyre lehúzódott csukákat még könnyen el tudom érni úszó zsinórral és egy hosszabb előkével, viszont különösen fontos volt, hogy behúzáskor a felszín felé ránduljon legyem, elemelkedve kissé a növényzettől. Így tudtam igazán pontosan végigtapogatni a meder alját, elakadás nélkül. A szél se fújt, a víz nem hullámzott, maradt tehát az úszó zsinór. Ilyenkor látom igazán, hogy a csukalegyezésben oly gyakran mellőzött úszó zsinór bizony mennyire fontos darabja az én eszköztáramnak. Talán elsősorban az alkalmazott legyek függvénye, de immár sokadik eset, hogy ez a zsinórcsere hozza meg az áhított kapást.


A Laserfish (majdnem) ujjatlan kesztyűje
pontosan az, amit eddig is kerestem!

Csak annyit hagy szabadon, ami a szereléshez, illetve zsinórvezetéshez feltétlenül szükséges.
A gumírozott tenyér-felület pedig tökéletes
tapadást ad minden felületen!


Teljesen más stratégia része a merülő zsinór alkalmazása. Ilyenkor a légynek feltétlenül kell rendelkeznie némi felhajtó erővel, különben menthetetlenül beleragad az aljnövényzetbe. Viszont, ha képes minimum egy lassú lebegést produkálni, akkor észbontó technikákat lehet megvalósítani vele – ez esetben igyekszem jó messzire eldobni a legyet (vagy akár csónakkal is kihúzom backing-ig), majd hagyom az egészet teljesen elmerülni. Amikor már a zsinór kiterült az aljzaton (ezt jól lehet érezni a nehézkes bevontatásból, ahogy tapad a növényeken), akkor hirtelen, de nagyon apró rándításokkal ugratom legyemet a fenék felé, nyilván ilyenkor már lefelé rántja emelkedésre hajlamos legyemet a fenéken elterülő zsinór. Na, ez szokott működni! Ritkán érzem, ahogy odaver a csuka, de a zsinór határozott elindulása igen gyakori eset!


A látvány, amelyért küzdünk…

És feljött a fényre!


A legyek típusára némileg utaltam már a fentiekben, a színekről pedig annyit mondanék, hogy amíg nyáron a visszafogottabb színek (is) sikeresek, addig ebben a téli időszakban csak a legnagyobb vizuális ingert jelentő műcsalikban bízhatunk – minél élénkebb, annál jobb! A klasszikus piros-fehér (red head) ezúttal is működik, de bekötök némi élénk sárgát, vagy neonzöldet is. Gondoljunk arra, hogy ilyenkor picit sötétebb a víz, meg a rothadó aljzat is sötétebb hátteret ad, ráadásul a nappali fények is gyengébbek – de ami a legfontosabb: ezúttal a nagy mélységbe lehúzódott csukákat keressük, és adott esetben egy 4-5 méteres vízben ilyenkor már napközben is szinte vaksötét lehet. Ne ódzkodjunk tehát a lehető legélénkebb színekkel dolgozni, és a csali méretét is toljuk ki a legfelső határokig.


Az élénk színek működnek igazán


Mindennél fontosabb viszont a helyszín megválasztása, a helyismeret, hogy a mélyebbre vonult csukák nyomára bukkanjunk. A csukák nyári állásai ilyenkor kiürülnek. Nem ad halat a kedvelt tökleveles, a lapos növényes, meg a ritkás nádas is üresen kong. Úgy általában igen ritkán találni a part mellé kiállt csukákat – inkább csak hajnalban botlottam elvétve egyik-másikba, napközben már mind a mélyben lapulnak. Ismerek viszont pár törést, ami a nádas előtt kezdődik, hirtelen mélyülő vízzel – na, itt többször volt halam a part felé dobott légyre is.


A nád előtti rész nagyon csendes ilyenkor

Pedig dobáltam rendületlenül

És figyeltem minden apró
rezdülésre, amit a zsinór közvetít

Figyelni kell, ha fagynak a gyűrűk,
érzékeny zsinórunk felülete felrepedezhet!


Mint a legtöbb hal, lehűlő vízben a csuka is lassul. Nemcsak lassabban emészt, és keveset mozog, hanem az előtte elhaladó műcsalira is lassabban reagál. Ezt vegyük tehát figyelembe, miközben a vizet pásztázzunk! A nyáron megszokott „kettőt dobok, és ha nincs kapás, mehetek tovább” gyakorlatot tegyünk félre, sokszor a szétdobált, és teljesen üresnek hitt pálya sokadik dobásában szánja el magát halunk, és hirtelen a horgon terem. Vontatásunk, csalimozgatásunk legyen a lehető leglassúbb, próbáljuk minél hosszabb időn át „kelletni” legyünket a vélt csukák orra előtt. Tudom, nem egyszerű ezt megvalósítani, hiszen a csípős hideg és befagyó gyűrűsor éppen élénkebb mozgásra serkentene bennünket, de valahol itt van elrejtve az a csöppnyi plusz, amely a sikeres és sikertelen téli horgászatok kimenetelét dönti el.
További cikkek a csukalegyezésről: www.visionflyfishing.hu



Használt termékek:




Vision GT Four SW

Vision GT

Vision Big Mama

Vision Flywater

Laserfish kesztyű



Solano FL-1094




Csömöri peca
Megjelent: 2024. április 24. | Forrás: Pető Gábor | Írások

A hosszú hétvégére nem terveztem pecát, de 16-án mégis úgy adódott, hogy a család nélkülözni tudott néhány órára. Emiatt hirtelen felindulásból „reggel”, 08:30 körül úgy döntöttem, hogy kilátogatok a lakóhelyemhez közeli Csömöri Horgásztóra.    Gyors pakolás - persze minimál felszerelés, csak a legszükségesebbek – és 08:45-kor már úton is voltam.    Mivel tényleg elég közel van hozzánk a tó, 9 órára oda is értem. Amíg a...

Kis csali, nagy hal – avagy tévhitek eloszlatása a csaliválasztásról
Megjelent: 2024. április 20. | Forrás: Sudár Gergő | Írások

Az utóbbi hetekben a természet elkezdett éledezni és a tavaszi időjárás is már megmutatta magát. Ennek köszönhetően a körülmények ideálissá váltak ahhoz, hogy elkezdjem a 2024-es horgász szezont. A Törökbálinti Horgászparkot vettem célba azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megbizonyosodjak arról, hogy nagy testű halakat is eredményesen horogra lehet csalni kifejezetten kisméretű csalikkal.  A Törökbálinti Horgászparkot methodos körökben azt gondolom...

A pazar SCOBAR
Megjelent: 2024. április 06. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A spiccbotos horgászat mindig is a legkedveltebb módszereim közé tartozott. Gyermekkoromban (sokakhoz hasonlóan) ezzel az úszós módszerrel fogtam meg az első halaimat és mind a mai napig szívesen nyúlok az orsó nélküli botokhoz. A FeHoVa kiállításon találkoztam először a CARP EXPERT új spiccbotjaival és a SCOBAR névre keresztelt típust kézbe véve egyből éreztem, hogy egy pazar eszközről van szó... Hol vannak már azok az idők, amikor bambuszbottal...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake I.
Megjelent: 2024. március 30. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Szeptember második hétvégéjét már nagyon vártuk a srácokkal. Mindannyiunk gondolata, napokkal az indulás előtt, Csehország egyik legszebb és legszerethetőbb pontyos vizének partjára kalandozott. Teljes joggal, hiszen azoknak az estéknek a hangulata semmihez sem hasonlítható: a levegő lehűl, pára borít mindent, a természet zaja elhalkul. Majd a pontyóriások sorra, egymás után csobbannak bele a katlovi éjszakába. Isten hozott valóság! Az előzetes...

Megújultak a Carp Expert zsinórok!
Megjelent: 2024. március 23. | Forrás: Frankó Zoltán | Írások

Megújult külsővel és minőségben kerültek forgalomba a Carp Expert márka zsinórjai. A tetszetős piros csomagolás messziről megismerhető, de természetesen nem csak ezért érdemes kézbe venni őket. A Specialist és Power család 4-4 tagja között mindenki megtalálja a számára megfelelőt. A piros csomagolás szép és figyelemfelkeltő. A legtöbb horgász a zsinórok szakitószilárdságának adatait nézi, amikor választ. Természetesen így is remek...

Nőtincsi verseny
Megjelent: 2024. március 20. | Forrás: Nieto Ramon | Írások

A csapat idén is részt vesz a Nőtincsen megrendezésre kerülő harcsafogó versenyen. Ebben a cikkben bemutatom a 2023-as versenyünket és tapasztalatainkat. Kezdő harcsásoknak pedig egy kis iránymutatást és felkészülési javaslatokat egy harcsás versenyre. A tóról néhány érdekesség: Nógrád megyében található ez a gyöngyszem. Ezt a körülbelül ötven hektáros tavat a Lókos-patak felduzzasztásával hozták létre 2000-ben. Alapvetően a tó árvízvédelmi...